РУСИЈА РАЗВИЈА НУКЛЕАРНЕ ПОДМОРНИЦЕ ПЕТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ: Нове ракете, торпеда, стелт оплата и дронови за борбу у дубинама (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

20. 06. 2024. у 21:00

ГЛАВНОКОМАНДУЈУЋИ Ратне морнарице Русије адмирал Александар Моисејев дао је занимљиве изјаве о будућности руске флоте и њеној спремности за нове изазове на Међународном поморском салону Флота 2024 у Кронштату.

РУСИЈА РАЗВИЈА НУКЛЕАРНЕ ПОДМОРНИЦЕ ПЕТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ: Нове ракете, торпеда, стелт оплата и дронови за борбу у дубинама (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин

Према његовим речима, савремени услови захтевају од Русије не само да модернизује своје поморске снаге, већ и да буде спремна за могуће војне сукобе који могу да настану из океанских и морских праваца.

Адмирал Моисејев је упозорио на претњу распиривања војних сукоба и стварања услова за употребу војне силе против Русије из океанских и морских праваца. У контексту растуће међународне тензије и појачане активности НАТО-а у различитим регионима света, оваква упозорења добијају посебан значај.

Официр је уверио да је Руска Федерација спремна за нове изазове и да активно ради на модернизацији флоте, што ће јој омогућити да се ефикасно супротстави свим претњама.

Посебна пажња посвећена је развоју подморничких снага. Мојсејев је напоменуо да је већ у току припрема научне основе за стварање подморница пете генерације.

Овај потез је део ширег програма обнове флоте, који укључује прелазак са подморница треће на четврту генерацију. Тако Русија настоји да ојача своју позицију под водом и повећа ефикасност својих подморничких снага.

Фото принтскрин YouTube/European Defense / Dung Tran Military

МОДЕРНИЗАЦИЈА ФЛОТЕ И НОВИ БРОДОВИ

Адмирал Моисејев је на Међународном поморском сајму такође најавио значајно попуну Ратне морнарице новим бродовима ове године. Морнарица ће имати 12 бродова, укључујући бродове 1. ранга, бродове далеке морске зоне и нуклеарне подморнице.

Укупно ће ово бродоградилиште руској морнарици предати педесет јединица разних пловила. Ове мере имају за циљ јачање флоте и повећање њене борбене ефикасности.

-Овогодишњим планом реализујемо програм од 50 јединица разних бродова, пловних објеката и чамаца. Главни су бродови 1. ранга, бродови у далекој морској зони, као и нуклеарне подморнице. Ове године очекујемо да добијемо 12 оваквих јединица, рекао је адмирал Александар Моисејев.

Адмирал Моисејев је истакао да су такве мере неопходне да би се осигурала заштита интереса Русије у светским океанима и повећала одбрамбена способност земље.

ПОДМОРНИЦЕ ПЕТЕ ГЕНЕРАЦИЈЕ

Посебну пажњу су привукли руски планови за стварање подморница пете генерације. Ова подводна возила требало би да буду до сада невиђени пробој у области поморске технологије, а уколико се намере остваре, значајно ће ојачати позицију Русије у поморским пространствима војних операција.

Подморнице пете генерације требало би да имају висок степен аутоматизације, побољшану прикривеност, повећан домет крстарења и још моћније оружје.

Развој оваквих подморница захтеваће значајне напоре и улагања, али се у Русији очекује да ће њихово увођење у употребу значајно променити однос снага на светској сцени.

Након бројних немилих догађаја током периода Совјетског Савеза, научивши из грешака, Русија је одавно показала своју способност да изгради изузетно напредне подморнице, врло вероватно тренутно најнапредније на свету.

Нови развоји ће, уколико се догоде, наставити ову традицију, дајући земљи драстичну предност у подводним операцијама у односу на конкуренцију.

У актуелној међународној ситуацији, коју заиста карактеришу растуће тензије и појачана војна активност, модернизација морнарице је од посебног значаја. Развој нових технологија, обнова флоте и јачање подморничких снага неопходне су мере за осигуравање доминације сваке силе и заштиту њених интереса у светским океанима.

Међутим, такве мере такође захтевају значајна средства и координацију напора. Русија би требало да настави да улаже огромна средства у истраживање и развој.

Паралелно са тим треба да обезбеди обуку за висококвалификоване стручњаке и да одржава блиску сарадњу са својим међународним партнерима ради размене искустава и технолошког напретка, упркос препрекама насталим западним санкцијама и притиску без преседана.

КЛАСА АРКТУР НАСЛЕДНИК БОРЕЈ ПОДМОРНИЦА

Класа Арктур (Arcturus), коју је Рубин Централни Конструкторски Биро (ЦКБ Рубин) представио на изложби Армија-2022, је замишљена као следећа генерација руских подморница са балистичким пројектилима (ССБН), са циљем да замени постојећу класу Бореј до 2037. године.

Ова класа уводи угаони спољашњи труп намењен како би се смањио радарски траг сонара, карактеристика која је у складу са савременим технологијама стелт подморница, укључујући примену безехогених премаза и мера за изолацију вибрација за машинско одељење.

Дизајн указује на смањење депласмана за 20% у поређењу са тренутним моделима, планира се да састав посаде буде око 100 и дужина од 134 метра. Дизајнирана је да носи 12 интерконтиненталних балистичких пројектила са нуклеарним наоружањем, прилагођених за операције у арктичким условима, што одражава стратешки корак ка мањем броју али напреднијих ракета.

Класа Арктур садржи нове елементе као што је Сурогат-В аутономно подводно возило, дизајнирано за борбу против подморница, опремљено сонарним низом и неакустичним системом детекције познатим као СОКС, који има за циљ праћење подморница путем хемијских и трагова зрачења.

Укључивање оваквих мини аутономних подморница указује на проширење оперативних улога главне подморнице изван традиционалне испоруке пројектила. Дизајн садржи одељак за лансирање и проналажење аутономних подводних возила, што сугерише нагласак на свестраности и извиђачким способностима.

Планирано је да класа подморница Арктур имају нуклеарни погон, што их разликује од традиционалног дизајна, јер се предлаже да се користи систем напајања без осовине за потенцијално смањење нивоа буке, што је кључни аспект за подморнице које имају за циљ стелт карактеристике, слично немачким Тype-212CD и британским подморницама класе Dreadnought.

Погонски систем је намењен да користи два водена млаза на крми смештена у структури подморнице. Ове млазнице, којима се управља увлачењем воде кроз отворе на бочним странама и избацивањем кроз правоугаоне млазнице, дизајнирани су са трапезоидним вертикалним равнима како би потенцијално побољшало смањење буке.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКА АРТИЉЕРИЈА НА ДЕЛУ: Јединица гађала положаје украјинске војске на фронту у Херсону

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

Коментари (0)

ОСТАВКА? АЈДЕ, СЛЕДЕЋЕ ПИТАЊЕ... Прва изјава Пиксија након слетања у Београд