ЈОШ ЈЕДНА ЕВРОПСКА ЗЕМЉА СЕ НАОРУЖАВА НЕМАЧКИМ БОРБЕНИМ МАШИНАМА: Влада одобрила куповину, огласила се министарка одбране
ЧЕШКА влада требало би у наредним недељама да одобре споразум о набавци тенкова Леопард 2А8, истиче министарка одбране Јана Чернохова.
Фото АП
Тренутно су у току преговори са Немачком поводом куповине 77 оклопних возила. Споразум је први корак према финализацији уговора који би могао бити потписан до 2024., а очекује се ће цена бити слична оној за борбена возила пешадије ЦВ90, за које је Чешка платила 2,43 милијарде евра за 264 јединице.
- Постигли смо напредак у пројекту набавке тенка Леопард 2А8 и планирамо да поднесемо споразум о заједничкој набавци на одобрење влади у надолазећим недељама, изјавила је министарка. Споразум би могао бити потписан пре владине станке, која се обично догађа средином лета.
Према њеним речима, споразумом ће се службено изразити интерес Чешке за учествовање у такмичењу.
- Ово није коначни уговор. Циљ нам је да га окончамо до краја 2024. - додала је Чернохова. Ако влада одобри споразум, то ће Чешкој Републици отворити пут да максимално повећа своје учествовање у будућој индустријској сарадњи.
Очекује се да ће цена тенкова бити слична са ценом борбених возила пешадије ЦВ90.
- Када кажем да би требало отприлике да буде иста цена као и борбена возила пешадије, мислим да нећу погрешити - рекла је. У цену ће бити укључени и предвиђени издаци за набавку тенкова и резерве од инфлаторног течаја.
Немачка је Чешкој у протекле две године поклонила 14 тенкова Леопард 2А4 и једно возило за спасавање као признање за подршку Украјини. У фебруару је Черночова обавестила владу о могућности још једне сличне донације.
Леопард 2А8 је модеран борбени тенк опремљен снажним наоружањем и напредним системима заштите. Тежак је између 65 и 57 тона, а достиже брзину до 70 км/х на путу, док му је оперативни домет 450 километара.
Леопард 2А8 може примити четворочлану посаду и има импресивне димензије с дужном од 7,7 метара, ширином од четири метра и висином од три метра. Ове карактеристике чине га робусним и свестраним борбеним тенком, способним да удовољи захтевима савремених сукоба.
- У будућности би наши војници требало да имају 77 нових тенкова 2А8 и 45 тенкова 2А4 - рекла је Чернохова.
Чешка би тиме дошла до бројке од 122 тенка, наводи анализа сајта Арми рекогнишн.
Подсећања ради, Чешка је почетком ове године наручила и 24 најмодернија америчка борбена авиона Ф-35А, а који би их с оружјем обуком и свим осталим трошковима требало да коштају више од 6 милијарди евра.
БОНУС ВИДЕО: РУСИ ЛАНСИРАЛИ РАКЕТУ - Погледајте теретни свемирски брод МС-27
(Курир)
Препоручујемо
"ТИ СИ КРЕТЕН!" Жестока свађа у студију Хит твита, Бабић ударио на Антонијевића
ЖЕСТОКА свађа избила је вечерас у студију телевизије "Пинк" у емисији Хит Твит где гостују председница Народне Скупштине Србије Ана Брнабић, правник Милан Антонијевић и бизнисмен Бранко Бабић.
16. 11. 2025. у 21:55
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
ЗВУЦИ СЕКСА У БРИТАНСКОМ ПАРЛАМЕНТУ: После скандала - ухапшена два мушкарца
ДВОЈИЦА мушкарца ухапшена су, па пуштена на слободу уз кауцију, након што је мобилни телефон постављен у Доњем дому британског парламента како би пуштао "сексуалне звукове" током посланичких питања британском премијеру Киру Стармеру.
16. 11. 2025. у 20:32
Коментари (0)