ПОСЛЕДЊИ ПУТ КАО ПРЕДСЕДНИК САД: Бајден ће одржати говор у Генералној скупштини Уједињених нација
АМЕРИЧКИ председник Џозеф Бајден данас ће одржати свој последњи говор у Генералној скупштини Уједињених нација (ГС УН) у својству председника САД.
У обраћању Бајдена Генералној скупштини и на његовим састанцима са другим светским лидерима у Њујорку главно питање ће бити сукоб на Блиском истоку и његови потези у том погледу, преноси Глас Америке.
Бајден ће се обратити стотинама светских лидера који се окупљају сваке године на Генералној скупштини Уједињених нација, а говор ће одржати у веома важном тренутку, изјавила је америчка амбасадорка у УН Линда Томас Гринфилд.
- Кажемо то сваке године, али ово заседање Генералне скупштине се одржава у кључном тренутку пуном изазова. Списак криза и сукоба који захтевају пажњу и акцију само расте и расте - рекла је Томас Гринфилд.
На врху тог списка криза је ситуација у Гази, а по том питању америчка позиција није у складу са ставом остатка Генералне скупштине УН, која је прошле недеље великом већином гласова усвојила резолуцију којом се захтева да Израел оконча окупацију палестинске територије у наредних 12 месеци, наводи Глас Америке.
Сједињене Државе су биле међу 14 земаља које су гласале против што је, како је рекла Томас Гринфилд, у складу са противљењем Вашингтона "једностраним мерама које подривају изгледе за решење о две државе."
Аналитичари очекују да Бајден у обраћању ГС УН говори о својој подршци Израелу и Украјини и истичу да су та два сукоба велики изазов на крају његовог председничког мандата.
Генерална дебата у оквиру ГС УН почиње данас, а завршава се у понедељак, 30. септембра. Традиција је да се први на седници обрати Бразил, а разлог томе је што је представник те земље први устајао и одлазио за говорницу када су остали били неодлучни да то ураде, у првим годинама одржавања ГС УН.
Пошто је земља домаћин, са седиштем УН у Њујорку, друга се обраћа Америка.
Одатле листа иде по редоследу пријављивања, а правило је да председници држава имају приоритет, а потом заменици, принчеви, премијери, министри и други нижерангирани чланови делегација.
На овогодишњој ГС УН учествоваће 87 шефова држава, троје заменика председника, двоје принчева, 45 премијера, 45 министара и четворо ниже рангираних шефова делегација, наводи Глас Америке. Од лидера је затражено да се држе лимита од 15 минута за говорницом.
Један од најдужих говора у ГС УН одржао је кубански лидер Фидел Кастро 1960. године, када је говорио четири и по сата, а Моамер Гадафи, некадашњи либијски лидер, говорио је дуже од сат и по 2009. године.
БОНУС ВИДЕО:
САД: Традиционалани ватромет осветлио цео Њујорк
Препоручујемо
ЦРНО МУ СЕ ПИШЕ: Америка ће покушати да оптужи Рајана Раута за покушај убиства Трампа
23. 09. 2024. у 22:21
"ОН НЕ ЗНА КАКО ДА ЗАУСТАВИ РАТ": Зеленски не верује Трампу, сумња у његова обећања
23. 09. 2024. у 14:43
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!
НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.
07. 01. 2025. у 18:50
"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета
МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.
07. 01. 2025. у 18:12
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)