ПАНИКА У КИЈЕВУ И НА ЗАПАДУ: Стиже нова руска крстарећа ракета „Изделије 720“ (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

11. 07. 2024. у 18:01

ГЕНЕРАЛНИ директор руске компаније за развој крстарећих ракета ЈСЦ ГосМКБ Радуга Сергеј Богатиков најавио је да ће се у њиховој понуди ускоро појавити најновија високопрецизна муниција, Изделије 720 (Производ 720).

ПАНИКА У КИЈЕВУ И НА ЗАПАДУ: Стиже нова руска крстарећа ракета „Изделије 720“ (ВИДЕО)

Фото. Принтскрин Youtube/Лампа занања

Карактеристике ракете се и даље чувају у тајности, али су у њој сконцентрисана сва најсавременија дизајнерска достигнућа, тврде руски извори.

Према речима програмера, нови „Производ 720“ комбинује већ доказана техничка решења и искуство у коришћењу постојећих ракета током сукоба у Украјини.

-Комбинује проверена техничка решења, претходно примењена у крстареће ракете дугог домета, и најновија дизајнерска достигнућа, узимајући у обзир искуство борбене употребе ракета током СВО, рекао је Сергеј Богатиков за часопис Национална одбрана.

Тачне карактеристике најновије муниције су још увек поверљиве за медије. У фази развоја, ракета је добила ознаку „Изделије 715“ или Х-50.

Њена дужина ће бити до 6 метара, а тежина лета процењена је на 1600 кг. „Производ 720“ ће наводно имати најсавременије стелт технологије и моћи ће да гађа циљеве на удаљености до 1.500 км.

Напоменимо да је наводно присутна паника у украјинским медијима око скорог појављивања нове високоефикасне ракете у служби Оружаних снага Русије почела у априлу прошле године.

Кијев главном опасношћу нове ракете назива чињеницу да њен носач може бити било који руски авион стратешке авијације.

У Кијеву се сматрало да ће, захваљујући малим димензијама и тежини, бомбардер дугог домета Ту-22М3 моћи да преузме 8 комада такве муниције одједном, а стратешки ракетни носач Ту-95МСМ може да се понесе до чак 14 Изделије 720.

Додатна предност биће очекивана нижа цена муниције у поређењу са снажнијом ракетом Х-101, обећавају руски извори вести.

Сергеј Богатиков је такође приметио да производња руских крстарећих ракета ради нон-стоп и седам дана у недељи.

Генерални директор је указао да у циљу испуњавања руског државног одбрамбеног налога предузећа ГосМКБ Радуга ад раде у три смене шест дана у недељи, а по потреби производни процес иде седам дана у недељи.

Подсетимо, Русија је, према прорачунима Фајненшел тајмса, 8 пута повећала производњу крстарећих ракета у односу на 2021. годину. Наводи се да велики број потребних компоненти и даље долази од западних произвођача.

РУСИЈА ПРОИЗВЕЛА ВИШЕ ОД 400 РАКЕТА Х-101 ЗА ГОДИНУ ДАНА

Наиме, Русија је 2023. године произвела 420 крстарећих ракета ваздух-земља Х-101, осам пута више него 2021. године, када је произвела само 56 таквих ракета, пише Фајненшел тајмс.

Према наводима публикације, ракете Х-101 могу да користе више од 50 различитих делова стране производње, које Москва купује на отвореном тржишту, упркос санкцијама које су јој уведене.

ФТ је истакао да су фрагменти Х-101 пронађени у Кијеву у јануару. Две компоненте носе ознаке швајцарске компаније STMicroelectronics, остале су означене америчким произвођачима чипова, укључујући Texas Instruments, Analog Devices и Intel.

У публикацији се наглашава да су 2023. године руске компаније успеле да набаве делове идентичне онима који су коришћени у јануарском Х-101. Руска Федерација их је једноставно куповала на отвореном тржишту и увозила преко Кине.

Раније је саопштено да руска војска наставља да експериментише током СВО. Руси су 8. јула извели масиван напад на украјинске циљеве, који је замишљен да изазове максималну штету и заслужује пажљиво разматрање, саопштио је Амерички институт за проучавање рата (ИСW).

Према њиховим стручњацима, сада ће противваздушна одбрана Оружаних снага Украјине морати да научи да одговара на нови ниво опасности.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ТАЈНО ОРУЖЈЕ РУСКОГ РАКЕТНОГ СИСТЕМА: ЈАРС изводи вежбе камуфлаже и контрадиверзије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ШТА ЋЕ РЕЋИ НОВАК ЂОКОВИЋ КАД ИХ ВИДИ? Овако су аустралијски пливачи дошли у Париз на Олимпијске игре (ВИДЕО)