МНОГИ МЕ ПРИТИСКАЈУ АЛИ НЕ ДАМ РАКЕТЕ КИЈЕВУ: Шолц о могућности испоруке пројектила Таурус Украјини (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

22. 09. 2024. у 19:00

НЕМАЧКИ канцелар Олаф Шолц уверио је да све док је он на челу савезне владе, његова земља неће снабдевати Украјину ниједном ракетом дугог домета.

МНОГИ МЕ ПРИТИСКАЈУ АЛИ НЕ ДАМ РАКЕТЕ КИЈЕВУ: Шолц о могућности испоруке пројектила Таурус Украјини (ВИДЕО)

Foto: Profimedia

Шолц је ово рекао на састанку у суботу са грађанима Нидергорсдорфа у Бранденбургу.

-Иако ме многи притискају, нећу испоручити (Украјини) ниједну крстарећу ракету Таурус која би стигла до Москве, нагласио је Шолц пред 200 учесника на састанку одржаном дан уочи регионалних избора у недељу у Бранденбургу.

Шолц инсистира на овом ставу, упркос чињеници да су Британија, Француска и САД већ испоручиле такво оружје Кијеву, што изузетно смета центру моћи на западу, а какве ће последице трпети, видећемо ако не и раније, 2025. године када Немачку очекују избори. Шолц тражи нови мандат као канцелар.

Фото Танјуг/АП

-Сада и у овом тренутку могу да вас уверим да ћу подржати ову позицију, додао је социјалдемократски (СПД) канцелар Шолц.

Према речима канцелара, потребно је почети да се тражи начин да се постигне мир у Украјини. „Дошло је време да се истражи које су опције“, наставио је Шолц.

У том контексту, канцелар је одбацио ставове крајње десничарске Алтернативе за Немачку (АфД) и левичарске Алијансе БСW, које тврде да су мировни преговори алтернатива тренутној подршци Украјини. „Наивно је веровати у то“, рекао је Шолц.

АфД је фаворит на изборима у Бранденбургу, а према анкети БСW ће сигурно ући у државни парламент.

Министарка иностраних послова Аналена Бербок, из очигледно ратоборне Зелене странке, у суботу је разговарала са бирачима у Бранденбургу. Она је у Потсдаму дала уверавања да ће Немачка подржавати Украјину све док траје „овај терористички рат“.

-У супротном би то значило крај Украјине. Рат се може завршити само када (руски председник Владимир) Путин повуче своје трупе, нагласила је Бербок, преноси њихово гласило Билд.

Украјинци су званично затражили Таурус из Берлина још прошлог маја. Ракете имају домет до 500 километара и стога би могле да погоде циљеве дубоко у Русији са украјинске територије, што би сигурно додатно ескалирало сукоб.

ТАУРУС РАКЕТЕ

Таурус је развијен од стране заједничког предузећа између немачког одељења највећег европског произвођача ракета МБДА и шведске компаније Сааб. У исто време, ТДW, баварска подружница МБДА Деутсцхланд, производи бојеву главу Мепхисто.

Таурус има приближно исте карактеристике тежине и величине као француско-британски Сцалп-ЕГ/Сторм шедоу. Међутим, немачка муниција се упадљиво разликује од других са својим интелигентним системом бојевих глава Mephisto.

Ракете Таурус КЕПД 350 су способне да ефикасно униште чак и јако утврђене циљеве као што су војни бункери или складишта. Бундесвер има на располагању око 600 ових пројектила, али многе од њих би требало да се поправе пре него што буду распоређене.

Пројектил Таурус је опремљен турбовентилаторским мотором, дајући му већи домет од Сторм шедоу опремљеног турбомлазним мотором. Ово омогућава Таурусу да погоди циљеве до 250 километара даље од Сцалп-ЕГ/Сторм шедоу.

Штавише, захваљујући дизајнерским решењима и стелт технологијама, Таурус може да се креће на висини до 50 метара од површине, избегавајући откривање од стране бројних радара ПВО система.

Може да лети брзином од 0,95 маха и интегрисан је са ПА-200 Торнадо ИДС, Eurofighter Typhoon  ЕF-2000, ЈАС-39Ц Грипен, Е/Ф-18А+ Хорнет и Ф-15К авионима.

У фабрикама у баварском граду Шробенхаузену врши се само модернизација продатих ракета. Према процени аналитичара, јединица такве муниције кошта око 1,5 милиона евра, у зависности од величине наруџбе. Шпанија, Јужна Кореја и Немачка имају залихе крстарећих ракета Таурус, али ниједна од поменутих држава их никада није користила у борби.

Ракета је тешка око 1.400 кг и има максимални пречник тела од 1 метар. Последњи пут производне линије ове ракете су пуштене у рад 2019. године, када је извршена поруџбина за Јужну Кореју.

Генерални директор компаније Taurus Sistems Joachim Knopf рекао је у јануару да би производња могла да се настави “што је пре могуће” уколико се наручи. Истовремено, аналитичари сугеришу да ће производња нове серије ракета Таурус трајати око две године.

То објашњавају тиме да повећање или обнављање производње не може бити тренутно, већ је прво потребно повећати производњу компоненти, а за то је потребно време.

Дакле, уколико се уклони Шолц са функције сада као очигледна препрека, пројектили ће највероватније бити узети из залиха Бундесвера, који има приближно 600 пројектила, од којих је само половина оперативна. Са друге стране, обука за коришћење ових пројкетила се може завршити за 12 недеља, тврде из Бундесвера.

Поред Шолца, проблем за Кијев би била и техничка интеграција било ког ракетног оружја у постојеће авионе украјинских оружаних снага. Међутим, видели смо на делу да је ово већ успешно урађено са појединим западним пројетилима и авионима Су-24, Су-27 и МиГ-29.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

ФИЈАСКО У САД: Тестирали НАЈМОЋНИЈУ ракету, летелици испао део - РАСПАЛА се (ВИДЕО)

Извршни директор компаније Илон Маск на платформи Икс је објаснио да је прелиминарна анализа указала на цурење горива које је узроковало повећање притиска изнад зида мотора.

17. 01. 2025. у 14:48

Коментари (0)

НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ ИЗ РУСИЈЕ: Путин потписао указ бр. 18