СТИЖЕ РЕДАК ВРЕМЕНСКИ ФЕНОМЕН: Дешава се мање од једном у 10 година, утицаће на нестабилност широм света (ФОТО)

Ђорђе Грмуша
Ђорђе Грмуша

27. 08. 2024. у 14:15

ЈЕДИНСТВЕНА појава која ће проузроковати падавине, ускоро ће се одвијати широм пустиње Сахара, иначе познатој као најсушније место на Земљи. Количина падавина можда неће изгледати велико по нормалним стандардима, али велики део Сахаре ће добити знатно више од 500% нормалних месечних падавина у августу и септембру.

СТИЖЕ РЕДАК ВРЕМЕНСКИ ФЕНОМЕН: Дешава се мање од једном у 10 година, утицаће на нестабилност широм света (ФОТО)

Фото: severe-weather

Како преноси сајт Severe Weather Europe, није често да пустиња Сахара доживљава ове падавине. Оне су веома ретке, у просеку мање од једном у десет година, али су обично знак да се можда нешто мења у временском систему Земље, што указује на необично стање атмосфере.

Најсушније место на земљи

Сахару називају најсувљим местом на Земљи јер прима мало или нимало годишњих падавина. То је највећа и најтоплија пустиња на свету, која се протеже од Атлантског океана на западу до Црвеног мора на истоку. Покрива преко 9,2 милиона квадратних километара (3,6 милиона квадратних миља).

Фото: severe-weather

 

Овај регион је врућ и сув јер се налази испод суптропског гребена, сталног система високог притиска. Овај гребен узрокује спуштање ваздуха, чинећи атмосферу сувом и стабилном и спречавајући стварање облака и падавина.

Али Сахара није увек била врућа пустош. Пре само неколико хиљада година (6000-11000), то је био зелени регион са језерима, рекама и бујном вегетацијом. Али промене у Земљиној орбити изазвале су промене у светским временским обрасцима. То је нагло трансформисало зелени регион у једну од најсушнијих земаља на Земљи.

Испод је слика која упоређује како је изгледала северна Африка пре неколико хиљада година, како верују научници. Била је то зелена површина испуњена животом, али су је временске промене претвориле у суво, вруће подручје које познајемо данас.

Фото: severe-weather

 

Како то утиче на време широм света?

Слика испод приказује просечну месечну количину падавина за август у последње 53 године. Можете видети да је сахарски регион углавном без падавина, са само малим количинама у јужнијим регионима. Али приметите веома јак појас падавина преко Екватора.

Фото: severe-weather

 

Тај тропски појас падавина назива се Интертропска зона конвергенције (ИТЦЗ). То је у основи група облака, пљускова, олуја и падавина која се простире око целог Екватора. Ова карактеристика постоји зато што се састају пасати са обе хемисфере, стварајући растуће кретање, облаке и кишу.

Можете видети пример ИТЦЗ-а на слици испод. Тропски ветрови са обе хемисфере сусрећу се близу екватора, стварајући растуће кретање у атмосфери, стварајући облаке, олује и падавина.

Фото: severe-weather

 

ИТЦЗ је веома важан јер утиче на време и климу у тропским земљама. Такође игра улогу у глобалном временском систему и такође може утицати на формирање тропских олуја.

Падавине у Сахари такође зависе од промена и померања ИТЦЗ-а.

На слици испод можете видети најновију ИТЦЗ анализу од стране НОАА. Црна линија показује нормалан (очекивани) положај ИТЦЗ-а за ово доба године. Али црвена линија показује стварни положај ове аномалије, и можете видети да се померила много на север.

Фото: severe-weather

 

Подаци графикона показују још бољу слику положаја ИТЦЗ-а над Африком. Видимо да се од јуна ИТЦЗ помера много више на север него иначе. Ово може драстично да промени временске обрасце у региону и такође утиче на сезону урагана у Атлантику.

Фото: severe-weather

 

Пошто се цео ИТЦЗ померио на север, снажни системи грмљавине крећу се у Атлантски океан на вишој географској ширини преко хладнијих вода. То значи да можемо добити мање тропских система који се активирају док се селе из Африке на лошу локацију да би се организовали и интензивирали.

Ово је само један од индиректних утицаја које позиција ИТЦЗ-а у Африци може имати на временске прилике у Северној Америци, посебно током сезоне урагана у Сједињеним Државама.

Али непосреднији утицај овог померања на север је то што доноси ретке падавине дубоко у пустињу Сахаре.
 

Киша у пустињи

Више од половине пустиње Сахаре добија мање од 25 мм (1 инч) падавина годишње. Повремено се нађе више падавина дуж јужних делова како се ИТЦЗ помера горе-доле. Али обилне падавине у већем делу пустиње нису нешто што видимо сваке године, или можда чак сваке деценије.

Испод је најновија прогноза ГФС модела за укупну количину падавина у наредних 16 дана. Оно што видите су падавине које покривају велики део сахарске пустиње. Износи можда не изгледају високи, али ако узмемо у обзир укупну годишњу количину, многи региони имају неколико година кише за неколико дана. Слика од  weathermodels.com користећи комерцијалну лиценцу.

Фото: severe-weather

 

ГФС прогноза падавина 

Посматрање аномалија такође нам даје врло јасну слику. Аномалија је одступање од нормале. Прогноза аномалија падавина у ансамблу испод показује да ће велики део сахарске пустиње доживети широко распрострањену аномалију падавина у наредне две недеље, а вероватно и касније.

Фото: severe-weather

 

Гледајући укупне количине падавина у е вропском моделу ECMWF, можемо видети да стварне укупне количине можда нису супер високе. Опет, то нам показује да се предвиђа да ће многи региони добити кишу у вредности од неколико година у периоду од две недеље.

Фото: severe-weather

 

ECMWF проширена аномалија падавина за почетак септембра такође показује велики део пустиње Сахаре под значајним аномалијама падавина. Предвиђа се да ће велики део пустиње имати падавине чак и током следећег месеца.

Фото: severe-weather

 

Гледајући још дубље у септембар, имамо слику испод која показује прогнозу за % нормалних падавина. као што видите, сахарска пустиња је максимално 500% око ивица. Ово указује да ће централни региони добити преко 1000% нормалних падавина у наредним данима и недељама.

Фото: severe-weather

 

Али колико су ови догађаји заиста ретки?

Редак временски феномен

Одлучили смо да направимо графикон за падавине изнад Сахаре, који покрива месец август. Видите аномалије падавина за сваки август у последње 53 године, са само 4 године које показују јаку аномалију и више падавина. Са четири догађаја у протеклих пет деценија, то даје мање од једног таквог догађаја по деценији.

Фото: severe-weather

 

Пошто прогноза падавина такође показује јаке аномалије у септембру, одлучили смо да погледамо септембарске податке за исти период и подручје. Као што видите, само један снажан догађај догодио се 1994. Још немамо податке за 2024. да бисмо разумели пун контекст, али на основу прогнозе, то ће бити најмање друга најкишнија година у протеклим деценијама.

Фото: severe-weather

 

Гледајући ближе аномалију падавина из 1994. године, можете видети да укупне аномалије нису биле толико распрострањене као што можемо видети у неким тренутним прогнозама за септембар. Ово би могло указивати на то да би тренутни догађај могао бити стављен веома високо у историјским књигама, ако не и међу највлажнијим годинама.

Фото: severe-weather

 

Још нисмо завршили наше истраживање о потенцијалним индикацијама за јесен или зиму широм Сједињених Држава или Европе. Али једно је сигурно: овако јаке и ретке временске аномалије могу указивати на велику нестабилност глобалног временског система, закључује Severe Weather Europe.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
УКРАЈИНА НАПРЕДУЈЕ У КУРСКОЈ ОБЛАСТИ, КОНТРОЛИШЕ 100 НАСЕЉА: Сирски открио колико руских војника је заробљено (МАПА)

УКРАЈИНА НАПРЕДУЈЕ У КУРСКОЈ ОБЛАСТИ, КОНТРОЛИШЕ 100 НАСЕЉА: Сирски открио колико руских војника је заробљено (МАПА)

УКРАЈИНА наставља офанзиву на руској територији у Курској области, рекао је врховни командант Оружаних снага Украјине Олександар Сирски, преноси Би-Би-Си.

27. 08. 2024. у 13:30

Коментари (0)

ОД БЕОГРАДА ДО ЛЕСКОВЦА: Фондација Mozzart донирала 60 клима у десет здравствених установа