ЗЕЛЕНСКИ ДАНАС У БРИСЕЛУ ПОТПИСУЈЕ ВАЖАН ДОКУМЕНТ: Са премијером Де Кроом завршиће велики посао
УКРАЈИНСКИ председник Владимир Зеленски данас ће у Бриселу са белгијским премијером Александром де Кроом потписати билатерални споразум о безбедности, саопштила је синоћ белгијска влада.
FOTO: AP/Tanjug
Украјински председник, који тражи од Запада да повећа војну помоћ Украјини да би могла да се суочи са ратом са Русијом, после потписивања састаће се са белгијским краљем Филипом, саопштила је краљевска палата.
Посета од неколико сати завршиће се средином дана на војном аеродрому Мелсбрек код Брисела где Белгија треба да понови своје обећање да ће Кијеву дати борбене авионе Ф-16 "уколико је могуће пре краја године".
У првој фази белгијска војска ће допринети тако што обучава украјинске пилоте и техничаре како да користе те летелице. Зеленски треба у Мелсбреку да се састане са неким од белгијских пилота, инструктора и техничара стручњака за Ф-16, саопштила је служба белгијског премијера.
Посета Зеленског одвија се у оквиру турнеје током које обилази неколико европских градова.
У понедељак је био у Мадриду, а после Брисела путује у Лисабон да се састане са португалским премијером Луисом Монтенегром и председником Марселом Ребелом де Соусом.
У Мадриду је шпански премијер Педро Санчез најавио нову војну помоћ Украјини од милијарду евра за 2024. годину у оквиру безбедносног споразума са Кијевом.
На конференцији за новинаре са Санчезом Зеленски је позвао Запад да натера Русију на мир "свим средствима" у тренутку када Кијев тражи да му се одобри да користи западно оружје да гађа руску територију.
Остало је још нешто мање од три недеље до самита за мир у Украјини који треба да се одржи у Швајцарској. Зеленски је одбацио предлог Кине и Бразила да се позове Русија, оценивши да ће Русија "све блокирати".
Посета Зеленског европским главним градовима одвија се у време када украјинска војска наставља да трпи притисак на терену, две године и три месеца од почетка руске инвазије на Украјину.
(Б92)
БОНУС ВИДЕО: БАЈДЕНОВО ПРИСТАНИШТЕ - Помоћ пристиже
Препоручујемо
ЗАТВАРАЊЕ НЕБА НАД УКРАЈИНОМ? НАТО подељен, ове земље су за две силе против (ВИДЕО)
27. 05. 2024. у 20:00
ИРАНСКИ КОМАНДОСИ ПРОНАШЛИ ПИЛОТА Ф-35: Заварали траг Американцима и ухапсили га
ИСЛАМСКА револуционарна гарда (ИРГЦ) лоцирала је и привела пилота обореног америчког ловца Ф-35 током операције потраге, јавља иранска агенција Нур њуз.
03. 04. 2026. у 16:39
ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)
ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.
24. 03. 2026. у 20:17
ДОБИО ОДГОВОР: Шеф дипломатије БиХ бесан због Карлеуше
ПЕВАЧИЦУ Јелену Карлеушу узео је "на зуб" министар спољних послова Босне и Херцеговине, Елмедин Конаковић због медијског експонирања у држави.
04. 04. 2026. у 20:26
Коментари (0)