МЕЦОЛИ НОВИ МАНДАТ, ЕВРОПА ИДЕ УДЕСНО: У Стразбуру одржана конститутивна седница Европског парламента у јубиларном десетом сазиву

Роберта Мецола реизабрана је на место председнице Европског парламента.

МЕЦОЛИ НОВИ МАНДАТ, ЕВРОПА ИДЕ УДЕСНО: У Стразбуру одржана конститутивна седница Европског парламента у јубиларном десетом сазиву

Фото ЕПА

Тајним гласањем, у првом кругу освојила је 562 гласова од 699 учесника у изјашавању, много више од 312 колико је било потребно за апсолутну већину. Њеној противкандидаткињи, Шпанкињи Ирени Монтеро, припао је 61 глас.

Малтежанка ће на истој функцији бити пола мандата,две и по године, по класичном договору са социјалдемократама који ће тада поставити свог кандидата. Са оваквим исходом већ унапред се била сложила "мејнстрим тројка" коју сачињавају народњаци, социјалдемократе и либерали. Због тога је Монтерова, коју је предложила крајња левица, била без икаквих изгледа да успе у свом подухвату. Ово је био дан и за избор 14 потпредседника.

Заседање Европског парламента започело је свечаном седницом у новом сазиву после недавно одржаних избора (6.-9. јуни) у 27 земаља чланица, у коме је класична десница однела очекивану победу, а крајње десно крило остварило историјски добар резултат, али не довољан да би могло да се умеша у традиционалну прерасподелу функција.

Роберта Мецола је у Стразбуру отворила конститутивну седницу јубиларног десетог по реду сазива ове институције у којој ће заседати 720 европосланика, 15 више него у претходном сазиву. Међу посланицима, 54 одсто улазе по први пут у ЕП, док ће у саставу бити 39 одсто жена.

На изборима десничарски народњаци освојили су 188 мандата, социјалдемократе 136, а либерали из формације "Обновимо Европу" 77. Ту су још и "зелени" (53), као и крајњи левичари (46). С друге стране су три групације крајње деснице, Патриоте за Европу (84), конзервативци (78) и Европа суверених нација (25). ЕП ће укупно имати осам политичких група, једну више него у претходном сазиву. Такође, има посланика који се, по обичају, нису придружили ниједној политичкој групи.

Ниједна групација није освојила апсолутну већину, но ЕП је већ навикао да функционише договором међу водећим странакама различитих политичких оријентација, али без "екстрема".

ЕП представља 440 милиона житеља ЕУ и заједно са Европским саветом који окупља земље чланице има законодавну власт, док су његове резолуције консултативног карактера, али кроје еворпску политику. Такође, потврђује мандат председнику Европске комисије и комесарима који, заправо, представљају неку врсту извршне европске власти сличној оној коју у државама имају владе.

Чланови ЕП би у четвртак требало да изгласају реизбор Урсуле фон дер Лајен, из редова народњака, на место председнице Европске комисије, на нови петогодишњи мандат, такође по претходним договору ове странке са социјалдемократама и либералима.

БАРДЕЛА ПРЕДВОДИ ПАТРИОТЕ

Крајњи десничари нису успели да се уједине, а на чело најбројнијих Патриота, које је осмислио мађарски премијер Виктор Орбан, стао је Жордан Бардела, председник француског Националног окупљања, странке која ће појединачно имати највише посланика, чак 30.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕВО КАДА ТАЧНО СТИЖЕ РАСХЛАЂЕЊЕ: Ови делови Србије биће први на удару пљускова и грмљавине

ЕВО КАДА ТАЧНО СТИЖЕ РАСХЛАЂЕЊЕ: Ови делови Србије биће први на удару пљускова и грмљавине

НАСТАВЉА се топлотни талас у Србији. Већ у подне температура у Смедеревској Паланци достигла је 38 степени. Пред нама је врео дан, а максимална температура и данас ће достићи 41 степен. Очекује се сунчано.

16. 07. 2024. у 14:13

Коментари (0)

НИКАД ЈЕФТИНИЈЕ Откријте чари дестинације са идеалним плажама и сјајним проводом!