КО ЈЕ ЖЕНА КОЈА ЈЕ ПОБЕДИЛА МАКРОНА? Као дете доживела трауме, прогнала рођеног оца - Ово је права истина о Марин ле Пен

Милица Шкорић
Милица Шкорић

01. 07. 2024. у 09:57

ФРАНЦУСКА политичарка Марин ле Пен, лидерка деснице и странке Национално окупљање, са својим савезницима је освојила највише гласова у првом кругу ванредних парламентарних избора у Француској.

КО ЈЕ ЖЕНА КОЈА ЈЕ ПОБЕДИЛА МАКРОНА? Као дете доживела трауме, прогнала рођеног оца - Ово је права истина о Марин ле Пен

Foto: Julien de Rosa, Pool via AP

Овај резултат сматра се историјским успехом њене партије, а она је у свом првом оглашавању била видно задовољна и истакла да је блок председника Емануела Макрона "практично избрисан".

И док се део Европе брине због напредовања екстремне деснице, многи нису упућени у дугу каријеру и интересантан живот једне од најконтроверзнијих политичарки Старог континента.

Ко је Марин ле Пен?

Рођена је у месту Неји на Сени, у Париском региону, у департману Сенски висови, 5. августа 1968. године, као најмлађа од трију ћерки Жан-Марија ле Пена, некадашњег председника странке коју данас води сама Марин, и његове прве супруге Пјерет ле Пен.

Када је имала осам година, бомба намењена њеном оцу експлодирала је на степеништу испред породичног стана док су Ле Пенови – укључујући Маринине старије сестре Јан и Мари-Каролин – спавали. Експлозија је направила рупу у зиду зграде, али они нису повређени.

– Те ноћи сам отишла на спавање као све девојчице мојих година. Али кад сам се пробудила, више нисам била девојчица као остале – написала је касније.

Њена мајка је напустила породицу када је Марин имала 16 година, што је политичарка касније у својој аутобиографији "Узводно" описала као "најстрашнији, окрутни, најразорнији бол срца", уз закључак:

– Моја мајка ме није волела.

Сесил Алдуј, која је написала једну биографију Марин ле Пен, описала је да се као тинејџерка она једног дана вратила из школе и схватила да одеће њене мајке нема у кући.

– Отишла је с другим мушкарцем. И Марин ле Пен је заиста била очајна. Престала је да једе – истакла је.

Њени родитељи су се развели 1987, три године касније, а Марин је мајку видела тек 15 година након што ју је оставила.

– Марин ле Пен је одрасла у веома необичној атмосфери, у породици која је изгледала блиско, али је заправо била веома удаљена – рекао је Давид Дусе, коаутор једне њене раније биографије.

– Живела је без мајке скоро 20 година. Отац ју је једва познавао. Одгајале су је дадиље, и гувернанте, препуштене саме себи.

Имала је много траума, а Алдујева тврди да је бреме презимена Ле Пен било једно од њих. Једном приликом је истакла да су наставници у школи њене сестре називали "ћеркама фашисте".

– Њено презиме је увек било терет. Описивала је како је то што је ћерка Жан-Марија ле Пена, док се Национално окупљање тек појављивало као нова контроверзна сила, довело до тога да идеализује свог оца, који је био веома критикован. Али она је и патила – наглашава ауторка.

Утицај оца навео ју је да крене његовим политичким стопама.

Политички живот Марин ле Пен

Марин је дипломирала право на Универзитету у Паризу и радила као адвокатица пре него што се у потпуности посветила политици.

Њена политичка каријера била је обележена снажним ставовима о имиграцији, националној безбедности и евроскептицизму. Ле Пенова је први пут изабрана у француски парламент 2012. године, а затим је постала кандидаткиња Националног окупљања на председничким изборима 2017. године. Иако је прошла у други круг избора, изгубила је од Емануела Макрона.

Често је критикована због својих контроверзних ставова, али је привукла значајну подршку у Француској међу онима који подржавају рестрикције имиграције и јачање националних граница.

Имала је бројне спорне и скандалозне изјаве, па је тако 2010. године уличне молитве муслимана упоредила с окупацијом Француске. Ипак, на крају је ослобођена оптужби за подстицање расне мржње због овог коментара.

Док је излазила из сенке свог оца, мало-помало је мењала кључне политичке ставове, па је тако ублажила и неке које је износила у Народној скупштини, где се залагала за истополне бракове – што раније није био случај у њеној странци, као и за абортус и повлачење смртне казне.

Преформулисала је одређене политичке позиције и поздравила се са члановима партије оптуженим за расизам или антисемитизам, укључујући и самог оца, ког је избацила из Националног окупљања 2015.

Приватни живот Марин ле Пен

Што се тиче њеног приватног живота, Марин ле Пен удала се 1995. за Франка Шофроја, пословног човека који је радио за њену партију, а с њим је добила троје деце: Жана, Луја и Матилду. Након развода 2000, ступила је 2002. у брак с Ериком Лоријем, некадашњим секретаром Националног окупљања, а овај брак потрајао је четири године.

Од 2009. до 2019. била је у вези с Лујем Алиотом, који је алжирског и јеврејског порекла, а био је генерални секретар њене странке годинама, као и потпредседник.

Себе описује као католикињу, а годинама живи у Ла Сел Сен Клуу.

БОНУС ВИДЕО: РУСКА КРСТАРИЦА У МЕДИТЕРАНУ - Тихоокеанска флота изводи вежбе

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

КАКО ЈЕ ИЗГЛЕДАЛО АЛЕКСАНДРОВО СТУДИРАЊЕ НА КИМ: КФОР је под пуном ратном опремом стајао испред факултета! (ВИДЕО)