ХИЉАДУ ЕВРА МЕСЕЧНО ЗА НАЈАМ ГАРСОЊЕРЕ: Кирије у Граду светлости папрено скупе

Изнајмљивљње станова у Паризу је папрено скупо, сходно интересовању многих људи из целога света да се настане у Граду светлости. Најам квадратног метра стана просечно кошта од 27 до 30 евра, у пристојним деловима града.

ХИЉАДУ ЕВРА МЕСЕЧНО ЗА НАЈАМ ГАРСОЊЕРЕ: Кирије у Граду светлости папрено скупе

Фото: Горан Чворовић

На даљој периферији то може да спадне и на 20 евра, али исто тако да порасте у неслућене висине, на 50 евра и више у најлуксузнијим деловима око Ајфелове куле или Тријумфалне капије. Конкретно, то значи да за стан од 70 до 80 квадрата у бољим квартовима треба рачунати најмање од 2.500 до 3.000 евра месечно.

Гарсоњере су нарочито тражене због студената и самаца, мада неретко у њима живи двоје, па и троје људи. Законски минимум стамбеног простора за изнајмљивање је 9 квадрата, а таквих собица с чајном кухињом и тушем, има доста на највишим спратовима Османовских зграда. Изнајмљивање минијатиурних простора до двадесетак квадрата је још скупље од класичног стана, и по квадрату кошта око 35 евра. Најчешће се за гарсоњере плаћа од 800 до 1.000 евра месечно. Недавно је објављено да просечна цена најма једнособног стана у Паризу износи 1.361,78 евра.

Треба имати на уму и да се станови у огромном броју изнајмљују празни, само са намештеном кухињом, да би они који ту станују могли да донесу свој намештај. То за неке представља додатни трошак. Директан однос између станодавца и закупца практично не постоји. Све се у принципу обавља преко агенција. Уз њене једнократне трошкове, првог месеца треба предвидети троструки издатак – једну кирију за становање и две као гаранцију. Отказни рок за власнике је шест месеци, а за закупце три месеца, што може законски да се спусти на само месец дана у областима у којима је велика потражња, или у случају болести, пословног премештаја, одласка у иностранство… 

Социјални станови, које изнајмљује држава, два до три пута су јефтинији, због чега за њима постоји права јагма. Чека се годинама, некада и више од деценије. Тако је 2022. социјални стан у Паризу тражило близу 800.000 људи, док су власти успеле да сместе тек десетину. Али, социјални станови са собом доносе често и живот на периферији и у крајевима где је висок степен незапослености и криминала.

Граница сиромаштва за породицу с двоје деце у Француској је од 2.413 до 2.895 евра месечно, зависно од начина рачунања. Национални савет за борбу против сиромаштва израчунао је да је четворочланој породици за достојан живот потребно најмање 3.381 евра месечно. Линија сиромаштва за самца износи 1.158 евра. Али, такве особе добијају социјалну помоћ и додатке за становање, иначе не би могле да преживе месец.

Потражња станова за изнајмљивање је огромна, јер је куповина готово мисаона именица. Стицање квадратног метра стана у Паризу кошта од 7 до 12 хиљада евра, зависно од локације, тако да они од осамдесетак квадрата у бољим деловима града коштају и до милион евра. У сумњивим и запуштеним крајевима, цена се спушта на 5.000, док у луксузним улицама иде до 25.000, па и преко.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”