АЛЕКСАНДАР ДУГИН: Индија најбрже растућа економија на свету, расте брже од САД и Кине
НА ИЗНЕНАЂЕЊЕ многих, Индија се тренутно може похвалити најбрже растућом економијом на свету, јер је током 2023. године БДП земље порастао за 8,4 одсто, што значи да би до 2030-их могла надмашити САД, па чак и Кину, пише руски геополитичар Александар Дугин за сајт "Геополитика".
Индија је данас водећа сила у демографији и ИТ сектору. Индијска дијаспора контролише значајан део Силицијумске долине, а премијер Британије је Риши Сунак, који је етнички Индијац, иако са либерално-глобалистичким ставовима.
Занимљиво, истакнути конзервативни политичар у Републиканској партији, упорни Трампов присталица индијског порекла Вивек Рамасвами, представља потпуну идеолошку антитезу Сунаку.
У сваком случају, Индијци напредују.
Сведоци смо настајања потпуно новог феномена: појаве новог глобалног центра. Индија ове успехе углавном дугује заокрету у политици који се поклопио са доласком на власт конзервативне партије Баратија Џаната (БЈП) или Индијске народне партије, која данас представља највећу странку у земљи.
Модерну Индију је основала друга странка, левичарски и прогресивни Индијски национални конгрес (ИНЦ).
Међутим, иако се Индија ослободила колонијализма, она је остала чланица постколонијалног британског Комонвелта и чврсто се придржавала правила "демократије". ИНЦ се поносио остварењем политичке независности од Британије, али је наставио да опонаша друштвено-политичке, економске и културне парадигме Запада.
По први пут, монопол Националног конгреса на власт у Индији доведен је у питање победом алтернативне десничарско-конзервативне странке БЈП на изборима 1996.
Нарендра Моди је постао премијер 2014. Према аналитичарима, Моди ће вероватно остати на функцији и након избора 2024, који су започели 19. априла, а завршиће се 1. јуна.
Владавина БЈП и Модијева лична политичка харизма су из темеља променили Индију. Занимљиво је да је званично име Индије током његовог мандата промењено у Бхарат. Ово је један од знакова да се Моди ослања на потпуно другачију идеологију од идеологије Индијског националног конгреса.
У индијској борби за независност од Британаца постојала су два главна приступа: један је био пацифистички, који је оличавао Махатма Ганди, а заговарао је ненасилни отпор. Други је био милитантнији и бескомпромиснији, а представљале су га личности као што је индијски традиционалиста Бал Гангадар Тилак.
БОНУС ВИДЕО: ЈЕХУДА БАУЕР ОБЈАСНИО: Није било геноцида у Сребреници
Препоручујемо
АМЕРИКАНЦИ ГЛАВНИ КУПЦИ РУСКЕ СИРОВИНЕ: Испливали подаци за 2023. годину
20. 04. 2024. у 09:10
АМЕРИЧКИ АДМИРАЛ ПРИЗНАО ЗАБРИНУТОСТ: Сарадња Русије и Кине мења безбедносну ситуацију
26. 03. 2024. у 22:50
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)