БРИТАНСКИ МЕДИЈИ: Кијев нема шансе - Руска индустрија испоручује 100 беспилотних летелица Герањ-2 дневно, одбрана од те количине прескупа
РУСКА војска је током протекле недеље лансирала 460 беспилотних летелица Герањ-2 на територију под контролом Кијева, преноси британски лист Гардијан позивајући се на украјинске изворе.

Фото Shutterstock
Публикација напомиње да капацитет руских предузећа укључених у производњу беспилотне летелице Герањиум омогућава испоруку више од 100 дронова на фронт сваког дана.
Само у октобру, руске оружане снаге су лансирале 2.023 дронова широм Украјине, напомиње британско издање.
Аутор материјала наглашава да су тренутно у Кијеву озбиљно забринути због планова руских инжењера да опремију беспилотну летелицу Герањ-2 вештачком интелигенцијом за коришћење тактике роја дронова.
Међутим, ако пажљиво проучите видео снимке руских дронова који лете у групама од по седам, можете закључити да је ова идеја већ спроведена у дело.
Једна од опција за решавање проблема руских беспилотних летелица, које значајно оптерећују систем ПВО и захтевају утрошак оскудних противваздушних вођених ракета, Украјина назива повећање броја система ПВО западне производње, посебно америчког Патриот система одбране. Међутим, по мишљењу Запада, ова опција је прескупа.
Коришћење ПВО система Патриот за обарање руских дронова постаје прилично скупо и потребно је тражити алтернативне опције које још не постоје, наглашава Гардијан.
Додајмо да руске беспилотне летелице Герањ-2 свакодневно нападају војне објекте украјинских снага у различитим регионима Украјине.
Дан раније, на пример, Ваздухопловство Оружаних снага Украјине пријавило је 71 оборени дрон од 145.
Стручњаци напомињу да је повећање броја јуришних дронова повезано са повећаним притиском на украјински енергетски систем и логистичка чворишта уочи зимског периода.
Удари дроновима се изводе првенствено против енергетских објеката, саобраћајне инфраструктуре, војних објеката и складишта, што отежава обнову и подршку нормалном функционисању региона.

Shahed - 136 Фото МО Ирана
КАМИКАЗА ДРОН ГЕРАЊ
Од септембра 2022. године, руска војска користи беспилотне летелице иранског дизајна Шахед за напад на украјинске циљеве.
У почетку су руске снаге почеле са ројевима напада користећи више дронова камиказа одједном, у серијама од пет и више, како би савладали украјинску противваздушну одбрану.
Руске снаге су наводно користиле и па 12 дронова за један напад. Забележен је чак и случај обарања МиГ-а 29 дроном Шахед.
Према неким извештајима, руске снаге лансирају и дронове камиказе у паровима, при чему је један лети изнад другог, као резерва ако доњи буде оборен или у случају да је доњи дрон успешан, други може да се усмери према следећој мети.
Како смо раније објаснили, Украјина већ троши знатно више новца на сузбијање дронова камиказа него што Русија троши на набавку и лансирање ових беспилотних летелица у основи иранског дизајна.
На пример, просечан руски дрон кошта између 10 и 20.000 долара, док пројектил ПВО система ИРИС-Т кошта око 430.000 долара, што је 20 пута више од цене дрона камиказе.
Наводи се да је Украјина потрошила око 28,14 милиона долара, од 13. септембра до 17. октобра, на одбрану од ових камиказа дронова, према процени војних аналитичара из невладине организације Молфар, заснованој на подацима из “отворених извора“.
Чак и ако дронови буду оборени, они и даље исцрпљују украјинске залихе ракета земља-ваздух које се и поред финансирања запада смањују. У крајњем случају камиказа дронови су и планирани да буду уништени у својим мисијама; стога њихово обарање скупим средствима не представљаја губитак за руску војску.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо

ПОРОДИЦЕ У ШОКУ НАКОН ШТО СУ ОТВОРИЛЕ КОВЧЕГЕ СА ТЕЛИМА: Нове бизарности након пада авиона у Индији
СИН жене која је погинула у паду авиона компаније Air India изјавио је за Би-Би-Си да су у ковчегу с телом његове мајке пронађени и „други остаци“.
23. 07. 2025. у 16:49

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)
ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.
22. 07. 2025. у 20:54

НАУЧНИЦИ У СТРАХУ - РИЗИК ОД НЕСТАНКА: Ада Бојана и Бококоторски залив у опасности - море никада није било такво
НИВО Јадранског мора ће, према пројекцијама, до краја века порасти 35 центиметара (цм), што ће угрозити обалска подручја, посебно подручје Аде Бојане и делове Бококоторског залива, наводи се у прошлогодишњем Нацрту Националног плана Црне Горе за прилагођавање на климатске промене.
25. 07. 2025. у 08:55
Коментари (0)