22 ЗЕМЉЕ ПРОГЛАШЕНЕ "ЖАРИШТИМА ГЛАДИ": Најновији извештај УН ће вас шокирати
ПРЕМА новом извештају Уједињених нација, акутна несташица хране ће се повећати и по величини и по озбиљности у 22 земље и територије.

Foto: Shutterstock
Извештај упозорава да ширење сукоба, посебно на Блиском истоку – заједно са климатским и економским стресорима што ће погурати милионе људи на саму ивицу егзистенције.
Извештај наглашава регионалне последице кризе у Гази која је довела до сукоба Либана и упозорава да би 'Ла Ниња' која би могла промени драстично климу до марта идуће године могла да угрози већ крхке системе хране у овим регионима.
Иако би нека подручја потенцијално могла да имају корист од побољшаних пољопривредних услова, Ла Ниња ће вероватно извазвати разорне поплаве уз земљама као што су Нигерија и Јужни Судан, док ће потенцијално допринети сушним периодима у Сомалији, Кенији и Етиопији.
Такође скреће се пажња на глад у кампу Замзам у Северном Дарфуру и ризик од глади у другим областима Судана, трајни ризик од глади у Палестини, прецизније на појасу Газе и катастрофалне нивое акутне несигурности хране на Хаитију, Малију и Јужном Судану.
- Широм света, сукоби ескалирају, економска нестабилност расте, а климатске катастрофе постају нова норма. Уз ефикаснију политичку и финансијску подршку, хуманитарци могу и наставиће да примењују доказана и скалабилна решења за решавање глади и смањење потреба на дужи рок - рекла је Синди Мекејн, извршна директорка ВФП-а.
"Жаришта глади - ФАО ВФП рана упозорења о акутној несташици хране" објављен данас од стране Организације за храну и пољопривреду Уједињених нација (ФАО) и Светског програма за храну Уједињених нација (ВФП) позива на хитну хуманитарну акцију како би се спасили животи, омогућили средства за живот и спречила смрт услед гради у жариштима где постоји велики ризик од погоршавања акутне глади у периоду од новембра 2024. до маја 2025. године.
За сада, укупно 22 земље и територије класификоване су као "жаришта глади" за које се очекује да ће достићи високе нивое и додатно погоршати тренутну ситуацију услед комбинације ескалације сукоба, економске нестабилности и наглих климатских "шокова" током периода које су организације превиделе.
- Ситуација у пет жаришта глади од највеће забринутости је катастрофална. Људи доживљавају екстремни недостатак хране и суочавају се са невиђеном дуготрајном глађу подстакнутом ескалацијом сукоба, климатским кризама и економским шоковима. Ако желимо да спасемо животе и спречимо акутну глад и неухрањеност, хитно нам је потребан хуманитарни прекид ватре и да вратимо приступ и доступност високо хранљиве хране, укључујући поновно активирање локалне производње хране. Али само ово није довољно. Потребна нам је дугорочна стабилност и сигурност хране. Мир је предуслов за сигурност хране. Без мира и стабилности, фармери не могу узгајати храну, жетву или издржавати свој живот. Приступ хранљивој храни није само основна потреба – то је основно људско право - рекао је Ку Донгиу, генерални директор ФАО.
Извештај наглашава да је рана, циљана акција од суштинског значаја за спречавање даљег погоршања кризе и спречавање масовне смртности узроковане глађу.
ФАО и ВФП позивају светске лидере да дају приоритет решавању сукоба, економској подршци и мерама прилагођавања клими како би заштитили најугроженије становништво од ивице глади.
(ФАО)

ЧЕТИРИ ЗЕМЉЕ ЕУ ОДБИЛЕ ТРАМПОВ ПЛАН: Неће да купују америчко оружје за Украјину!
ЧЕТИРИ европске земље одбиле су да учествују у пројекту председника САД Доналда Трампа о куповини америчког оружја за Украјину.
16. 07. 2025. у 14:12

БЕБА ИЗ СРБИЈЕ СЕ УГУШИЛА НАОЧИГЛЕД РОДИТЕЉА: Незапамћена трагедија на Халкидикију
БЕБА из Србије, стара свега 13 месеци, изненада је изгубила живот у једном угоститељском објекту на Халкидикију. Како наводе грчки медији, ова незапамћена трагедија одиграла се пред очима дететових родитеља.
16. 07. 2025. у 14:33

Научници ајкулама спустили мртву краву на 1.629 метара дубине - нису могли да верују шта су рибе урадиле (ВИДЕО)
"ТО ПОКАЗУЈЕ стратегију преживљавања код врста које се не хране усамљено."
14. 07. 2025. у 13:06
Коментари (0)