ПУТИН МАШТОВИТ У УПОТРЕБИ РАТНИХ ТАКТИКА: Нуклеарно оружје није једини начин да казни Запад

Катарина Лековић

21. 11. 2024. у 08:00

МОСКВА је запретила да ће узвратити због одлуке коју су донеле САД и Уједињено Краљевство да дозволе коришћење својих ракета дугог домета у нападима унутар руске територије и упозорила је да ништа није искључено...

ПУТИН МАШТОВИТ У УПОТРЕБИ РАТНИХ ТАКТИКА: Нуклеарно оружје није једини начин да казни Запад

Foto:Sergei Guneyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Раније ове недеље Кремљ је најавио званичну промену своје нуклеарне доктрине која предвиђа могући нуклеарни одговор на нападе на руском тлу уз помоћ НАТО-а. Сада се цео свет брине колико далеко је Владимир Путин спреман да иде? Односно, колико је вероватно да ће Русија употребити нуклеарно оружје у рату са Украјином?

Кремљ је већ користио свој стратешки арсенал током украјинског сукоба, у покушају да одврати западну умешаност. Али упркос свим претњама, САД су рекле да нису виделе знаке необичног кретања када је реч о руским складиштима нуклеарног оружја, што сугерише да није дошло до промене у физичком позиционирању тактичких бојевих глава.

Употреба руског нуклеарног наоружања - озбиљна коцка

Већина стручњака мисли да је мало вероватно да Русија, бар сада, искористи нуклеарно оружје, али су опрезни...

Павел Подвиг, виши истраживач Института УН за истраживање разоружања, рекао је да не верује да је бацање бомбе у Украјину на листи опција Москве, "пре свега зато што то не би помогло у постизању било каквих војних циљева, а Русија у овом тренутку напредује".

Штавише, употреба нуклеарног оружја у сукобу по први пут од 1945. године ујединила би велики део света против Русије на начине које Москва није могла лако предвидети, тврди Подвиг.

- Дакле, то би била озбиљна коцка. Али не могу, међутим, да искључим да је Кремљ спреман да ризикује. Поготово ако Москва осећа да може да рачуна на слаб одговор. Не знамо да ли може - навео је Подвиг на друштвеној платформи Блу скај.

Како још Русија може да удари на Запад?

Москва је показала велику дозу маште у својој употреби хибридне тактике, која се одвија у "сивој зони" између мира и рата, против својих непријатеља, пише Гардијан.

Наоружала је талас људи који мигрирају на запад, усмеравајући их ка пољским, литванским и финским границама са циљем да тим земљама изазове политичке потешкоће.

Фото: Танјуг/ АП

Руска војна обавештајна служба је извршила атентате у Великој Британији, Немачкој, Шпанији, Аустрији и Турској и у другим земаљама. Планирала је саботаже, наводно укључујући употребу запаљивих уређаја пронађених у ДХЛ карго чвориштима у Немачкој и Великој Британији у јулу. Западне обавештајне службе верују да су покушаји бомбашких напада били припрема за сличне потенцијалне нападе на летове за Северну Америку.

У САД и Европи, руски интернет ботови су појачали поларизована питања, са циљем да олабаве друштвену кохезију и ојачају крајњу десницу. Русија је такође оптужена за ометање ГПС сигнала, посебно изнад Балтика, ометајући навигацију хиљада путничких авиона.

Данске власти су у среду навеле кинески теретни брод као најближи подручју Балтичког мора где су раније ове недеље прекинута два подморска комуникациона кабла. Међутим, Елизабет Брав, експерт за конфликте у сивој зони у Атлантском савету, рекла је да то не искључује умешаност Русије.

- Трговачки бродови обично не иду и секу подморске каблове ради забаве. Оно што смо видели је да је Русија веома добра у коришћењу проксија - наводи Брав.

Које савезнике Русија може да ангажује?

Москва има историју "склапања привремених бракова" из интереса са савезницима и пуномоћницима за извођење операција ометања на западу. Према извештају "Вол Стрит џорнала" прошлог месеца, Русија је пружила податке о циљању јеменским Хутима за гађање западних бродова у Црвеном мору.

У Великој Британији, шеф МИ5, домаће безбедносне службе, рекао је у октобру да је руска обавештајна служба драматично појачала своју сарадњу са криминалним бандама као део "трајне мисије стварања хаоса на британским и европским улицама: видели смо паљевине, саботаже и друго..."

Како Запад може да одговори на руски хибридни рат?

Чињеница да се такви напади дешавају у сивој зони, користећи сараднике и уверљиво порицање, чини их посебно тешким за обуздавање или реаговање. Они падају испод нивоа отвореног ратовања, кривична истрага не чини много да би Москву позвала на одговорност, а обавештајне агенције у западним демократијама углавном су ограничене да реагују.

- Једноставно нећемо ометати руске навигационе сигнале на води или у ваздуху, јер то може изазвати несреће - рекла је Брав.

- Руси су веома добри у овоме. Они настављају да иновирају и ако је успешно, у реду. Ако је ефекат занемарљив, нема штете, јер неће бити кажњени. Веома је тешко схватити како их казнити - наводи она.

(Телеграф)

БОНУС ВИДЕО:

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава

ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.

06. 01. 2025. у 19:41

СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се

СВЕШТЕНИК О СМРТИ МИЛИНКОВИЋА: Видео сам да му је лице било бледо-жуте боје, тресао се

ЈЕДАН од последњих људи који је разговарао са глумцем, режесером и чувеним "Трагачем" Милорадом Милинковићем је свештеник Влајко Банковић, протојереј-ставрофор и старешина цркве Светог вазнесења Господњег у Јабуковцу код Неготина.

07. 01. 2025. у 15:26

Коментари (0)

ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава