"МОРА ДА СЕ НАСТАВИ ОДЛУЧНА АКЦИЈА ЗА ПОДРШКУ УКРАЈИНИ": Састанак Летоније и Швајцерске

Јована Шведић

11. 10. 2024. у 19:43

МИНИСТАРКА спољних послова Летоније Баиба Браже и швајцарски савезни саветник, шеф савезног одељења спољних послова, Игнацио Касис састали су се приликом посете Женеви где је и одржала говор на Самиту о науци и дипломатији (ГЕСДА).

МОРА ДА СЕ НАСТАВИ ОДЛУЧНА АКЦИЈА ЗА ПОДРШКУ УКРАЈИНИ: Састанак Летоније и Швајцерске

Foto: Ministarstvo

Браже је у разговору са швајцарским колегом разменила мишљења о активном политичком дијалогу и билатералној сарадњи Летоније и Швајцарске.

Такође, споменула је 18 летонских научника који тренутно ради у Европској организацији за нуклеарна истраживања ЦЕРН и да Летонија ради на томе да постане пуноправна чланица ЦЕРН-а.

Што се тиче Украјине, министри су били једногласни – да настављају са подршком Украјине и да "морају да наставе да делују одлучно".

- Са мојим швајцарским колегом разговарали смо о начинима ближе сарадње у циљу постизања трајног и праведног мира у Украјини на основу Повеље Уједињених нација -  рекла је Браже.

У разговору о темама од међународног значаја, министарка се захвалила Швајцарској на подршци Украјини, укључујући организовање првог Самита о миру у Украјини.

У контексту кандидатуре Летоније за чланство у Савету безбедности УН 2026–2027, Браже је изразила интересовање Летоније за искуство Швајцарске као члана Савета безбедности УН за период 2023–2024 и честитала Швајцарској на недавном избору у Савет УН за људска права.

У оквиру своје посете, Баиба Браже се придружила дискусији на Женевском Самиту о науци и дипломатији о томе како боље предвидети и припремити се за будуће изазове с обзиром на убрзани развој науке и технологија. У панелу на високом нивоу, заједно са делегатима из Швајцарске, Индије, Пољске и Салвадора, Браже је нагласила потребу да истраживачке, пословне и политичке заједнице сарађују у својим матичним земљама и на међународном нивоу, обједињујући најбоље знање и праксу његовог спровођења.

- Напредак у науци треба да се дели са широм јавношћу. Комуникација је кључна у комерцијализацији и извозу науке, како би дошло до међусобног разумевања академске заједнице и предузетника. Такође је важно за формулисање политика заснованих на доказима. Када је реч о улагању у будуће технологије, морамо бити у стању да доносимо смеле одлуке- рекла је Браже на конференцији.

Она је такође подвукла да  ''Летонија предводи свет у развоју квантне технологије, као и у унапређењу 5Г и 6Г." и додала да је вредно напоменути да се Летонија истиче међу земљама ЕУ са релативно високим уделом жена у науци.

На састанку са Летонцима који раде у Женеви, Браже се захвалила што су сачували свој летонски идентитет у страној земљи и позвала да поделе своје знање и искуство као допринос економском развоју Летоније.

Летонија је кандидат за Савет безбедности УН за мандат 2026-2027 са циљем да се задржи фокус Савета безбедности УН на питањима од највећег значаја за регион , а то је подршка Украјини, јачање међународног права, искорењивање сексуалног насиља у сукобима, сајбер безбедност, вештачка интелигенција и сузбијање дезинформација.

БОНУС ВИДЕО:

НАЈДУЖИ СТАКЛЕНИ ТОБОГАН НА СВЕТУ: Погледајте како изгледа спуштање

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

СРБИ ВЛАДАЈУ ТУРСКОМ: Тадић и Костић режирали нови победу за Фенербахче (ВИДЕО)