У НЕМАЧКОЈ ТРГУЈУ ЉУДСКИМ ЛОБАЊАМА: Део ове "робе" настао одсецањем глава у бившим колонијама
НЕМАЧКА је одавно престала да буде колонијална сила, али проблематично доба германске историје, током 19. и раног 20. века, још баца тамну сенку на поступке Берлина. И дан данас, наиме, цвета приватна трговина људским лобањама из бивших колонија.
Влада немачког канцелара Олафа Шолца, музеји и универзитети широм земље, труде се, додуше, да се суоче с колонијалним наслеђем и најављују дефинитивно стављање тачке на такву илегалну трговину, за коју се, барем не у толиком обиму, до сада није знало. Немачки музеји и универзитети, годинама покушавају да истраже порекло лобања и костију да би их вратили земљама из којих потичу, кроз такозване реституционе церемоније. Одлучили су и да такве експонате, из етичких разлога, више не излажу јавности.
Државна министарка Катја Којл, која је у МИП задужена за колонијално наслеђе, каже: "То је неприхватљиво! То су људи, често жртве злочина" и најављује иницијативу да се оваква приватна трговина законом забрани. Суочавање с немачком колонијалном историјом део је и актуелног коалиционог споразума. Немачка влада преузела је обавезу да подржи "враћање предмета из колонијалног контекста".
Лобање, у међувремену, несметано стижу, мада у јавност није процурила информација из којих тачно територија, којима је Немачка својевремено располагала. Да ли из Тогоа, дела Гане, Камеруна, дела Нигерије, Намибије, Тангањике, Руанде и Бурундија, као и северног дела Папуа Нове Гвинеје и Микронезије, са Самое и Цингтаоа у Кини.
У склопу окупације тих колонија, истраживачи и трговци донели су у Немачку хиљаде људских остатака. Већина њих, који су резултат злочина, почињених немачком руком, налази се у државним музејима и збиркама. Многи коштани остаци, укључујући и лобање доспели су у приватно власништву.
Ова "роба", појавила се и на Инстаграму, наводи АРД. Продавци и колекционари тргују људским костима на местима где други деле своје фотографије са одмора. Посебно су на цени лобање колонијалног порекла с култним значајем, а оне се продају и на "Пијаци необичних и ретких ствари" која се, једном годишње, одржава на немачко-белгијској граници, близу града Ахена. На хиљаде посетилаца пролазе кроз халу, излагачи нуде препариране животиње, препарате у теглама и људске лобање из колонија. Упадљиво је да насилна позадина лобања не представља препреку, већ чак помаже продаји, пише Дојче веле.
"Ова лобања потиче из Африке... Има рупу од метка и кошта 2.000 евра", рекламира један француски трговац уметничким предметима. Продавац из Енглеске нуди дечију лобању из Папуе Нове Гвинеје с напоменом да су је у колонијално доба продали, или украли Европљани.
Некада су лобање мерене у уверењу да ће моћи научно да се докаже "надмоћ белог Европљанина", па су, у ту сврху, оне крадене из гробова и светилишта, или се до њих долазило одсецањем главе. Данас је позивање на расистичка истраживања перверзан аргумент приликом трговине, истичу медији. Тако, белгијски трговац приказује лобању афричког човека, поред лобање европског и каже: "Африканци су као животиње, Европљани су најбољи. То је расистички, али тако је било."
Истраживач порекла Микаел Асилкинга из Камеруна, годинама тражи лобање из своје домовине, да би их вратио назад. У његовој земљи, лобање предака се помно чувају и он зато тврди да би земље морале да плате да би добиле назад лобање својих предака. "Даће много новца", сматра он.
Мутне воде
ПОСЕДОВАЊЕ и трговина људским лобањама нису илегални. У Немачкој ова проблематика није подробно законски регулисана, па постоји велики проблем ако се не може доказати повезаност с кривичним делима. Иако компанија Мета, задужена за Инстаграм, наглашава да је, по њеним смерницама, трговина људским остацима забрањена, истраживања показују да то трговцима много и не смета.
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (1)