СИТУАЦИЈА У ФРАНЦУСКОЈ ЈЕ ВЕОМА ЗАТЕГНУТА: Интервју - Жан-Филип Антони, проф. Универзитета Бургундија у Дижону

Наташа Јовановић

15. 07. 2024. у 18:00

СИТУАЦИЈА у Француској је веома затегнута. Многи помињу и могућност решења које неће подразумевати демократска већ насилна средства као што је то грађански рат, каже за "Новости" Жан-Филип Антони, географ, професор на Универзитету Бургундија у Дижону, поводом све већег јаза између француског народа и њене елите.

СИТУАЦИЈА У ФРАНЦУСКОЈ ЈЕ ВЕОМА ЗАТЕГНУТА: Интервју - Жан-Филип Антони, проф. Универзитета Бургундија у Дижону

Фото Приватна архива

Предавање на тему "Границе у Европи и границе Европе" које је наш саговорник одржао у Институту за политичке студије у Београду, послужило је као повод за разговор о померању граница, рату у Украјини, бриселској елити која је између себе и народа поставила зид.

о Кад Европа показује знаке слабости, рекли сте, њене се границе померају ка северу, а када јача - спуштају се ка југу. Како процењујете моћ Европе, а како Француске у овом тренутку?

- Границе нису више на афричком континенту јер Европа ништа више не контролише тамо. Немамо дипломатско присуство, готово да не постоји војно присуство и истовремено осећамо притисак арапско-муслиманског елемента који се појачава у Европи. Граница се помера све више ка нама, ка северу. То је парадоксално јер су Руси све присутнији у Африци и питање је да ли ће преузети диломатску и војну инцијативу коју је Француска некада имала овде. Француска је отишла из Сахела, Западне Африке, под притиском Вагнера који је сада ту.

Како у контексту граница, вредносних, не само територијалних, тумачити израз колективни Запад?

- Колективни Запад су пре свега САД, а тај израз је нека врста средства за демонстрирање њене доминације према вазалним државама којима је намењена улога тампон-зоне. Са Америком постоји једна политичка сличност која се заснива на чињеници да су Американци потомци миграната из Европе, нека врста европске колоније. Односи постоје, али се однос колонизатора и колонизованих обрнуо. Америка је културно колонијализовала Европу и труди се да одреди њену судбину са заједницом као што је ЕУ која је глобално посматрајући усклађена са америчким интересима и са НАТО који је војни израз тога. Поред тих савезништава која су политичке природе, немамо ништа посебно заједничко са Америком - немамо исту културу, менталитет и не живимо на истој територији.

Да ли је исправно рећи да су границе распарчане Југославије - НАТО границе?

- Није лако понудити одговор на ово питање али уочљиво је да је питање граница овде веома осетљиво. Једна ствар која је за Србију веома битна јесте недостатак изласка на море. Дакле, постојала је жеља да се српски потенцијал умањи забраном изласка на море како би се умањио и њен геополитички значај.

Французи губе град за градом, повлачећи се пред мигрантима.Уколико се демографске процене покажу тачним, да ли ће Француска невољно морати да се помири са новим границама?

- У Француској се то називају изгубљеним територијама на којима је створена нека врста паралелне економије засноване на масовном шверцу дроге. Поједини аспекти те паралелне мреже подсећају на методе деловања у Колумбији. Постоји велики проблем националног јединства, кохезије, по питању тога да ли је проблем могао бити решен и који је ниво до кога смо дошли. Неки у Француској мисле да је проблем толико ескалирао да га је немогуће решити парламентарним, демократским средствима.

Да ли је то разлог зашто је народ Француске казнио Макрона или је посреди економија, однос према украјинском питању...?

- У Француској не постоји проруска позиција и заузети такав став је готово немогуће, независно од стања ситуације на терену. На снази је јака пропаганда која објашњава да су Руси зли, а Украјинци добри. Када је реч о Макрону треба нагласити да он има једну, пре свега, економску визију стварности која не узима у обзир питање идентитета и достојанства. Данас већина Француза проблем не види у новцу већ идентитету који се губи и достојанству које више не постоји. Макрон не разуме тај проблем, као што не решава ни проблеме миграције и безбедности.

Да ли су резултати избора за ЕП показали да је јаз између елита и народа у Француској непремостив?

- Аналитичари су сагласни по питању да више не постоји леви и десни блок већ елитистички и популистички. Елитистички блок представља Макрон, а популистички се дели на крајњу десницу и крајњу левицу. Елитистички систем се одржава на томе што њени представници одржавају ограду према народу.

Обећава ли савез Макрона и левице решавање или усложњавање проблема?

- Противприродни савези и коалиције ће вероватно убрзати процес одвајања од народа и показати да имамо елите које, како би се одржале на власти, чине све, па и оно што је науштрб стварности и политичке доследности. Народ види на које су све компромисе спремни да пристану само да остали на власти.

Отвара ли се простор за јачање Марин Ле Пен и може ли после ових изборних резултата она икада више бити оклеветана као "фашиста"?

- Сатанизација је једини аргумент који је актуелна власт у Француској има против и крајње левице и крајње деснице. Вероватно ће се та сатанизација наставити, али питање у којој мери ће она бити успешна јер, чини се да Французи нису више спремни да одреагују на такве аргументе. Сада се и екстремна левица сатанизује под изговором антисемитизма који историјски припада француској екстремној десници.

То није препрека за пактирање са њима...?

Вероватно је да ће се убрзо ићи ка изолацији Меланшона као најекстремније фигуре коалиције како би остали они умеренији- социјалдемократе, комунисти, еколози.

Процесе европских интеграцијапратила је дезинтеграција српског националног простора.

- Постоје двоструки стандарди у контексту приче о рату и распаду бивше Југославије. Званична верзија не иде на руку српском народу. Велики број људи мисли да Срби нису ништа урадили горе од осталих народа и да не заслужују такав третман, други га, пак, заговарају. Корен проблема лежи у везаности Србије са Русијом. Овде говорим о дипломатској везаности, верској и културној која дефинитивно представља препреку еу-интеграцијама. Са западњачког аспекта Србија је Русија. Запад се веома плаши Руса и проблем лежи у тој чињеници.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

Знамо где провести лето, пријатно и повољно! Проверите!