"САДА ЈЕ ПРАВО ВРЕМЕ" Ројтерс тврди: Украјина позвала НАТО да јој упути позив за чланство већ идуће недеље

Новости онлајн

29. 11. 2024. у 22:41

УКРАЈИНСКИ министар спољних послова Андриј Сибиха позвао је своје НАТО колеге да током састанка у Бриселу следеће недеље објаве позив Украјини за пријем у Алијансу, објавио је Ројтерс, који је имао увид у писмо.

САДА ЈЕ ПРАВО ВРЕМЕ Ројтерс тврди: Украјина позвала НАТО да јој упути позив за чланство већ идуће недеље

Фото АП

Украјина признаје да не може да постане чланица НАТО-а док траје рат, али издавање позива би, како је наведено, показало руском председнику Владимиру Путину да један од његових главних циљева, спречавање Украјине да постане члан НАТО-а, није могуће остварити.

НАТО је навео да ће Украјина постати чланица Алијансе и да је на "неповратном" путу ка чланству, али још није објавио званичан позив нити поставио временски оквир за приступање.

Дипломате НАТО-а наводе да тренутно не постоји консензус међу чланицама Алијансе у погледу званичног објављивања позива Украјини. Свака таква одлука захтева сагласност све 32 чланице НАТО-а.

Сибиха је у свом писму истакао да је сада право време за издавање позива. "Верујемо да би позив требало да буде упућен управо у овом тренутку. То би био адекватан одговор савезника на ескалацију рата који је Русија изазвала, а најновији показатељ тога је укључивање десетина хиљада севернокорејских војника и коришћење Украјине као полигона за тестирање нових оружја", навео је Сибиха у писму. 

(Танјуг)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

РУСИЈА ЈЕ ЗГРОЖЕНА: Нико не може да верује шта су урадиле синхроне пливачице из Украјине после освајања медаља (ВИДЕО)