ХЕЛИКОПТЕРИ ОДЛАЗЕ У ПЕНЗИЈУ? Поједине земље размишљају о замени јуришних хеликоптера дроновима (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

29. 08. 2024. у 21:01

МОЖЕ бити веома ризично извући коначне закључке из повратних информација о сукобу који још није завршен.

ХЕЛИКОПТЕРИ ОДЛАЗЕ У ПЕНЗИЈУ? Поједине земље размишљају о замени јуришних хеликоптера дроновима (ВИДЕО)

Фото: ЕПА

Тако је у првим месецима сукоба у Украјини турска тактичка беспилотна летелица Баyрактар ТБ-2 коју користе украјинске снаге била надалеко истакнута и представљена као „wunderwaffe“. Међутим, то није дуго потрајало.

Сваког дана видимо сталну реакцију прилагођавања мача и штита, тако да одређене способности које су представљене као иконе у одређеним временима рата више нису исте након неког времена.

-Најбољи пример је турска беспилотна летелица ​​ТБ2, о којој се много причало пре годину дана и потпуно је нестала из наратива, јер је пронађено решење да ограничи њена ефикасност, изјавио је генерал Жак Ланглад де Монтгрос, директор обавештајне службе Француске [ДРМ] током парламентарног саслушања у јулу 2023. године.

ДА ЛИ ЈАПАН ОТВАРА ПАНДОРИНУ КУТИЈУ?

Чини се да су Јапанци спремни да одустану од јуришних хеликоптера у корист дронова. САД су такође прерано окончале програм ФАРА за развој извиђачког и јуришног хеликоптера.

Крајем 2022. године, јапанско министарство одбране покренуло је идеју о повлачењу извиђачких и јуришних хеликоптера.

Фото принтскрин youtube Локид Мартин

Такође у фебруару 2024, америчка војска је прерано окончала свој програм FARA [Future Attack Reconnaissance Aircraft], који је имао за циљ да развије извиђачки и јуришни хеликоптер способан да лети брзином од око 370 км/х и способан да се самостално развија за мисије у високо спорним срединама. Одлука да се одустане од програма ФАРА донета је са циљем да се хеликоптери замене дроновима.

-У прегледу програма ФАРА у светлу новог технолошког развоја, еволуцији бојног поља и тренутних буџетских пројекција, осетило се да се напредне могућности које нуди могу постићи повољније и ефикасније кроз комбинације различите опреме као што су дронови и свемирска средства, тврдила је америчка војска.

Фото принтскрин youtube Белл

У Француској је питање будућности извиђачког и јуришног хеликоптера покренуо још у фебруару 2023. Себастијен Лекорну, министар оружаних снага, током саслушања у Сенату, док је пројекат да се Tiger доведе до стандарда MK3 осакаћен повлачењем Немачке.

-Хеликоптер Тигар ће наставити да лети до 2040/45. После тога, права тема је технолошки скок. Замолили смо […] оружане снаге да виде да ли оно што је предвиђено за стандард МК3 одговара ономе што желимо технолошки. […] Зар нећемо имати супер хеликоптер који је већ застарео [у односу на дронове]? Претпостављам да ћу то питање поставити јавно, изјавио је министар.

На крају, лака авијација копнених снага Француске мораће да се задовољи са само 42 хеликоптера Тигер надограђена на стандард Мк2+ од 67 колико их тренутно има.

С друге стране, британска војска никада није изразила сумњу у корисност хеликоптера AH-64E Apache/Guardian, објашњавајући да је довољно да се њихова употреба прилагоди новим реалностима на бојном пољу. Исто важи за Пољску, која је недавно потврдила куповину 96 летелица овог типа, или за Јужну Кореју која планира да удвостручи своју флоту.

Фото Танјуг/АП

КАКВЕ ПОУКЕ СТИЖУ ИЗ СУКОБА У УКРАЈИНИ?

Почев од 24. фебруара 2022. године изгубљен је солидан број хеликоптера. Ово борбено хабање било је нарочито било приметно у првих десет месеци сукоба.

У часопису Combats Futurs, начелник штаба француских копнених снага, генерал Пјер Шил се бавио питањем да ли постоји будућност за извиђачки и јуришни хеликоптер.

-У сукобу у Украјини, јасно је да је напредак у одбрани земља-ваздух био бржи него у случају ваздушних средстава за продор. У тактичким фазама одбрамбена средства преовладавају у односу на конвенционална офанзивна средства. […] Зараћене стране заобилазе ово [одбрамбено] уско грло кроз масовну употребу дронова различитих величина, домета и мисија.

Међутим, да ли је релевантно извући коначан закључак о застарелости традиционалних ваздушних средстава [ударних хеликоптера или борбених авиона]? Мислим да није, изјавио је генерал Шил.

ДА ЛИ ЈЕ ПАМЕТНО БРЗО ОДБАЦИТИ ЈУРИШНЕ ХЕЛИКОПТЕРЕ?

Ипак, признао је, „извесно је да су у сукобу високог интензитета обележеном просторима са великом густином одбрамбених система [земља-ваздух], хеликоптери јесу рањивији“.

Међутим, наставио је CEMAT (Начелник штаба француске армије), „тема је сложенија од тврдњи које су изнете у првим месецима овог рата“.

Касније се ситуација променила и „након што је у почетној фази дошло до њиховог скоро потпуног нестанка са бојног поља, јуришни хеликоптери се сада ефикасно користе у дефанзиви како би се спречило било какво приближавање оклопних возила линији контакта. То је посебно био случај током украјинске контраофанзиве у лето 2023. године, током које су руски противтенковски хеликоптери играли главну улогу“, објаснио је генерал Шил.

Фото Танјуг/АП

Поред тога, приметио је, мало војсковођа поседује и „зна како да користи“ јуришне хеликоптере. „Због тога би било опасно напустити врсту наоружања засновану на једином искуству“, оценио је генерал. И тим пре што ће „ефикасност војске и даље бити заснована на комбинацији свих способности“.

-Сложеност модерне опреме такође захтева опрез у напуштању способности, јер би било опасно поново створити напуштене индустријске капацитете, додао је генерал Шил.

И да закључим: „У сваком случају извесно је да морамо узети у обзир одређене помаке и иновације. Размишљам о дроновима или пару хеликоптер-дрон, на пример, који су суштински путеви за истраживање“, рекао је генерал Шил, а преноси француска публикација Опекс360.

ИМПЛЕМЕНТАЦИЈА ЕЛЕКТРОНСКОГ РАТОВАЊА И СТЕЛТ ТЕХНОЛОГИЈЕ

Одавно је позната висока рањивост хеликоптера и борбених авиона на вођено оружје. Пре 24. фебруара 2022. године, када су почеле операције великих размера у руско-украјинском сукобу, борбена ефикасност авијације четврте генерације била је више нада него извесност, иначе брзо оповргнута реалношћу на ратишту.

И руска и украјинска војска одлучиле су да заобиђу ове рањивости употребом што је могуће више ракета за копнени напад лансираних из релативно сигурних подручја, као и масовном употребом дронова.

Развој иновација у области јефтиних и дронова кратког домета је апсолутно неопходан јер представља, у тренутној фази сукоба, основни начин да свака зараћена страна ефикасно ограничи дејства друге на линији фронта.

Међутим, овај приступ је више прилагођавање ситуацији са постојећим средствима, дронови постоје већ неко време, у ствари су лако доступно решење за које већ постоје контрамере, али су тренутно скупље од дронова.

Други приступ који омогућава да тактичка ваздушна средства са посадом остану одржива на бојном пољу је електронско ратовање и стелт технологија.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ! Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

"ЈА САМ ТЕ ПЛАТИО, МОРАШ ДА ПЕВАШ!" Коњевић доживео инцидент на ромском весељу

ПЕВАЧ Шериф Коњевић имао је инцидент о којем се нашироко писало, када је на једној ромској свадби наводно дошло до непријатне ситуације у којој су он и његова колегиница Надица Адемов нападнути.

12. 01. 2025. у 10:49

Коментари (0)

АМЕРИКА ПУЦА ПО ШАВОВИМА ЗБОГ СУМАНУТОГ ПОТЕЗА: Путинов бумеранг Вашингтону у главу