ЈАПАН ОТКРИО ОГРОМНО БЛАГО: Ово ће деценијама гурати напред привреду ове земље (ВИДЕО)
ЈАПАН је недавно у својим водама на дну Тихог океана у близини острва Минами-Тори-схима, око 2000 км од главног града, открио богате резерве ретких минерала, које би могле трансформисати јапанску привреду и његову улогу у глобалним технолошким ланцима снабдевањима.
Ти минерали, кључни за напредне технологије попут електричних возила, батерија и обновљивих извора енергије, представљају стратешке ресурсе које Јапан може искористити за своју привредну и енергетску независност.
Што је све откривено?
Истраживање које су провели научници Nippon Foundationa и Универзитета у Токију открило је поље богатих манганових кугли, односно нодула, на дубини од око 5700 метара испод нивоа мора, на подручју унутар јапанских ексклузивних економских вода. Ове кугле садрже изузетно вредне метале, као што су кобалт, који је неопходан за производњу батерија и легура отпорних на корозију, никал, који је кључан за батерије и индустрију нерђајућег челика, те бакар, који је основни метал за електричну инфраструктуру и електронику. Према Nikkei Асиа, нодули су настајали током милиона година док су се метали преносили океаном, везали за рибље кости и таложили на морском дну.
Према проценама јапанских стручњака, укупне резерве укључују више од 610.000 тона кобалта и 740.000 тона никла, што ово налазиште чини једним од највећих у свету. Уз тренутне тржишне цене, њихова вредност процењује се на око 26.3 милијарде долара, а порастом потребе за њима могла би значајно нарасти.
Манганови нодули откривени су током истраживања 2016. године, а стручњаци су тада тврдили да су многи настали накупљањем око зуба големог праисторијског морског пса Мегалодона.
Након најновијег истраживања Yasuhiro Като, професор специјализован за геологију ресурса на Свеучилишту у Токију, изјавио је да сад планирају вадити "три милиона тона годишње" из ових лежишта.
Према Задрузи Nippon, налазиште би могло подржавати јапанску привреду током следеће деценије и дуже.
Зашто су ретки минерали важни?
Ретки минерали играју кључну улогу у савременим технологијама и индустријама.
Кобалт и никал кључни су састојци литијум-ионских батерија, које покрећу електрична возила. Како потражња за таквим аутомобилима расте, они постају стратешки важни.
Ветротурбине, соларни панели и системи за складиштење енергије зависе од ретких минерала због њихове издржљивости и проводљивости.
Паметни телефони, рачунари и други уређаји користе бакар и кобалт за електричне компоненте.
Мотори млазних авиона и плинске турбине такође захтевају изнимно отпорне легуре које садрже ове метале.
Глобална транзиција према зеленим технологијама и енергетском прелазу, која је у узлету, повећава потражњу за ретким минералима, па је то откриће кључно за будућност Јапана.
Геополитички значај открића за Јапан
Јапан је досад био јако зависан о увозу ретких минерала, посебно из Кине, која контролише више од 60% глобалне потражње за ретким металима. Кинеска доминација у тој индустрији била је дугогодишњи извор забринутости за јапанску владу, посебно у контексту трговинских и геополитичких тензија.
Новим открићем Јапан има прилику смањити своју зависност о увозу и ојачати енергетску сигурност. Надаље, оно би Јапану могло омогућити да постане значајан извозник ретких минерала и осигурати му стратешку предност у глобалним ланцима опскрбе.
Планови за експлоатацију, али и проблеми
Тренутни планови укључују почетак вађења до 2025. године уз кориштење напредних бродова и технологија, који би требали осигурати минимализацију утицаја на морске екосистеме. Наиме, дубокоморска експлоатација носи ризик нарушавања екосистема који су још увек слабо истражени.
Манганови нодули леже на површини морског дна, што омогућава њихово релативно једноставно прикупљање помоћу специјализованих усисних уређаја. Међутим, еколози упозоравају на потенцијални утицај вађења на осетљиве морске екосистеме, укључујући ризик за дубокоморске организме и седиментацију.
Дугорочне користи за Јапан
Приступ оваквим огромним резервама кобалта, никла и бакра смањиће трошкове домаће индустрије и повећати конкурентност Јапана на глобалном тржишту.
У контексту преласка на зелену енергију, Јапан ће имати стабилан приступ кључним ресурсима за производњу обновљивих технологија.
Као нови потенцијални извозник ретких минерала имаће и већу преговарачку снагу у глобалним трговинским односима.
(Индекс.хр)
БОНУС ВИДЕО: ОДРЖАВАЊЕ ЖЕЛЕЗНИЦЕ У ЈАПАНУ: Хуманоидни робот за одржавање линија
Препоручујемо
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)