РЕЗЕРВИСТА ПАТИО ОД ХАЛУЦИНАЦИЈА, УБИО 18 ЉУДИ: Официри војске САД кажњени због пропуста
ТРИ официра америчке војске кажњена су због непоштовања процедуре у случају војног резервисте Роберта Карда, који је прошле године у држави Мејн убио 18 људи пре него што је себи одузео живот, наводи се у војној истрази објављеној данас.

Фото Танјуг/АП
У истрази се наводи да се ментално здравље резервисте погоршало неколико месеци пре пуцњаве, а да је патио и од халуцинација, преноси Ројтерс.
Како се наводи, породица Роберта Карда контактирала канцеларију шерифа пет месеци раније како би пријавила забринутост у вези са његовим менталним здрављем и приступа најмање 10 комада оружја.
Војна истрага је открила да је дошло до бројних пропуста у комуникацији између војних и цивилних болница, укључујући и Кардов ланцац командовања у војсци.
-Ови пропусти у комуникацији утицали су на континуитет бриге наредника 1. класе Карда, наводи се у истрази.
Додаје се да административна акција против тројице припадника војске САД "може ефективно да спречи даље војно напредовање ових официра“.
Истрага је истакла да је Кард почетком 2023. патио од халуцинација и да је му је у јулу наређена процена понашања у војној болници.
Након што је пребачен у цивилну болницу Четири ветра у Њујорку, Кард је пуштен после 19 дана, делом због тога што је отказана судска расправа која би омогућила да Кард буде смештен у ту установу против воље.
У истрази је напоменуто да је Кард у августу и септембру често причао о свом оружју и локацијама на којима би могао да пуца, а једном приликом је насрнуо на најбољег пријатеља.
Војска је саопштила да се део мозга Роберта Карда налази у Националном војном медицинском центру Волтер Рид ради испитивања.
У сведочењу пред независном комисијом у јануару, званичници су бранили свој одговор на знаке упозорења о менталном здрављу војника, рекавши да су њихове могућности ограничене с обзиром на то да Кард није починио никакав злочин, објавили су тада локални медији.
У пуцњави 25. октобра у бару у граду Луистон убијено је 18 људи, а 13 је рањено, што је најсмртоноснија пуцњава у историји државе Мејн.
Кард, специјалиста за снабдевање нафтом који је био распоређен у резервну јединицу војске у оближњем граду Сако, пронађен је мртав два дана касније од прострелне ране коју је сам себи нанео у фабрици за рециклажу у којој је некада радио.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора
Препоручујемо


МОЖЕ ЛИ АМЕРИКА ДА "БРАНИ ТАЈВАН ОД КИНЕ": Трамп мисли да не, и у праву је
19. 07. 2024. у 18:33

"ПРЕТПОСТАВЉАМ ДА ЈЕ ЗАТО СКИНУЛА ПОЈАС" Огласио се власник агенције у којој је страдала девојка, Тијана махала пријатељима на плажи
НОВОСАЂАНКА Тијана Р. (19), која је погинула 28. маја у застрашујућој несрећи у Будви, током парасејлинга, била је потпуно безбедна у седишту које је сајлама везано за падобран, који вуче глисер.
29. 05. 2025. у 14:31

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)
УКРАЈИНА је током ноћи извела један од највећих напада дроновима од почетка рата, гађајући више циљева на територији Русије. Због напада су московски аеродроми били приморани да привремено обуставе рад, што је изазвало хаос у ваздушном саобраћају.
28. 05. 2025. у 09:45

ПОЗНАТИ ХРВАТСКИ ПОЛИТИЧАР СНИМИО ПОРНО ФИЛМ Његова партнерка га обрукала: "Ипак је бољи у политици!" (ФОТО/ВИДЕО)
БИВШИ хрватски политичар и саборски заступник Иван Пернар, чија је странка прошле недеље након стечаја избрисана из регистра, има нову "каријеру". Одлучио је да се опроба у снимању филмова за одрасле, а пре неколико дана је објавио и да је снимио свој први филм и то са порно глумицом Маријом Задравец, познатијом под надимком Свит Мери (Sweet Mary).
29. 05. 2025. у 14:49
Коментари (0)