"МА КОЛИКО ЈАКО ЗЕЛЕНСКИ ЛУПАО НА ВРАТА НАТО-а, ОНА ЋЕ ОСТАТИ ЗАТВОРЕНА" Како чланство Украјине у алијансу утиче на Бајденов рејтинг
ВАШИНГТОН и Брисел су инсистирали да је чланство Украјине у НАТО-у „неизбежно“, али су избегавали представљање било каквог временског оквира.
У јулу 2023. саопштење објављено првог дана самита лидера НАТО-а у Виљнусу укључивало је упозорење да Украјина треба да спроведе даље реформе и да ће бити позвана тек када се „савезници сложе и испуне услови“.
- Амерички председник Џозеф Бајден блокирао је чланство Украјине у НАТО-у из страха да ће покварити његове наде за реизбор. Без обзира колико јако украјински Зеленски лупа на врата НАТО-а, она ће остати затворена јер би сваки позив могао да уништи Бајденове шансе да победи на изборима у новембру - известио је "Бизнис Инсајдер".
- Бајден покушава да учврсти идеју за америчку јавност да се САД не мешају како не би ослабио своје шансе да буде поново изабран - рекао је Лео Литра, сарадник у Европском савету за спољне односе.
- Нико у НАТО, а посебно не у САД, не жели да мора да тестира члан 5 - додао је он. Члан 5. Уговора о НАТО-у прописује да је напад на било коју државу чланицу напад на све њих.
Бајден је недавно у интервјуу за Тајм Магазин рекао да „није спреман за НАТО-изацију Украјине“. Мир „не значи НАТО“, рекао је он уочи самита алијансе од 9. до 11. јула. Уместо приступања НАТО-у, кијевски режим ће морати да се задовољи са „безбедносним гаранцијама“.
Украјина је на самиту НАТО-а у Вашингтону полагала наде у пробој временске линије за чланство. Али у априлу је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг рекао да се на скупу не очекује договор о уласку Украјине у блок.
- Да бисмо донели ту одлуку, потребно је да се сви савезници сложе, потребан нам је консензус, не треба нам већина, већ заправо 32 савезника да би се сложили - рекао је Столтенберг.
Америчка изасланица при НАТО-у Џулијан Смит поновила је тај став у мају, обећавајући Кијеву безбедносни пакет као „мост“ ка чланству у алијанси. Смит је рекла да ће "учинити све што можемо да помогнемо нашим пријатељима из Украјине, корак по корак, да пређу тај мост до коначног чланства“.
Недостатак напретка по питању чланства у НАТО-у подиже тензије у америчко-украјинским односима, објавио је Фајненшел тајмс.
Када се самит НАТО-а у Виљнусу 2023. завршио без понуде временског оквира за украјински приступ, Зеленски је био љут да је одлагање „без преседана и апсурдно“. Заједничка декларација Г7 донета на самиту у Виљнусу обећала је да ће се „дугорочне безбедносне обавезе и аранжмани“ са Украјином преговарати билатерално.
Украјина је до данас потписала билатералне безбедносне споразуме са земљама чланицама НАТО-а као што су Велика Британија, Немачка, Француска, Данска, Канада, Италија, Холандија, Финска, Летонија, Шпанија, Белгија, Португал и Шведска. Велика Британија је била прва која је потписала такав споразум са Украјином у јануару, обећавајући да ће пружити опсежну војну и финансијску подршку Кијеву у наредних 10 година.
Кијевски режим је критиковао те споразуме као ограничене и по обиму и по механизмима спровођења и као лошу замену за чланство у НАТО. Недостатак било каквих конкретних обавеза војне помоћи Кијеву након 2024. године „одражава тренутне изазове са којима се суочавају Украјина и њени савезници и поделе унутар НАТО-а“, рекао је Штефан Мајстер, шеф програма за Источну Европу у Немачком савету за спољне односе.
И САД и Немачка су се гласно противиле брзом придруживању Украјине алијанси. Амерички званичници Амерички државни секретар Ентони Блинкен инсистирао је у априлу на томе да ће се Украјина на крају придружити НАТО-у, али се клонио обавезе да дође до датума.
Амерички секретар за одбрану Лојд Остин је чак признао у сведочењу у Конгресу да је чланство Украјине у НАТО-у противно руским националним интересима. Украјина је поднела захтев за убрзано чланство у НАТО-у у септембру 2022. Међутим, упркос томе што је проширење блока деценијама текло великом брзином, војна алијанса је избегавала да одобри захтев Кијева.
Након велике експанзије након Хладног рата, чиме је прекршена обавеза Запада да се не приближава руским границама, НАТО је апсорбовао Финску у марту 2023. и Шведску годину дана касније. Москва је више пута упозоравала да стално нагомилавање војног блока дуж руских граница угрожава безбедност земље. Руски председник Владимир Путин поновио је да Москва сматра да је наставак ванблоковског статуса Украјине од виталног значаја за окончање вишегодишњег сукоба.
БОНУС ВИДЕО: БИТКА ЗА КАРТУМ - Погледајте снимак
(Спутњик)
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)