ТРАМП И САВЕЗНИЦИ ПОДНЕЛИ ТУЖБЕ: Тврде да недржављани могу да гласају

Јована Шведић

19. 09. 2024. у 19:04

ДОНАЛД Трамп и његови савезници поднели су неколико тужби у различитим државама, тврдећи да би широко распрострањено гласање неграђана могло да утиче на исход америчких председничких избора 5. новембра.

ТРАМП И САВЕЗНИЦИ ПОДНЕЛИ ТУЖБЕ: Тврде да недржављани могу да гласају

Foto: Tanjug Ap

Поднето је најмање осам тужби у којима се оспоравају процедуре регистрације бирача у четири од седам држава за које се очекује да ће одлучити о изборном такмичењу између Трампа и његове демократске ривалке, потпредседнице Камале Харис, преноси Индија Тајмз. 

Трамп и његови савезници кажу да је правна кампања, која укључује широки изазов статусу држављанства бирача у Аризони, одбрана изборног интегритета.

Али њихови судски поднесци нуде мало доказа о феномену за који независне студије показују да је превише ретка да би утицала на изборне резултате, према правним стручњацима.

- Бивши председник покушава да уради оно што је урадио последња три пута када се кандидовао, и поставио је наратив 'Ако победим на изборима важи и ако изгубим избори су намештени' -  рекла је државна секретарка Новог Мексика Меги Тулуз. 

Трампова кампања упутила је захтев за коментар портпаролу Републичког националног комитета, који је рекао да верују да ће тужбе зауставити гласање неграђана, што угрожава америчке гласове.

Гласање на савезним изборима за стране држављане је кривично дело, а независне студије су показале да се то ретко дешава.

Поборници Трампове стратегије кажу да је чак и један незаконито бачен гласачки листић превише.

Државни секретар Охаја Френк ЛаРоуз, републиканац, рекао је прошле недеље пред конгресном комисијом да је гласање неграђана реткост, али да је неопходна примена да би тако и остало. Рекао је да је његова канцеларија недавно идентификовала скоро 600 недржављана из државних бирачких спискова који укупно садрже око 8 милиона регистрованих.

- Пронашли смо 135 особа ове године који су гласали. Пронашли смо још 400 који су били регистровани, али још нису гласали. А ова идеја да је то већ нелегално? Незаконито је отимати авионе, али се не ослобађамо ТСА - рекао је ЛаРоуз.

Студија Трампових лажних тврдњи о широко распрострањеном гласању неграђана на председничким изборима 2016. показала је само 30 инцидената међу 23,5 милиона датих гласачких листића, што чини 0,0001 одсто гласова, саопштио је Бренан центар за правду на Универзитету у Њујорку.

Савезни закон забрањује велике промене у бирачким списковима у року од 90 дана од избора, као и чистке које циљају на одређену класу бирача, као што су недавно натурализовани грађани, на шта је Министарство правде САД подсетило државе у саветовању прошле недеље.

Та чињеница, кажу заговорници демократије, показује да стратегија Трампа и његових савезника у овим тужбама није да обезбеде велике промене у бирачком телу, већ да поставе основу за оспоравање појединачних државних резултата ако изгуби, како на суду, тако и у покушају да убеде изабране званичнике да предузму акцију.

Док национална истраживања јавног мњења, укључујући и анкету Ројтерс/Ипсос, показују да је Харис у предности у односу на Трампа, а трка је неизвесна у седам најконкурентнијих држава: Аризони, Џорџији, Мичигену, Невади, Северној Каролини, Пенсилванији и Висконсину.

Ако би победа Харис зависила само од једне или две државе, успешан Трампов изазов поразу у тим државама могао би бити довољан да преокрене исход избора.

- Наши избори се своде на само десетине или стотине гласова. Ако једна особа која није амерички држављанин има могућност да гласа на нашим изборима, постоји озбиљан проблем. - рекао је републикански представник Ентони Д'Еспозито, који тражи реизбор ове године у њујоршком округу са великим бројем гласова. 

Тужбе, које су поднели Трампова кампања, Републикански национални комитет, савезничка правна фондација Америка Фрст и републички државни тужиоци, првенствено се односе на изборне процесе у држави и округу, наводећи да званичници не чине довољно да спрече недржављане да се региструју или остали на бирачким списковима.

Рик Хасен, професор права на Универзитету Калифорније у Лос Анђелесу и стручњак за изборно право, рекао је да адвокати који воде ове случајеве имају разлога да користе опрезнији језик од Трампа и његових савезника када о њима расправљају.

Трамп је безуспешно покушао да поништи свој пораз од демократског председника Џоа Бајдена 2020. у кампањи која је укључивала више од 60 тужби и инспирисала је напад његових присталица 6. јануара 2021. на Капитол САД.

Скоро све тужбе Трампа и његових савезника 2020. одбачене су због недостатка доказа и других питања.

Четири овогодишње тужбе, поднете у Мичигену, Пенсилванији, Канзасу и Тексасу, тврде да је иницијатива Бајденове администрације из 2021. која укључује савезне агенције у настојањима да промовишу регистрацију бирача страначки напор да се региструју гласачи који ће вероватно подржати демократе.

Кен Блеквел, бивши државни секретар Охаја који председава Центром за изборни интегритет Америца Фирст Полици Институте, рекао је на друштвеној платформи Кс прошлог месеца да Бајденова администрација инсценира „покушај да наоружа савезне агенције у левичарску изборну операцију која отвара врата за гласање неграђана“.

У жалби на 41 страници коју су републикански државни тужиоци из девет држава поднели федералном суду у Канзасу, само се једно помиње гласање имиграната без докумената, у којем се наводи да је Бајденова администрација пропустила да испита ризике да „илегални странци“ могу покушати да се региструју за гласање.

БОНУС ВИДЕО:

АМЕРИКА У ПОСЕТИ ПЕКИНГУ: Саливен саветник за националну безбедност у ,,критичној,, мисији

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

Коментари (0)

ТУРИЗАМ КАО ФАКТОР МИРА: Образовно и духовно искуство које шири ум