ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ, ЛОВАЦ СУ-35С ОБОРИО МИГ-29: Украјински ловац-бомбардер погођен на даљини већој од 200км (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

29. 07. 2024. у 18:11

ПРВИ пут у историји сукоба руске војне авијације, ловац Су-35С оборио је украјински МиГ-29 ракетом Вимпел Р-37М на домету без преседана од 213 километара.

ПРВИ ПУТ У ИСТОРИЈИ, ЛОВАЦ СУ-35С ОБОРИО МИГ-29: Украјински ловац-бомбардер погођен на даљини већој од 200км (ВИДЕО)

Фото Rosoboronexport www.roe.ru

Ова информација појавила се на специјализованим руским ресурсима и изазвала широк одјек у војним и стручним круговима.

Су-35С, један од најнапреднијих руских борбених авиона, опремљен је савременим системима наоружања и способан је да погађа циљеве на значајним удаљеностима.

Ракета Р-37М коришћена у овом инциденту једна је од ракета ваздух-ваздух највећег домета у арсеналу руске војске. Пројектил је дизајниран је за уништавање непријатељских авиона, хеликоптера и других ваздушних циљева на великим удаљеностима.

Према подацима руских специјализованих извора, овај случај је први документовани пример употребе ракете Р-37М на овако великом домету. Нема приложеног фото или видео матријала, што се ни не очекује у оваквим случајевима.

Подсетимо, у фебруару месецу ове године, украјински информативни ресурси пренели су да је преминуо један од њихових последњих пилота-асова Владислав Риков. Пилот је обавио више од 380 борбених мисија, али је тадашњи лет на Су-25 био и његов последњи. Поново је кривац била ракета Р-37М лансирана са Су-35.

FOTO: AP/Tanjug

Настрадали украјински пилот Јуице у кокпиту свог МиГ-29, фотографија из 2022. године

Још један настрадали у низу дејством ракете Р-37М је Су-27 којим је управљао један од најбољих пилота РВ Украјине, сада покојни потпуковник Васиљук.

Претња од ових пројектила је, иако се не користе често, наводно приморала украјинске пилоте да развију тактику да их избегну. Украјински пилот је раније признао како их је ракета приморавала да промене путању лета како би избегли потенцијалне ударе, ометајући тиме своје мисије.

Ово избегавање маневрисања може се сматрати „меким убијањем“, јер спречава пилоте да заврше своје задатке.

-Пошто смо разумели њихову тактику током гађања овим ракетама (Р-37М), креирали смо наше технике да их избегнемо. Ипак, то ограничава наше способности да спроводимо наше мисије.

Наравно, ако маневришемо, не можемо да обезбедимо ваздушни напад или нешто друго, тако да је игра и даље веома, веома, веома тешка у ваздуху и веома ризична. Ако нисте свесни лансирања ракете, мртви сте“, рекао је за The Drive, покојни украјински пилот МиГ-29 са позивним знаком „Juice“.

Подсетимо, у прошлогодишњем интервјуу, украјински борбени пилот описао је руску ракету ваздух-ваздух дугог домета Р-37М као најопасније оружје које користи руско ваздухопловство.

Ваздушно-космичке снаге Русије почеле су да користе Р-37М против Украјине тек на лето 2022. године. Раније је саопштено да су само авиони Су-57, Су-35 и МиГ-31 компатибилни са овим застрашујућим пројектилима, међутим, недавно је и Су-30 виђен како носи ракету.

У комбинацији са ловцем Су-57 који има стелт карактеристике, ова ракета постаје још смртоноснија. Западни стручњаци верују да је пројектил скројен да порази авионе способне и за рано упозоравање AWACS.

Системи за рано упозоравање у Пољској и Румунији који раде у режиму 24/7 х наводно нису успели да открију руски авион пете генерације, према извештају из октобра 2022. године, што је резултирало да је украјински ловац Су-27 оборен ракетом Р-37М испаљеном из Су-57, означавајући први погодак ваздух-ваздух.

Ракета Вyмпел Р-37М је већ стекла репутацију изузетно моћног оружја у текућем сукобу између Русије и Украјине. Пресретач МиГ-31, наоружан Р-37М, представља нерешив проблем украјинском ваздухопловству.

Фото телеграм

РАКЕТА ВЕЛИКОГ ДОМЕТА Р-37М

Р-37М је ракета ваздух-ваздух великог домета способна да погоди ваздушне циљеве велике брзине са више од 300 километара.

Такође је позната као АА-13 на Западу или РВВ-БД, ознака која се користи за руске варијанте Р-серије које су се раније производиле у Украјини. Речено је да је серија РВВ напреднија и састоји се само од руских компоненти.

Ракета је производ чувене руске компаније Вимпел. Изведена је од совјетског Р-37 ААМ, направљеног 1980-их за МиГ-31М. Развој ракете почео је крајем 2000-их.

Р-37М развија невероватно велику брзину од 6 маха или око 7 350 км/х, што је довољно да лако сустигне сваки тип летелице, а представљена је 2016. године.

Р-37М је првобитно требало да носи МиГ-31. Касније је одлучено да се оружје унапреди како би било компатибилније са Су-30, Су-35 и Су-57.

Ракетни мотор са двоструким импулсом покреће ракету. Двопојасни активни радарски трагач води пројектил ка свом циљу, док инерцијални навигациони систем прима податке о путањи током курса пројектила.

Према тврдњама произвођача, током завршне фазе гађања пројектилом, стрелац у авиону може да обележи циљ са радарским попречним пресеком од 54 квадратна стопа на удаљености од око 40 километара и већој. Слично као и Р-37, Р-37М може да носи нуклеарну бојеву главу за уништавање већих формација авиона или пројектила.

Фото Rosoboronexport www.roe.ru

ЛОВАЦ СУ-35С

Су-35С је пројектовала компанија „Сухој” за гађање свих врста ваздушних циљева у великим и блиским ваздушним борбама, као и за напад на копнене и морске циљеве, укључујући оне покривене противваздушном одбраном и који се налазе далеко иза линије фронта.

Ловачки авион је опремљен напредним Ирбис-Е мулти-моде, хибридним пасивним електронски скенираним низом радарског система, који може да открије и прати до 30 циљева у ваздуху истовремено на домету до 350 километара и да нападне до осам од њих.

Може бити наоружан разним напредним прецизно вођеним оружјем дугог домета, укључујући претходно споменуту ракету ваздух-ваздух Р-37, крстарећу ракету Х-59 за копнени напад, антирадар ракету Х-58 и Х-35 противбродску крстарећу ракету.

Наоружан је и противавионским топом калибра 30 милиметара и има 12 тачака за причвршћивање бомби и пројектила. Борбено оптерећење авиона је осам тона. Авион може да достигне брзину од 2.500 километара на сат са аутономијом од 3.400 километара.

Ово је била друга серија авиона Су-35С која је ове године испоручена ВКС. Прва серија је предата 11. априла 2024. године.

Руске Ваздушно-Космичке Снаге тренутно поседују више од 100 Су-35С. Су-35 је најпре показао своје напредне борбене способности током антитерористичких операција у Сирији, а затим у току својих операција у Украјини. Очекује се да ће производња ових авиона трајати најмање до 2028. године.

Коришћењем муниције као што је ракета Р-37М, авиони попут, Су-57, МиГ-31БМ и Су-35С могу да погоде авионе Ваздухопловних снага Украјине без уласка у зону откривања или дејства украјинске ПВО.

Авион карактерише веома квалитетна авионика која за основу користи комплексни компјутерски информационо-командни систем, нови радар, моторе АЛ-41Ф1С са плазменим системом сагоревања увећане снаге и управљивим векторима потиска.

Ови мотори по својим карактеристикама могу да се примене и на ловцима пете генерације, јер обезбеђују надзвучну брзину без допунског сагоревања. Максимална брзина авиона је 2,500 км/х, док оперативни долет достиже 3,400 км.

Ловци Су-35 ваздушно-космичких снага Русије врше ваздушне патроле, подржавају кретање јуришних авиона, војних хеликоптера и изводе ваздушне ударе на инфраструктуру и опрему коју користе Оружане снаге Украјине. Не зна се тачно колико је Су-35 страдало у украјинском сукобу, међутим украјински извори тврде чак неколико оборених.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (1)

БАЈА МАЛИ КНИНЏА НАПРАВИО СПЕКТАКЛ У АРЕНИ: Чак 20.000 Делија певало углас чувену песму (ВИДЕО)