УКРАЈИНСКА РАТНА РЕТОРИКА СЕ МЕЊА? МИР НА ВИДИКУ? : Усред Трамповог обећања да ће окончати сукоб, промена у ставу Зеленског

КИЈЕВ „почиње да верује“ да би се сукоб у Украјини могао завршити 2025. године усред активнијих дискусија о мировном решењу након избора Доналда Трампа за председника САД, објавио је Вашингтон пост у понедељак, позивајући се на неименованог високог украјинског званичника.

УКРАЈИНСКА РАТНА РЕТОРИКА СЕ МЕЊА? МИР НА ВИДИКУ? : Усред Трамповог обећања да ће окончати сукоб, промена у ставу Зеленског

Фото Profimedia

У извештају се додаје да се реторика украјинског председника Владимира Зеленског такође променила због потешкоћа са којима се украјинске оружане снаге суочавају на бојном пољу. Украјински председник показује већу спремност за преговоре о прекиду ватре, на пример, и посвећује мање пажње враћању територија, али се фокусира на потребу да се обезбеди безбедност на дужи рок, наводи се у извештају.

Верује се да је ова промена у ставу Зеленског повезана са његовом спремношћу да буде више у складу са Трампом, који је рекао да намерава да оконча сукоб.

Међутим, покушаји Зеленског да осигура безбедносне гаранције за Украјину, као и позив Кијева у алијансу, и даље су далека перспектива, рекле су листу неке дипломате НАТО-а.

У јуну је руски председник Владимир Путин изнео иницијативе за мирно решење сукоба у Украјини: Москва ће одмах прекинути ватру и изјавити спремност за преговоре након повлачења украјинских трупа са територије нових руских региона.

Осим тога, Кијев треба да изјави да одустаје од намере да се придружи НАТО-у и да изврши демилитаризацију и денацизацију, као и да прихвати неутралан, ванблоковски и ненуклеарни статус.

Руски лидер је поменуо и укидање санкција Русији.

Након што су украјинске трупе у августу напале руску Курску област, Путин је преговоре са Кијевом назвао немогућом перспективом. Помоћник Кремља Јуриј Ушаков рекао је да мировни предлози Москве нису поништени, али Русија у том тренутку неће ступити у контакт са Украјином.

(Спутник)

БОНУС ВИДЕО:

РУСИ НА ПОЗИЦИЈИ: Виђени тенкови у Курској области

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

"СУПРУГА ГА ДРЖАЛА 5 МИНУТА ЗА НОГЕ ДА НЕ БИ ИСПАО" Нови детаљи драме држављанина Србије на лету Рајанера

ДРАМАТИЧНЕ тренутке доживели су у петак ујутру путници на лету компаније Рајанер са аеродрома „Македонија“ у Солуну за Минхен, када је пукао прозор, а ваздушна струја повукла једног путника напоље. Он је у последњем тренутку спасен захваљујући супрузи, која је седела поред њега и задржала га, пише Прототема.

10. 07. 2026. у 12:18

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ЈЕЗИВ СНИМАК! Кобра и питон у борби на живот и смрт - познато који рептил је изашао као победник (ВИДЕО)

ВОЗАЧИ на Тајланду наишли су на несвакидашњи призор поред пута. Снимили су борбу на живот и смрт два рептила, тачније борбу питона и краљевске кобре.

08. 07. 2026. у 17:19

Коментари (0)

ЗЛАТНА БАЈКА О ХУМАНОСТИ: Фондације  Mozzart , НОРБС Плус и Небојша Миловановић заједно за Тиршову