ФОН ДЕР ЛАЈЕН ВРШИ ПРИТИСАК НА ЗЕМЉЕ ЕУ: Жели да се именују жене за кандидате у новом саставу Европске комисије
ПРЕДСЕДНИЦА Европске комисије Урсула фон дер Лајен врши притисак на државе чланице ЕУ да именују жене за своје кандидате у новом саставу Европске комисије како би избегла у тиму комесара не доминирају мушкарци, пише данас Политико.
Такав след догађаја би, оцењује бриселски портал, засенио чињеницу да ће три најважније функције у ЕУ обављати жене, односно Урсула фон дер Лајен као председница Комисије, бивша естонска премијерка Каја Калас која је именована за шефицу дипломатије ЕУ и Роберта Мецола као председница Европског парламента.
Фон дер Лајен се суочава и са изазовом да оствари родну равноправност у свом тиму од 26 комесара, имајући у виду да је само девет земаља именовало жене за те позиције.
Троје неименованих дипломата рекло је за Политико да је Фон дер Лајен вршила притисак на бар пет мањих земаља ЕУ, међу којима су Словенија и Малта, како би оне размотриле да мушке кандидате за комесаре замене женским.
Фон дер Лајен је позвала Малту да предложи да се продужи мандат актуелне комесарке те земље Хелене Дали, уместо тога што намерава да пошаље у Брисел Глена Микалефа, којег је предложио премијер Малте Роберт Абела, навело је двоје дипломата ЕУ.
Међутим, према речима трећег дипломате ЕУ, Абела није променио мишљење о слању Микалефа јер би то "угрозио његов ауторитет".
Друге дипломате, званичници ЕУ и стручњаци упозорили су да је Фон дер Лајен створила ситуацију у којој се чини да престонице ЕУ пркосе њеном ауторитету тиме што игноришу њене молбе да пошаљу више жена у Брисел.
Фон дер Лајен је у писму лидерима ЕУ отворено тражила да јој предложе на разматрање по два кандидата, мушкарца и жену, за место једног комесара, али се већина држава, осим Бугарске, оглушила о тај захтев и послала име само једног кандидата.
Један високорангирани званичник ЕУ рекао је да Фон дер Лајен трпи због комбинације пркоса земаља чланица које нису осећале потребу да испуне њене захтеве, недостатка јавног негодовања бриселских политичара и пуке лоше среће.
Поједине дипломате навеле су низ других разлога због којих земље нису урадиле оно што је Фон дер Лајен тражила од њих, од коалиционих споразума који одузимају лидерима моћ да именују комесаре до домаћих политичких императива и саме чињенице да јавно именовање два кандидата излаже оног ко не добије посао политичком понижењу.
Понекад, рекао је један дипломата ЕУ, избор кога послати у Брисел проистиче из интензивних унутрашњих разматрања: од жеље да се неко "реши" одређене партијске личности до потребе да се неко награди високом позицијом у Бриселу, где је просечна плата комесара у 2023. износила више од 25.000 евра месечно без пореза, док председници, извршни потпредседници и шеф дипломатије зарађују још више.
Сви кандидати за комесаре ЕУ познати су након што је Белгија јуче најавила да ће именовати министарку спољних послова те земље Ађу Лабиб за своју чланицу у наредном саставу Европске комисије, а Румунија је одлучила да, уместо раније номинованог посланика Европског парламента (ЕП) Виктора Негрескуа, именује посланицу ЕП Роксану Минзату.
Све кандидате за комесаре, осим Фон дер Лајен, треба да одобри Европски парламент, а саслушања би у ЕП требало да буду одржана крајем септембра и у октобру.
БОНУС ВИДЕО:
НАЈДУЖИ СТАКЛЕНИ ТОБОГАН НА СВЕТУ: Погледајте како изгледа спуштање
Препоручујемо
ВУЧИЋ ОТКРИО КОЈА ЗЕМЉА СЛЕДЕЋА УЛАЗИ У ЕУ: То ће се десити до 2030. године
31. 08. 2024. у 14:46
СИЈАРТО: Крајње време да чланице ЕУ искажу јасну подршку евроинтеграцији З. Балкана
02. 09. 2024. у 22:24
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)