АМЕРИКА ШПИЈУНИРАЛА КИНЕСКЕ ПОДМОРНИЦЕ: Кина запленила сонарне бове морнарице САД (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

30. 06. 2024. у 22:11

ПРЕ неколико дана извиђачки авион за поморско извиђање и патролу П-8 "посејдон" Ратне морнарице САД поставио је хидроакустичну (сонарну) бову у Јужном кинеском мору, а како преносе поједини кинески медији овај уређај намењен за откривање подморница пао је у руке Оружаних снага Кине.

АМЕРИКА ШПИЈУНИРАЛА КИНЕСКЕ ПОДМОРНИЦЕ: Кина запленила сонарне бове морнарице САД (ВИДЕО)

Фото: Shutterstock/Илустрација

Како се може видети на снимку објављеном на друштвеној мрежи Икс, амерички "посејдон" је примећен како избацује неколико бова у море, а према извештајима кинеских медија уређаји су пали у воду у близини гребена код архипелага Спретли.

У питању је област око које постоји територијални спор и које је прошле недеље доспело у центар пажње светских медија због сукоба кинеских и филипинских морнара.

-Након инцидента, Обалска стража Кине је брзо стигла на место догађаја како би преузела и прегледала неидентификоване електронске предмете према важећим законима и прописима, написала је кинеска новинарка Јујуан Тантјан.

На снимку се може видети и да је произвођач батерије заплењене бове "Ултра електроникс", а ради се о компанији са седиштем у Великој Британији која је специјализована за производњу радара и система за електронско ратовање - укључујући бове и уређаје за електромагнетно ометање.

 

ШТА СУ СОНАРНЕ БОВЕ И КАКО ФУНКЦИОНИШУ?

У питању су бове опремљене сензорима за детекцију звука дизајнираних да откривају подморнице. Уз помоћ авиона као што је П-8 "посејдон" могуће је избацити више њих, чиме се ствара мрежа уређаја који прате звуке испод површине мора.

Постоје две врсте сонарних бова - пасивне и активне. Прве функционишу тако што "ослушкују" звуке попут рада мотора или кретања које производе подморнице. За разлику од њих, активне раде тако што саме емитују звучни пулс и потом откривају ехо који се одбија од подводне објекте.

Фото: ЕПА

Када ове бове падну у море, спуштају се на унапред одређену дубину, након чега се укључују сензори. Све податке које уређаји прикупе се путем радио сигнала шаљу назад летелици која их је избацила. Посада авиона потом преко сопствених система анализира прикупљене податке како би идентификовала и лоцирала подморнице.

Заплена ових бова изазвала је забринутост у САД, будући да ће кинески научници обрнутим инжењерингом успети да открију способности америчке војске у домену противподморничког ратовања, а нема сумње да ће у овом процесу кључна сфера интересовања бити многобројни сензори.

На основу њихове анализе, Кина би могла да открије на којим дометима америчка морнарица може откривати подморнице употребом сонарних бова. Осим тога, пажљиво ће бити проучени и уређаји за комуникацију са "посејдоном", што ће показати којом брзином и колико ефикасно се добијени подаци могу анализирати и на основу њих реаговати.

(рт.рс)

БОНУС ВИДЕО - НУКЛЕАРНЕ ВЕЖБЕ: Руске снаге вежбају електронско лансирање ракета током нестратешких вежби

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

ТРАМП ОТКРИО СВОЈИМ САВЕТНИЦИМА: Ову земљу ће прву посетити када преузме дужност председника САД

НОВОИЗАБРАНИ амерички председник Доналд Трамп рекао је саветницима да жели да отпутује у Кину након преузимања дужности, објавио је јуче Волстрит џурнал, позивајући се на изворе блиске разговорима.

19. 01. 2025. у 08:22

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

Публика извиждала Новака Ђоковића после меча