МАЂАРСКА НА УДАРУ ВОДЕ: Орбанов указ о заштити уочи најтеже фазе у наредних недељу дана

И. Станојевић

19. 09. 2024. у 07:00

МАЂАРСКА се сада нашла у епицентру воденог вртлога, а снажне олује прете Италији, док број жртава поплава широм Европе наставља да расте. Падавине без преседана у протекле две деценије у централној Европи, погодиле су и делове Пољске, Чешке Републике, Румуније и Аустрије. Најмање 21 особа изгубила је живот, међу њима и још један ватрогасац који је страдао на дужности у јужној италијанској провинцији Фођија. Он је био члан тима који је на аутопуту између Сан Севера и Торе Мађореа помагао моторциклистима заглављеним у невремену.

МАЂАРСКА НА УДАРУ ВОДЕ: Орбанов указ о заштити уочи најтеже фазе у наредних недељу дана

Foto: Printskrin

Власти у Хрватској, Мађарској, Словачкој и Пољској упозоравају на поплаве наредних дана. Врхунац воденога таласа очекује се у мађарском граду Ђеру вечерас, затим у петак, у Вацу, а у суботу поподне у Будимпешти. У градовима на Дунаву, Баји и Мохачу, спроводе се ванредне мере заштите првог и другог степена.

Указ мађарског премијера Виктора Орбана о заштити од поплава, који налаже координисане мере заштите за целу територију земље, захваћену врхом поплавног таласа, ступио је на снагу. Орбан је изјавио да је у току најтежа фаза заштите, за коју се очекује да ће трајати до следећег четвртка.

- Ово је најтежи период. Трајаће око недељу дана или осам дана почев од данас - рекао је он. Евакуисано је 4.392 људи, а најугроженије области тренутно су Пилишмарот, неки делови аутопута 11 на северозападу земље и острво Маргарет, као и метро-станица Баћањи сквер у Будимпешти, где стручњаци за управљање водним ресурсима раде на скретању тока воде. Надам се да та станица метроа неће морати да буде затворена. Војска, МУП и волонтери раде на заштити угрожених области у западним деловима земље.

Орбаном указ прописује да активности у области одбране координише министар надлежан за одбрану од катастрофа, односно унутрашњих послова, Шандор Пинтер, преноси мађарски портал Индекс.

За већи део Италије издата су упозорења на јаку кишу, ветрове и поплаве, преноси "Би-Би-Си". Извештаји говоре о поплавама у Пескари у централној Италији, док савезна Метеоролошка служба упозорава да ће невреме погодити северну обалу регије Емилија-Ромања.

Пољски премијер Доналд Туск рекао је на састанку Кризног штаба у Вроцлаву да је са места до којих буде стигао поплавни талас важно што пре послати информацију надлежним службама. Он је навео да су градови јужно од Вроцлава већ поплављени.

Више од 5.000 војника распоређено је ради пружања помоћи људима у јужној Пољској, укључујући 40.000 становника евакуисаних из града Нисе. На подручју од Румуније до Пољске поплаве су у градовима нанеле муљ и крхотине, рушећи мостове, потапајући аутомобиле и причињавајући велику материјалну штету домаћинствима, која се процењује на више милијарди долара.

У Чешкој Републици нивои воде углавно опадају, али реке и даље бележе висок водостај у неким деловима. У најпогођенијим областима локални становници и службе за ванредне ситуације рашчишћавају део железничке пруге од Прага до Остраве, која је део руте Беч-Варшава, а још је ван функције.

Мађарска се бори са поплавама након што је циклон Борис изазвао обилне падавине на подручју централне Европе.

Букти широм Португалије

ВЛАДА Португалије, прогласила је ванредну ситуацију у областима најтеже погођеним пожарима, укључујући Авеиро, јужно од Порта. Тренутно букти више од стотину пожара, а погинуло је најмање седаморо у Авеиру и Висеу, међу којима су ватрогасци и цивили. Португалски премијер Луис Монтенегро позвао је полицијске истражитеље да удвоструче напоре и пронађу одговорне за подметање пожара. Национална гарда, ухапсила је седморо осумњичених за подметање пожара у окрузима Леирија, Кастело Бранко, Порто и Брага.

Бечки преседан

НА малој реци Винфлус, која тече кроз Беч, догодиле су се хиљадугодошње поплаве, а веће штете у градском подручју су спречене захваљујући огромним ретензионим базенима, наводи се у саопштењу Канцеларије града Беча у Београду.У нормалним условима река има проток од око 200-500 литара воде у секунди, а током поплава, ова количина може порасти на преко 440.000 литара воде у секунди. Последњи пут је ниво речице био на нивоу од прошле недеље 1951. године. Кроз Беч тече око 2.000 кубних метара воде у секунди при средњем водостају, а тренутна поплава Дунава одговара оној која се дешава једном у 50 до 70 година, са протоком од око 10.000 кубних метара воде у секунди.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум