ИРАНСКО-ИЗРАЕЛСКИ СУКОБ: Како иранско-севернокорејска „војна алијанса“ распламсава тензије, претећи свеопштим ратом (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

07. 08. 2024. у 21:00

СЕВЕРНА Кореја и Иран, које су Сједињене Државе означиле као „државне спонзоре тероризма“, недавно су доспеле на насловне стране због својих нуклеарних аспирација и јачања билатералних односа.

ИРАНСКО-ИЗРАЕЛСКИ СУКОБ: Како иранско-севернокорејска „војна алијанса“ распламсава тензије, претећи свеопштим ратом (ВИДЕО)

Фото foto wikipedia cc by 4.0 Tasnim news agenci

Северна Кореја и Иран, обоје означени као део „осовине зла“ од стране бившег председника САД Џорџа В. Буша, и даље су жариште међународне забринутости због јачања билатералних односа и нуклеарних амбиција.

Данас једна реч доминира дискурсом у војним и политичким круговима Ирана и Северне Кореје: „Нуклеарни“. Њихова потрага за нуклеарним капацитетима постала је доминантна тема у глобалним безбедносним дебатама, подижући узбуну.

Фото Танјуг/АП


СЕВЕРНОКОРЕЈСКИ ЛАНСЕРИ РАКЕТА СПОСОБНЕ ЗА НУКЛЕАРНЕ НАПАДЕ

У значајној војној ескалацији, севернокорејски лидер Ким Џонг Ун најавио је распоређивање 250 нових „тактичких балистичких ракетних бацача“ дуж границе са Јужном Корејом. Ову информацију је пренела севернокорејска државна корејска централна новинска агенција (КЦНА).

Верује се да су ови транспортерски лансери (ТЕЛ) за балистичке ракете кратког домета Хвасонг-11Д (СРБМ). Ким је раније тврдио да ове ракете могу бити опремљене нуклеарним бојевим главама. Сваки ТЕЛ може да носи четири пројектила, потенцијално постављајући до 1.000 нуклеарних пројектила на прагу Јужне Кореје.

Ким је упозорио да је „ово само прва фаза наших планова за изградњу фронтовских ракетних снага“ и обећао да ће „целом свету показати истинит поглед на генерацијска ажурирања нове војне опреме сваке године“. Он је тврдио да таква ажурирања имају „посебан ефекат одвраћања“ на непријатељске земље.

Овај потез значајно повећава тензије у региону и изазива забринутост због потенцијала сукоба на Корејском полуострву.


ИРАНСКЕ НУКЛЕАРНЕ АМБИЦИЈЕ

Недавни догађаји сугеришу да је Иран можда ближи могућностима нуклеарног оружја него што се раније мислило.

Ирански посланик Ахмад Бакхшајеш Ардестани је 11. маја тврдио да је Иран постигао капацитете за нуклеарно оружје, иако то није званично потврђено.

Ардестани је изјавио: „По мом мишљењу, достигли смо капацитете за стварање нуклеарног оружја, али то не објављујемо“, додајући да је политика Ирана да поседује нуклеарне бомбе уз задржавање јавног става усклађеног са JCPOA, известио је ирански лист Rouydad 24.

Амерички државни секретар Ентони Блинкен подигао је узбуну 19. јула, наводећи да би време иранског нуклеарног пробоја — период потребан да се произведе довољно материјала за нуклеарно оружје — сада могло бити само „једна до две недеље“.

Директор Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА) Рафаел Гроси саопштио је да Иран има довољно уранијума да произведе „неколико“ нуклеарних бомби.

Бајденова администрација је приватно упозорила Иран на његове истраживачке и развојне активности које потенцијално могу довести до производње нуклеарног оружја, како је известио Аксиос. Амерички и израелски обавештајци открили су умешаност иранских научника у компјутерско моделирање и металуршка истраживања релевантна за развој нуклеарног оружја.

Амерички сенатор Линдзи Грејем, позивајући се на извештај директора Националне обавештајне службе, недавно је изјавио да је Иран „на ивици да постане нуклеарно наоружана држава“ што угршжава регионалну и глобалну безбедност.


СТРАТЕШКО ПАРТНЕРСТВО ИРАНА И СЕВЕРНЕ КОРЕЈЕ

Иран и Северна Кореја, обе противници западних сила и њихових регионалних савезника, развили су стратешко партнерство током деценија. Овај савез има за циљ да се супротстави санкцијама и напорима на обуздавању које предводе САД.

Сарадња датира још од иранско-ирачког рата (1980-88) када је Северна Кореја испоручила Ирану конвенционално оружје, пркосећи политици Запада. Ова почетна подршка еволуирала је у снажно партнерство 1990-их, фокусирајући се на напредни развој балистичких пројектила.

Обе земље су Сједињене Америчке Државе прогласиле државним спонзорима тероризма на дужи период. Док је Северна Кореја привремено уклоњена са ове листе (2008-2017), Иран је на њој остао од 1984. године.

Партнерство је донело значајне трансфере војне технологије. 2006. године, ирански корпус гарде исламске револуције потврдио је набавку пројектила Скад-Б и Скад-Ц од Сјеверне Кореје током иранско-ирачког рата. Извештај америчке Одбрамбене обавештајне агенције из 2019. открио је да је иранска балистичка ракета Шахаб-3 заснована на дизајну Северне Кореје Родонг.

Недавни извештаји такође сугеришу да се верује да је иранска балистичка ракета средњег домета Емад, коришћена у нападу на Израел у априлу 2024. године, изведена из Шахаба-3, који је Иран почео да користи 2003. године.

Ова стална сарадња у области ракетне технологије наглашава трајну природу њиховог партнерства и његов утицај на регионалну безбедносну динамику.
 

Фото Танјуг/АП


ЦРИНК АЛИЈАНСА

Кина, Русија, Иран и Северна Кореја (ЦРИНК) је ојачала своје усклађивање последњих година, делимично као одговор на притисак САД и глобалне догађаје као што је руска инвазија на Украјину. Овај савез настоји да изазове доминацију САД и Запада у глобалној безбедности, политици и економији.
Иран је наводно подржао руске војне акције у Украјини наоружаним беспилотним летелицама, потенцијално низом балистичких пројектила и другим оружјем. Северна Кореја је оптужена за снабдевање муницијом за сукоб.

Русија је 2022. тражила софистициране беспилотне летелице које је дизајнирао Иран, укључујући серије Шахед и Мохајер – које су коришћене за гађање украјинске цивилне и војне инфраструктуре. Кина и Русија су такође олакшале укључивање Ирана у мултилатерална партнерства чији је циљ оспоравање доминације Запада у глобалним политичким и финансијским системима.

Северна Кореја је недавно обновила дипломатске односе са Ираном после петогодишње паузе. Од 24. до 25. априла, Јун Јонг Хо, севернокорејски министар спољних економских односа, предводио је делегацију у Ирану након своје недавне посете Русији. Иако је званично фокусиран на економску сарадњу, овај потез је изазвао забринутост око потенцијалних војних разговора.

Обе земље су изразиле подршку Хамасу у његовом сукобу са Израелом. Северна Кореја подржава палестинску ствар и противи се акцијама Израела против Хамаса у Гази. Севернокорејски државни медији оптужили су Израел за „тероризам“ против Ирана након напада Хамаса 7. октобра 2023.

У децембру су Израелске одбрамбене снаге (ИДФ) известиле да су пронашле севернокорејско оружје у Гази, подржавајући процене Националне обавештајне службе Јужне Кореје (НИС) да је севернокорејско оружје користио Хамас.

Израелски и други званичници сугеришу да је ово оружје можда пребачено пре много година, а не као директан одговор на недавне сукобе. НИС такође истражује да ли је севернокорејска технологија наоружања коришћена у иранским балистичким пројектилима лансираним на Израел 14. априла 2024. године.

Амерички обавештајци већ дуго сугеришу да Иран можда развија ракетне капацитете дугог домета. Међутим, Техеран је до сада ограничио свој домет ракета на 2.000 километара, што покрива регион, али не угрожава директно Западну Европу.

Тренутно, велика забринутост за Сједињене Државе је могућност да би Иран могао да купи севернокорејски ИЦБМ Хвасонг-15. Могућност да Иран набави севернокорејску ИЦБМ технологију потенцијално је део стратегије притиска на Израел са више фронтова.
Ова проширена сарадња између Ирана и Северне Кореје могла би значајно утицати на регионалну стабилност и геополитичку динамику. Портпарол америчког Стејт департмента Метју Милер изјавио је да су Сједињене Државе „невероватно забринуте” због растуће војне сарадње између Северне Кореје и Ирана.

За Северну Кореју, ојачане везе са Ираном могу да обезбеде приступ додатним изворима војне технологије и економске сарадње, нудећи преко потребну страну валуту. Међутим, домаћи фокус Северне Кореје на тешке индустрије, упркос њиховој неефикасности, могао би довести до погоршања животног стандарда обичних грађана, али би могао послужити као одржива стратегија за режим усред растућих глобалних тензија.

Потенцијално ширење нуклеарне и напредне ракетне технологије међу овим нацијама изазива значајну глобалну забринутост за безбедност.


НУКЛЕАРНИ ДОМИНО ЕФЕКАТ

Како Северна Кореја проширује свој нуклеарни арсенал ракета, а Иран се потенцијално приближава капацитетима нуклеарног оружја, расте ризик од пролиферације и регионалне дестабилизације.

Њихова међусобна подршка кроз размену технологије, економску сарадњу и дипломатске савезе ојачала је њихов отпор међународним притисцима и санкцијама.

Све већи ЦРИНК савез представља значајан изазов за интересе САД и успостављени глобални поредак. Сједињене Државе и њихови савезници суочавају се са сложеним задатком у суочавању са овом претњом која се развија.

Традиционалне методе изолације и економске санкције показале су се углавном неефикасним у обуздавању нуклеарних амбиција Ирана и Северне Кореје. Укључивање великих сила попут Кине и Русије додаје још слојева сложености дипломатским напорима усмереним на обуздавање. Ова геополитичка промена захтева преиспитивање постојећих стратегија.

eurasiantimes.com/Схубханги Палве

БОНУС ВИДЕО - РУСКИ ТОП ГАН: Пилоти руске северне флоте изводе вежбе изнад Баренцовог мора

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АЛАРМАНТНО! ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА: Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности

У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".

04. 11. 2024. у 16:15

Коментари (0)

АЛБАНЦИ ПРОВОЦИРАЈУ, А СРБИН НА ТАПЕТУ?! Скандал не јењава!