КИНЕСКИ Ј-20 ПРОТИВ РУСКОГ Су-57: Моћни змај или Криминалац - Суочавање скривености и агилности (ВИДЕО)
ЧЕНГДУ Ј-20 и Сухој Су-57 су два од најнапреднијих борбених авиона 21. века, који показују растућу технолошку снагу Кине и Русије у војној авијацији.
Као први кинески стелт ловац пете генерације, Ј-20 наглашава брзину и избегавање радара, док руски Су-57 даје предност маневрисању и вишенаменској флексибилности. Ево детаљног погледа на њихов дизајн, структуре и јединствене карактеристике да бисте разумели како сваки млазњак користи свој избор дизајна за специфичне борбене предности.
Оба авиона представљају најновија достигнућа у ваздухопловном инжењерству за своје земље, укључујући најсавременије материјале, авионику и интеграцију оружја. Стелт карактеристике и аеродинамички дизајн Ј-20 омогућавају му да постигне скоро невидљивост на радару, што га чини идеалним за заобилажење зона високе претње. Кинеска употреба материјала који апсорбују радар и посебно дизајнираних унутрашњих лежишта за оружје додатно побољшава ову способност.
С друге стране, Су-57 интегрише напредне моторе за векторски потисак и могућности маневрисања под великим углом, што је знак руске дугогодишње доктрине доминације у ваздушној борби кроз агилност и борбе у близину. За разлику од авиона старије генерације, оба млазњака имају композитне материјале који смањују тежину без угрожавања структуралног интегритета, омогућавајући веће перформансе уз очување скривености.
Ј-20 има дугачак, витак и релативно узак труп, оптимизован да минимизира његов радарски потпис. Његов стелт профил у облику дијаманта је посебан избор, направљен да отежава откривање радара. Су-57 такође има прикривени дизајн, али се опредељује за агресивније, изложеније линије и шире аеродинамичке површине, фаворизујући високе углове напада ради маневрисања без превише компромитовања прикривености.
Оба авиона користе напредне материјале и стелт премазе да би минимизирали радарски попречни пресек [РЦС]. Ј-20 користи боју која апсорбује радар у комбинацији са глатким телом за распршивање радарских сигнала, помажући у смањењу детекције. Су-57 такође садржи сличне материјале, мада у мањој мери, дајући предност маневрисању над потпуном невидљивошћу.
Русија је одабрала материјале који обезбеђују издржљивост и поузданост у тешким временским условима, одражавајући њихову посвећеност робусним, свестраним авионима. Премази сваког млазњака су посебно дизајнирани да захтевају ниско одржавање, што је предност која им омогућава да остану спремни за борбу чак и у изазовним оперативним окружењима.
Крила Ј-20 су дизајнирана да смање отпор, омогућавајући велике брзине, али ограничавајући агилност при нижим брзинама. Она су неприметно интегрисани са трупом, повећавајући структурни интегритет и побољшавајући стабилност при већим брзинама. Су-57, међутим, има вишеугаона крила која му омогућавају да изводи оштре маневре - кључни аспект руске доктрине блиске борбе. Ова сложена геометрија крила даје Су-57 изразиту предност у ситуацијама блиске борбе где је агилност кључна.
Ј-20 има напредни електро-оптички систем циљања [ЕОТС] и моћан радар који му омогућавају да детектује мете са значајних удаљености уз одржавање прикривеног приступа. Његови унутрашњи одељци за оружје чувају мешавину ракета ваздух-ваздух и ваздух-земља, одржавајући слабу видљивост.
Су-57, с друге стране, користи више сензора на свом трупу и коренима крила, који побољшавају свест о ситуацији. Руска филозофија дизајна овде омогућава брже циљање и распоређивање, оптимизовано за свестраност на бојном пољу. Док се Ј-20 ослања на стелт за безбедан улазак и прецизне ударе, конфигурација Су-57 омогућава брзо поновно наоружавање, што је кључно за борбу високог интензитета.
Једна од најистакнутијих карактеристика Ј-20 су његови предњи хоризонтални стабилизатори - канарди - који побољшавају стабилност и контролу, посебно при великим брзинама, истовремено доприносећи његовом стелт профилу. Су-57 недостају канарди, ослањајући се уместо тога на софистициране репне механизме и јединставене углове крила за постизање агилне контроле. Ово чини Су-57 веома маневарским, иако жртвује нешто радарске невидљивости за агилност у борби.
Ј-20 је критична предност за кинеско ваздухопловство у успостављању ваздушне супериорности у азијско-пацифичком региону. Дизајниран првенствено као прикривени ловац за доминацију у ваздуху, он допуњује кинески нагласак на одвраћању регионалних ривала и потенцијалном продору у напредну одбрану. Насупрот томе, вишенаменски дизајн Су-57 одговара руској стратегији за разноврсну противваздушну одбрану и подршку на земљи.
Његов фокус на маневрисање и ангажовање из близине чини га природно погодним за обезбеђивање екстензивне безбедности граница Русије и доктрине брзог реаговања. У сукобу, Ј-20 би се вероватно фокусирао на мисије продора велике брзине, док би се Су-57 истакао у свестраним операцијама високог темпа.
Труп Ј-20 је релативно дугачак и узак, оптимизован за управљање аеродинамичким отиском, али представља изазове за руковање при мањим брзинама. Ова конфигурација се огледа у мањим вертикалним стабилизаторима, који додатно побољшавају његов стелт профил. Насупрот томе, труп Су-57 је компактнији, подржава вишенаменске способности и нуди отпорност при великим нападним угловима. Његови велики вертикални стабилизатори такође додају стабилност током оштрих скретања и агресивних маневара, посебно корисних у блиским борбама.
Унутрашњи одељци за оружје Ј-20 су дизајнирани да буду прикривени, што значи да носи своје пројектиле унутар трупа, чувајући радарску невидљивост. Ово подешавање ограничава колико брзо може да примени оружје, али максимизира његову способност да избегне откривање. Су-57, међутим, има приступачнији дизајн лежишта за оружје који омогућава брже лансирање и поновно наоружавање, што је значајна предност у продуженим борбама или сценаријима где је брза реакција кључна.
Стелт карактеристике Ј-20 су најпогодније за продор у јако заштићен ваздушни простор и извођење брзих удара. Његов невидљиви оквир, заједно са интерно ускладиштеним оружјем, смањује видљивост радара, омогућавајући му да се приближи циљевима уз минималну детекцију. Су-57, иако је опремљен стелт системима, има одељке за оружје оптимизоване за брз приступ, олакшавајући пренаоружавање у борбеним сценаријима, али уз нешто већи ризик од откривања.
Оперативни трошкови су кључни фактор за дугорочну имплементацију. Стелт премази Ј-20 и материјали који апсорбују радар захтевају пажљиво одржавање, иако је Кина учинила кораке да смањи ове трошкове кроз напредне производне технике.
Су-57, иако је такође скуп, дизајниран је са модуларним одржавањем на уму, фактором који је у складу са практичним приступом Русије одрживим операцијама у променљивим окружењима. Ово чини Су-57 мало исплативијим за тешке, честе мисије.
Су-57 има истакнуте стабилизаторе за тешке услове рада и различите положаје сензора и камере, који побољшавају свест о ситуацији и циљање. Насупрот томе, многе компоненте Ј-20 су интегрисане у труп како би се избегле избочине, што помаже у смањењу радарског потписа.
Када се упореде Ј-20 и Су-57 са америчким колегама, Ф-22 се истиче невидљивошћу и супериорношћу у ваздуху, док је Ф-35 напредна вишенаменска платформа. Ј-20 има упоредиве стелт способности са Ф-22, али жртвује маневарску способност, којом се Ф-22 изузетно добро носи.
У међувремену, Су-57 нуди агилност блиску оној Ф-35 и може да функционише у вишенаменским окружењима, али је његова прикривеност мање развијена, што га чини видљивијим. Поређење наглашава различите доктрине: амерички ловци се фокусирају на комбиновану прикривеност и свестраност, док су кинески и руски авиони специјализовани или за стелт или агилност.
Што се тиче ергономије, Ј-20 нуди интуитиван распоред пилотске кабине фокусиран на стелт мисије, омогућавајући пилоту да одржи свест о ситуацији уз минимално ометање. Кокпит Су-57 је, међутим, скројен за агилност, са контролама и дисплејима који олакшавају брзо маневрисање и доношење одлука. Сваки дизајн одражава његову оперативну доктрину — Ј-20 даје приоритет прецизности фокусираној на мисију, док Су-57 побољшава контролу пилота за динамичну борбу.
И Кина и Русија активно раде на побољшању. Очекује се да ће Ј-20 добити унапређене моторе и побољшане стелт карактеристике, вероватно интегришући вештачку интелигенцију за боље циљање. Русија је такође најавила модел „друге фазе“ Су-57 који укључује напредну авионику и потенцијално моћније моторе. Ове надоградње ће вероватно одржати сваки млазњак конкурентним са претњама које се развијају и задржати своју улогу лидера противваздушне одбране.
Одбрамбени системи се такође разликују између ова два. Су-57 има активне електронске противмере, укључујући радарске и термалне мамце, које у комбинацији са његовом агилношћу побољшавају преживљавање. Ј-20 се, међутим, више ослања на своје стелт способности и тактику бекства велике брзине, што га чини веома ефикасним за мисије дубоког продора.
Укратко, ова два ловца представљају различите филозофије у модерној ваздушној борби. Ј-20 наглашава брзину и невидљивост, док Су-57 даје предност агилности и свестраности на небу.
(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо
ЗАПАД У СТРАХУ: Све указује на то да се Пекинг припрема за инвазију на Тајван (ВИДЕО)
18. 11. 2024. у 21:35
СЛЕДИ ТОТАЛНИ ПРОКРЕТ У РАТУ: Украјинци и Руси почињу да користе ново моћно оружје
16. 11. 2024. у 22:07
РАМА ЖЕСТОКО УДАРИО НА СРБИЈУ ЗБОГ КОСОВА: Изнео драстичан предлог после бламаже лажне државе у Бриселу
ПРЕМИЈЕР Албаније Еди Рама изјавио је да тзв. Косово треба да замрзне дијалог са Србијом без рока и да тежи нормализацији односа са њом кроз билатерални дијалог са Европском унијом, као и да терет кривице за деградацију тог процеса мора да падне на Србију.
20. 12. 2024. у 15:17
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)
ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.
20. 12. 2024. у 17:07
ТРАМП ИМА НОВУ ФРИЗУРУ: Мреже се усијале од коментара (ВИДЕО)
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп због једног снимка постао је тема бројних расправа. На X-у (бившри Твитер) се, наиме, појавио снимак која га приказује са новом фризуром.
19. 12. 2024. у 08:37 >> 19:03
Коментари (1)