СУ-57 У КОМШИЛУКУ- НАЈГОРА НОЋНА МОРА ШПАНИЈЕ И НАТО: Алжир би могао да до 2028. године добије прве стелт ловце? (ВИДЕО/ФОТО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

28. 11. 2024. у 20:11

ПОСЛЕДЊИХ дана, спекулације и непотврђена мишљења да би Алжир могао бити потенцијални страни купац за Су-57 Фелон изазвали су забринутост у Шпанији.

СУ-57 У КОМШИЛУКУ- НАЈГОРА НОЋНА МОРА ШПАНИЈЕ И НАТО: Алжир би могао да до 2028. године добије прве стелт ловце? (ВИДЕО/ФОТО)

Фото: Профимедиа


У том контексту, шпански посматрачи су изразили забринутост због хипотетичке појаве ове летелице у близини њихових граница.

-Будући стелт ловци, који су у служби у Мароку и Алжиру, требало би да забрину Шпанију, каже локална публикација „Одбрана и авијација“.

Као што је напоменуто, у земљи постоји мишљење да руска „претња“, пошто је тако далека, не утиче на нас. Међутим, како пише аутор, опасност може доћи индиректно преко савезника Москве у региону. Обе земље су 2023. године потврдиле да су везане за стратешко партнерство.

-Ово би на крају могло постати опасно за ионако крхку стабилност северне Африке и за националну безбедност Шпаније, сматра аутор. BulgarianMilitary.com подсећа да сама Шпанија и даље заузима делове северне Африке, укључујући територију Сеуте, коју Мароко сматра својом.

Односи између Шпаније и Алжира су сложени и претрпели су бројне промене последњих година. Иако два региона имају дугу историју дипломатских односа, њихове модерне везе су затегнуте због низа геополитичких и економских фактора.

Једно од главних питања које доводи до тензија је питање Западне Сахаре. Шпанија има историјске обавезе према овој територији, која је тренутно спорна између Марока и локалног народа Сахравија који тражи независност.

Алжир, као присталица полуаутономног фронта Полисарио, оштро је критиковао позицију Шпаније, која је последњих година показала више разумевања за тврдње Марока.

2022. године ситуација се погоршала након одлуке Шпаније да подржи нови план Марока за аутономију Западне Сахаре, што је разбеснело Алжир и довело до озбиљног захлађења билатералних односа.

Алжир је одмах изразио незадовољство и прекинуо неке трговинске и дипломатске канале са Шпанијом, укључујући и ограничавање извоза природног гаса преко своје територије.

Други важан фактор у односима између земаља је економија. Шпанија је главни трговински партнер Алжира, посебно у енергетском сектору, при чему шпанске компаније играју важну улогу у развоју гасних поља у Алжиру.

Међутим, политичке тензије и националистичка осећања у Алжиру могу утицати на трговинске односе и створити економску неизвесност за предузећа.

Безбедност и тероризам су такође важне теме које утичу на односе. Алжир је кључни партнер Шпаније у борби против тероризма у региону Сахела, али у исто време неке алжирске власти сумњају да Шпанија не подржава увек у потпуности њихове напоре да одрже стабилност у региону.

Последњих година билатерални односи су се погоршали, али је било и покушаја да се ситуација нормализује. Међутим, тешко је предвидети каква ће бити будућност ових односа, јер и Алжир и Шпанија следе своје интересе, који се често не поклапају.
-Морамо се припремити на најгоре у овом случају, на стелт ловац који Алжир (наводно) планира да набави 2028. године, примећује штампа.

Према извештајима у штампи последњих дана, реч је о набавци 14 јединица Су-57 укупне вредности 2 милијарде долара.

-Ова количина је довољна да направи проблеме Шпанији у случају сукоба, сматра аутор.
Према речима аутора, треба напоменути да Алжир дуги низ година одржава блиске односе са Москвом. СССР му је обезбедио 89 авиона МиГ-25, за које аутор тврди да су „бржи од било ког шпанског млазног ловца који је икада био или је тренутно у употреби у земљи“.

Они су и данас у употреби, заједно са модернијим авионима као што су 58 Су-30 и 54 МиГ-29, као и 43 бомбардера Су-24. „С обзиром на овај арсенал, Су-57 ће бити врхунац алжирске претње Шпанији“, пише аутор.

Према његовим речима, томе треба додати 8 пукова ПВО С-400, још 8 пукова ПВО С-300ПМУ2 и 108 лансера ПВО средњег домета Панцир-С1. И то чак и не рачунајући ионако значајан копнени и поморски борбени потенцијал.

-Као да нам Алжир није довољан: Шпанија има још једног једнако проблематичног суседа на југу – Мароко, истиче се у публикацији.

Као што је наведено, иако две земље одржавају добре односе и имају заједничког савезника у Сједињеним Државама, Мароко показује своје претензије на градове Сеута и Мелиља, Канарска острва, стену Велез де ла Гомера, острва Алхусемас, Чафаринас и Перејил.

Фото Рособоронекспорт

Према аутору, у том контексту, Мароко користи илегалну имиграцију у „хибридном рату против Шпаније“, а у области војно-техничке сарадње тражи продају америчког ловца Ф-35, док Мадрид неће добити овај авион до 2040.

За то време, Шпанија ће се ослањати само на ловце Eurofighter и EF-18M Hornet – 4. генерације. „Ово повећава претњу Шпанији“, сматра аутор.

BulgarianMilitary.com подсећа да је Алжир најчешће помињани потенцијални купац Су-57, а извештаји стижу из Африке, Азије и Европе. У Икс (X друштвена мрежа) налогу Кад-Гхани се наводи да је Алжир први страни оператер Су-57, што прави историјску паралелу са аквизицијом МиГ-а од стране Алжира пре 25 година.

-Алжир поново ствара историју! Први купац МиГ-а 25, сада први извозни купац Су-57, каже Кад-Гани у објави. Он се у својој биографији идентификује као алжирски блогер, аналитичар одбране, војни аналитичар и ОСИНТ специјалиста.

Међутим, Кад-Гани не наводи никакве изворе и не открива одакле долази информација, остављајући вест непроверљивом.

Могућност да Алжирско ратно ваздухопловство у будућности лети на Су-57 понављају различити извори, иако се нико не усуђује да гарантује за тачност тврдње. Уместо тога, држе се спекулација, напомињући да из Рабата није стигла званична потврда.

Холандски сајт Scramble такође истиче да, иако није најављен ниједан званични купац, „гласине указују на Алжир као првог извозног купца“.

Алжир се сматра потенцијалним купцем Су-57 од 2020. Те исте године забележена је неочекивана посета тадашњег начелника Генералштаба алжирске војске Саида Ченгрихе начелнику Федералне службе за војно-техничку сарадњу, Дмитрију Шугајеву, без присуства новинара.

Шпанија, као и многе друге европске и западне земље, са забринутошћу посматра растућу војну сарадњу између Алжира и Русије, посебно у контексту потенцијалне куповине борбених авиона Су-57.

Ова могућност изазива озбиљну забринутост у Шпанији, јер авиони ове класе представљају једну од најнапреднијих технологија у савременој војној авијацији. Су-57 је први руски ловац пете генерације, способан да се супротстави западним стелт авионима као што су амерички Ф-22 или Ф-35.

Алжир и Русија имају дугогодишње војне и трговинске односе, при чему је Алжир главни купац руских система наоружања. Набавка Су-57 од стране Алжира обезбедила би земљи значајну стратешку предност, значајно побољшајући борбене способности алжирских ваздухопловних снага.

За Шпанију, која је чланица НАТО-а и има војне базе у јужној Европи, ово би представљало озбиљну претњу регионалној стабилности, као и постојећем односу снага на Медитерану и Северној Африци.

Штавише, таква аквизиција би се могла посматрати као део ширег геополитичког стратешког усклађивања између Алжира и Русије. Шпанија и друге западне земље (НАТО) би ово могле да виде као још један сигнал подривања западног утицаја у региону.

За НАТО и Европску унију, ово је још један разлог за забринутост, јер је могућност да Русија прошири своје војно присуство близу европских граница директно везана за безбедност континента.

Иако је Алжир одувек водио независну спољну политику, куповина напредних руских борбених авиона довела би Шпанију у позицију у којој би морала да преиспита своје војне стратегије и ојача сарадњу са НАТО-ом и ЕУ као одговор на растуће војне амбиције Алжира.

(bulgarianmilitary.com/Бојко Николов)

БОНУС ВИДЕО - РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи

ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.

05. 01. 2025. у 16:19

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

Коментари (0)

СВЕТ У ШОКУ: Јанис Тима се није убио?! Жена, чувена певачица, наручила убиство кошаркаша?