ЏОРЏИЈА ПОНОВО УВЕЛА ЗАБРАНУ АБОРТУСА: Прекид трудноће после шест недеља илегалан
ВРХОВНИ суд америчке савезне државе Џорџија данас је поново увео готово потпуну забрану абортуса након шест недеља трудноће, након што је прошле недеље нижи суд блокирао овај закон.
Фото: Unsplash
Тужбу којом се оспорава забрана абортуса покренуо је колектив SisterSong Women of Color Reproductive Justice Collective из Атланте.
-Данас је Врховни суд Џорџије стао на страну екстремиста против абортуса. Сваког минута током ког је на снази ова штетна шестонедељна забрана абортуса, грађани Џорџије пате, рекла је извршна директорка СистерСонг-а Моника Симсон у саопштењу.
Очекује се да закон ступи на снагу данас у 17 часова по локалном времену, преноси Ројтерс.
Судија Вишег суда округа Фултон Роберт Мекберни блокирао је закон 30. септембра, утврдивши да се њиме крше права на приватност и слободу загарантована државним уставом.
Закон забрањује скоро све абортусе након што се открије откуцај срц, обично око шест недеља, пре него што многе жене сазнају да су трудне.
Спорни закон је донет 2019. године, али није ступио на снагу док Врховни суд САД 2022. није поништио федерални закон о дозволи абортуса, познат као Роу против Вејда.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
Препоручујемо
ЗЕЛЕНСКИ НАЈАВИО НОВИ САСТАНАК СА ТРАМПОМ: Много тога може да се одлучи пре Нове године
26. 12. 2025. у 10:04
"ОВО СЕ НИЈЕ ДОГОДИЛО СЛУЧАЈНО" Маск: Главни град Белгије више није белгијски
26. 12. 2025. у 09:32
ЗАБРАНА УЛАСКА: Амерички удар на европску цензуру и разоткривање факт-чекера!
26. 12. 2025. у 09:16
НЕКА ДОКУМЕНТА ЗА МИР У УКРАЈИНИ СУ СПРЕМНА: Зеленски се огласио - "Хвала ти, Америко!"
26. 12. 2025. у 08:21
ТРАМП ДОНЕО ОДЛУКУ: Повлачи амбасадоре и дипломате из окружења Србије
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Доналда Трампа повлачи скоро 30 каријерних дипломата са амбасадорских и других високих позиција у дипломатским представништвима САД у свету.
22. 12. 2025. у 10:32
РУСИ ЋЕ НАПАСТИ ЕУ МНОГО РАНИЈЕ: Велико упозорење из Украјине, позната година и главна мета
РУСИЈА је померила своје планове за директну агресију са 2030. на 2027. годину, а Европа је све гласнија о ризику од директног сукоба, у којем би се балтичке државе могле наћи под окупацијом.
20. 12. 2025. у 09:41
"САД ЈЕ ТИТО ОДЈЕДНОМ ПОБИО ЈАДНЕ ХРВАТЕ..." Ведрана о бившој држави: "Све сам више Југословенка како време одмиче!"
ВЕДРАНА не бира речи када говори о времену Југославије...
24. 12. 2025. у 09:52
Коментари (0)