САМИТ Г7: О Блиском истоку, Украјини под сунцем Каприја и у сенци предстојећег израелског одговора
МИНИСТРИ спољних послова из Групе седам (Г7) водећих демократија окупили су се на италијанском острву Капри на тродневном самиту у сенци предстојеће израелске одмазде Ирану због напада ракетама и дроновима.
Фото: АП
Сукоб у Украјини, рат у Појасу Газе и ескалација тензија између Израела и Ирана доминираће разговорима министара из Сједињених Држава, Британије, Француске, Италије, Немачке, Канаде и Јапана.
Италија, која је ротирајући председавајући Г7, залаже се за прекид ватре у Гази и деескалацију блискоисточних тензија, пише Ројтерс.
-У позадини јаких међународних тензија, Г7 предвођена Италијом има задатак да ради на миру, навео је министар спољних послова Антонио Тајани у саопштењу.
Земље Г7 обећале су подршку Израелу након напада, који је уследио као одговор на израелски ваздушни напад на иранску амбасаде у Дамаску. Ретко који ирански дрон или ракета је прошао одбрану Израела и његових савезника, али Тел Авив инсистира на томе да мора да узврати како би сачувао "кредибилитет". Из Техерана упозоравају да ће одговорити.
Министри седам најбогатијих земаља такође ће разговарати и о ситуацији у Украјини, а очекује се да ће се разговорима у четвртак прикључити украјински министар спољних послова Дмитро Кулеба и генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг.
Осим испоруке још оружја Кијеву, министри ће размотрити и начине да искористе профит од око 300 милијарди долара руске имовине која је замрзнута на Западу.
На дневном реду ће се наћи и ситуација у Црвеном мору и на Индо-Пацифику, јачање веза са Африком, саопштили су домаћини и најавили и дебате о питањима инфраструктурне повезаности, сајбер безбедности, вештачке интелигенције и борбе против лажних вести.
(рт.рс)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ БОМБАРДЕРИ У АКЦИЈИ: Борбена мисија у правцу јужног Доњецка
Препоручујемо
АМЕРИКАНЦИ ТРАЖИЛИ ОД ИРАНА: Допустите "симболични удар" како би Израел сачувао образ
17. 04. 2024. у 13:10
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
ХРВАТИ ПОСЛАЛИ ЈАСНУ ПОРУКУ: "Држава нам је на погрешном путу!"
ВЕЋИНА грађана Хрватске сматра да земља иде у погрешном смеру, а највише примедби имају на корупцију, инфлацију, ниске плате, мале пензије и сиромаштво, показало је децембарско истраживање Кробарометра, објављено у Дневнику хрватске Нове ТВ.
26. 12. 2025. у 12:34
Коментари (0)