КРСТАРЕЋА РАКЕТА И НУКЛЕАРНИ ТОРПЕДО: Стижу у наоружање руске војске (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

01. 03. 2024. у 16:30

РУСКИ председник Владимир Путин у обраћању Савезним посланицима говорио је о хиперсоничном и нукеларном наоружању.

КРСТАРЕЋА РАКЕТА И НУКЛЕАРНИ ТОРПЕДО: Стижу у наоружање руске војске (ВИДЕО)

Фото принтскрин Youtube/news24 plus

У обраћању посланицима Путин је говорио да се на борбеном дежурству налази нова интерконтинетална балистичка ракета „Сармат“, да је у оперативној употреби и борбено тестирана је хиперсонична ракета Циркон са којом је недавно гађан циљ у Украјини.

У свом говору Путин је споменуо и да тестирање одређених пројеката приводи крају. Он је ту пре свега мислио на тестове крстареће ракете Буревестник и система Посејдон, који су потврдили своје јединствене карактеристике.

БУРЕВЕСТНИК

Буревестник већ сад зову оружјем судњег дана, а заправо ради се о крстарећој ракети на нуклеарни погон који јој даје неограничени долет, а способна је да носи нуклеарну бојеву главу.

На Западу ова суперсонична ракета на нукеларни погон са нуклеарним реактором добила је ознаку 9М730 (НАТО номеклатура SSC-X-9 Skyfall).

Фото принтскрин јутјуб bulgarianmilitary.com

У питању је крстарећа ракета која има минијатурни нуклеарни реактор која омогућава пројектил који има неограничени домет. Ракета у зависности од намене може да има нуклеарну или конвенционалну бојеву главу. Колика тежина? То за сада није познато. Оно што је за сад познато, ракета има способност да избегава и ПРО (противтракетну одбрану), ПВО (противваздухопловну одбрану).

Стручњаци Иницијативе за нуклеарну претњу кажу да би теоретски ракета Буревестник требало да има нуклеарно пуњење велике снаге и домет лета до 3.000 км. Ову ракету требало би користити пре као оруђе „другог таласа нуклеарног удара“, после употребе интерконтиненталних балистичких ракета.

Руска војска је истакла да је у питању ниско летећа, стелт крстарећа ракета. Такве ракете су јефтиније од стратешких балистичких ракета, мобилније и тајније. Због тога се називају оружјем другог удара или оружјем за одмазду.

СТАТУС-6 „ПОСЕЈДОН“ НУКЛЕАРНИ ТОРПЕДО

Прича о подводоном дрону под именом Status-6 „Посејдон“ појавила се 2016 године кроз једну фотографију током заседања високе руске војне делегације. Тада је камера ухватила план који је држао један руски официр, а на коме се видело непознато оружје које је изгледало као торпедо. Тад је у медијима приказана слика да Русија развија прво нови торпедо, а касније се тврдило да је то мешавина руске полуподморнице-полуракете, која ће представљати озбиљну опасност за америчке ратне и остале луке.

Фото: Новости архива

Неки бивши амерички високи официри Status-6 је најнеодговорније оружје Путинове Русије јер нуклеарном експлозијом може изазвати разарање и плимни талас.

Три године касније Русија је у јануару 2018. објавила да има подводни дрон који може да носи нуклеарну бојеву главу од 100 килотона.

Руски подводни дрон Ocean Multipurpose System Status-6, познат под надимком Kanyon, тестиран је у новембру 2016. године. према доступним подацима Status-6 може се похвалити „максималним радијусом од 6200 миља ( око 10.000 километара), брзином већом од 56 чворова, као и спуштањем на око 3280 стопа (999 метара) испод површине мора“.

Конструктор овог универзалног подводног дрона је конструкциони биро Рубин, један од, највећих произвођача подморница у Русији. Подводни дрон направљен је за лансирање са најмање две различите класе нуклеарних подморница, нова специјално конструисана класе Белогород и са нападне нуклеарне подморнице класе Оскар, која истовремени може да носи четири Status-6 дрона.

(ТВ Фронт)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ УНИШТИЛИ ПРВИ АБРАМС: Амерички тенк у пламену

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба Ер Србији, а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било

ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.

14. 01. 2025. у 11:38

Коментари (0)

ШПАНИЈА И ЕНГЛЕСКА У ШОКУ: Пеп Гвардиола се развео, а тридесет година су он и његова љубав живота били заједно!