СВИ ДЕТАЉИ ПУТИНОВЕ РАКЕТЕ ПРЕД КОЈОМ КЛЕЧИ СВЕТ: "Немоћни смо против 'орешника'" - Украјина признала пораз (ФОТО/ВИДЕО)

Novosti online

22. 11. 2024. у 14:15

ПРЕДСЕДНИК Руске Федерације Владимир Путин је, након целодневних спекулација, јуче појаснио да је пројектил којим су Руси гађали украјински град Дњепар наводно ново оружје по имену "орешник".

СВИ ДЕТАЉИ ПУТИНОВЕ РАКЕТЕ ПРЕД КОЈОМ КЛЕЧИ СВЕТ: Немоћни смо против орешника - Украјина признала пораз (ФОТО/ВИДЕО)

Foto: Novosti ilustracija/Tviter

Првобитно је интерконтинентална балистичка ракета идентификована као РС-26 Рубеж.

Рад на развоју овог стратешког система је требало да буде заустављен 2018. године, мада Пентагон наводи да је ракета којом су Руси гађали заснована на систему Рубеж, што сугерише да је рад на пројектилу био настављен.

РС-26 је класификована као балистичка ракета средњег домета (ИРБМ), класа оружја које има домет од 3.000 до 5.500 километара. Русија је, са друге стране, описивала ово оружје као интерконтиненталну балистичку ракету (ИЦБМ).

Разлика у класификацији вероватно лежи у чињеници да је Русија настојала да остане у границама Споразума о нуклеарним снагама средњег домета (ИНФ), којим су забрањене балистичке и крстареће ракете домета од 500 до 5.500 километара. ИНФ је пропао 2019. године.

То би могло и да објасни зашто је украјинска војска првобитно известила да је ракета која је погодила Дњепар интерконтинентална балистичка ракета - што су многи западни званичници касније демантовали, указујући уместо тога на РС-26 или дериват РС-26.

Без обзира на то, сада постоји све већи консензус да је коришћена ракета била конвенционално наоружана ИРБМ базирана на РС-26. Изгледа да је место лансирања био Капустин Јар, отприлике 800 километара од циља.

Што се тиче РС-26, ово је ракета на чврсто гориво која је у прошлости описана као мањи дериват интерконтиненталне ракете РС-24 Јарс, иако је тачан однос два система нејасан. Развој РС-26 започео је око 2008. године од стране Московског института за термичку технологију. Пројектил је дугачак око 12 метара и има пречник нешто мање од 1,8 метара.

Прво, неуспешно пробно лансирање догодило се у Плесецку у септембру 2011.

У другом тесту у мају 2012, Русија је показала да РС-26 може да достигне интерконтинентални домет, иако се претпостављало да је то постигнуто само са малим теретом или без њега.

Накнадни тестови су снажно показали да пројектил не може да лети даље од средњег домета са правом бојевом главом.

Усред контроверзи око класификација ИНФ-а, Русија је 2018. званично "угасила" пројекат развоја ракете РС-26 који би потенцијално кршио споразум. У марту те године, само неколико недеља након што је руски председник Владимир Путин то поменуо у говору, Русија је наводно одлучила да одложи развој "рубежа", избацивши га из државног плана наоружања за 2018. годину.

Уместо тога, Русија је требало да се фокусира на коришћење хиперсоничног "авангарда" као платформе за ношење нуклеарног оружја.

Видео-снимак руског Министарства одбране наводно приказује прототипове "авангарда" и компјутерски генерисан приказ његовог оперативног концепта.

(Курир)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ЛАНСИРАЛИ РАКЕТУ: Погледајте теретни свемирски брод МС-27

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

ЦЕО БАЛКАН БРУЈИ О ОВОМЕ: Дејан Станковић чека дете - са новинарком?