БРИТАНСКИ ТЕНКОВИ ДЕТОНИРАЈУ ПОСЛЕ ПОГОТКА: Грешка коју посаде Челинџера 2 плаћају јер нису научене лекције из Другог светског рата
У КУРСКОЈ области откривен је још један уништени британски тенк Челинџер 2 (Challenger 2) Оружаних снага Украјине – тачније, откривена је купола која је одлетела са њега. Ово је цена фаталног типа наоружања, иначе уобичајеног и за совјетске/руске тенкове Т-64/72/80/90.
Ради се о топу који користи дводелну, одвојиву муницију, која тенк претвара у „буре барута на гусеницама“. Сва три позната изгубљена Challenger 2 су тешко оштећена услед експлозије муниције у трупу, а са два од њих су одлетеле читаве куполе.
Челенџер има жлебљени топ 120 мм Л30А1 из серије Royal Ordnance Л11 дужине 55 калибара (Л55). Развијен је 1998 као део пројекта наоружања за главни борбени тенк Челенџер (Challenger Armament, CHARM).
Систем се састоји из три компоненте: топа развијеног од стране Royal Ordnance Factory из Нотингема, панцирног опереног подкалибарног зрна (Armour-piercing fin-stabilized discarding sabot, APFSDS) од осиромашеног уранијума (ДУ) и одвојеног погонског пуњења.
За разлику од модерних, глаткоцевних оруђа из којих се испаљује подкалибарна муниција, Л30А1 има ожлебљену цев која омогућава и испаљивање граната са високо-експлозивним бојевим гавама (High Explosive Squash Head, HESH).
Топ има дводелни вертикални клизни блок-затварач. Први клизни блок има полимерски, еластомерни обтурациони (заптивни) прстен типа Crossley. Заптивни прстен је неопходан управо због дводелног зрна, односно, барутног (погонског) пуњења у платненим врећама или кутијама – запаљивим чаурама. Због одсуства металне чауре, детонација пуњења остварује притисак на све стране, укључујући и чело затварача.
Посада тенка може користити више врста APFSDS бојевих глава, попут, L23A1, L23A2, L26A1, L27A1, L28A1, L37A7HESH.
Но, оно што највише угрожава борбено возило су погонска пуњења коју чине платнене вреће (cloth bag charge) напуњене са по 3 кг NQ/S27-09 експлозива или запаљиве чауре (combustible cartridge case) масе 5,16 до 6,65 кг различитих типова експлозива.
Ако узмемо у обзир да борбени комплет тенка чини 47 граната, то значи да се у куполи и сандуцима налази од 140 до 312 кг лако запаљивог експлозива (не раћунајући 47 бојевих глава).
Занимљиво је да су бар Британци имали жалосна искуства са дводелном муницијом за оруђа уграђена на оклопна борбена средства још из времена док су господарили морима света.
Сетимо се само како је 24. маја 1941. немачки Бизмарк уништио бојни крсташ Худ. Након експлозије муниције у трупу тадашњег поноса британске флоде, од 1415 члнова осаде преживела су само три морнара.
CHALLENGER 2 ОРУЖАНИХ СНАГА УКРАЈИНЕ
Тенкови Challenger 2, које је Британија испоручила Украјини као део војне помоћи, сматрају се, поготово на западу, једним од најмодернијих и најзаштићенијих борбених возила у служби украјинских оружаних снага. Њихова употреба на ратишту у Курској области указује на жељу Кијева да ојача своју позицију и демонстрира способности својих оклопних возила у сукобу.
Уједињено Краљевство је испоручило најмање 14 тенкова Challenger 2 кијевским снагама 2023. године. Још у марту месецу 2023. године, украјински министар одбране Алексиј Резников изјавио је да је украјинска војска добила свој први главни борбени тенк Челенџер 2.
Тенкови су први пут били у акцији те године током јако несрећне украјинске пролећне контраофанзиве. Наиме, и поред значајног одлагања у распоређивању на првим линијама фронта, руске снаге су их успешно неутралисале само неколико дана након што су коначно уведени у битку.
Они су се показали веома лоше, а отприлике половина њих је наводно уништена, оштећена или стављена ван употребе због техничких проблема. Потом су Британци наредили да се преостали тенкови повуку са линије фронта.
Поновна појава преживелих украјинских тенкова Challenger 2 у Курску није била изненађујућа, већ и очекивана јер су се кијевске снаге углавном ослањале на оружје западне производње када су покренуле напад на руски регион.
Руска војска је зауставила напредовање украјинских снага у првим данима напада и сада покушава да уништи преостале инфилтраторе.
Иначе, управо је након борби у зони сукба у Украјини, британско војно одељење ужурбано почело да побољшава оклопну заштиту следеће верзије тенка Challenger 3, која још није ушла у службу Краљевске војске. Оперативна спремност се очекује 2030. године.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИЈА ЛАНСИРАЛА РАКЕТУ: Погледајте тренутак лансирања
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)