НАЈВЕЋА ФАБРИКА ЛИТИЈУМСКИХ БАТЕРИЈА И ДАЉЕ ГОРИ: Евакуација завршена, екипе још увек на терену

Јована Шведић

19. 01. 2025. у 00:31

ЕВАКУАЦИЈЕ су завршене у петак увече након што је избио пожар у електрани Мос Лендинг Вистра, једном од највећих складишта литијумских батерија на свету, који се налази у округу Монтареј у Калифорнији.

НАЈВЕЋА ФАБРИКА ЛИТИЈУМСКИХ БАТЕРИЈА И ДАЉЕ ГОРИ: Евакуација завршена, екипе још увек на терену

Фото: Unsplash

Како преносе медији, пожар је пријављен у четвртак поподне и наставио је да гори након што су власти одлучиле да се литијум-јонске батерије саме угасе.

Канцеларија шерифа округа Монтереј најавила је укидање налога за евакуацију за око 1.500 становника у 18 часова. по локалном времену, међутим, здравствени стручњаци су упозорили становнике да држе прозоре и врата затворенима, ограниче активности на отвореном и прате ажурирања квалитета ваздуха.

Аутопут 1, који пролази у близини објекта, остао је затворен због пожара који је у току, а саобраћај је преусмерен на алтернативне правце.

- Ово је заиста позив за буђење за индустрију - рекао је надзорник округа Монтереј Глен Черч током конференције за новинаре, преноси АА. 

Черч је пожар назвао "најгорим сценаријем", наглашавајући потребу за одговорношћу и побољшаним безбедносним мерама док се енергетски сектор креће ка одрживим решењима.

Ватрогасци и екипе за опасне материјале користе опрезан приступ, дозвољавајући да батерије природно изгоре, с обзиром да гашење пожара водом у овом случају није ефикасно.

Званичници су проценили да је око 40% зграде за складиштење батерија изгорело до четвртка касно увече.

Шеф округа за заштиту од пожара Џоел Мендоза рекао је да се ватра значајно смањила и успорила са ширењем, као и да гори на само 1% до 5% интензитета који је виђен претходне ноћи, пренео је Си-Би-Ес Њуз.

Агенција за заштиту животне средине (ЕПА) придружила се локалним властима у праћењу квалитета ваздуха, распоређујући специјалисте и опрему за процену потенцијалних ризика по јавно здравље.

Званичници и стручњаци у суседном округу Санта Круз саветовали су становнике који живе "низ ветар од ватре" да остану у затвореном простору и искључе вентилационе системе како би се излагање свело на минимум.

Упркос овим изазовима, временски услови су помогли хитним службама.

Чисти и мирни услови омогућили су да се дим подигне и распрши даље од насељених места, смањујући непосредан утицај токсичних емисија.

Док ватра и даље гори, званичници нису дали процењени рок за потпуно обуздавање.

Узрок пожара је под истрагом, а Вистра Енерги, која управља постројењем, обећала је транспарентност и посвећеност обезбеђивању безбедности заједнице током реаговања.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕТПОСТАВЉАМ ДА ЈЕ ЗАТО СКИНУЛА ПОЈАС Огласио се власник агенције у којој је страдала девојка, Тијана махала пријатељима на плажи

"ПРЕТПОСТАВЉАМ ДА ЈЕ ЗАТО СКИНУЛА ПОЈАС" Огласио се власник агенције у којој је страдала девојка, Тијана махала пријатељима на плажи

НОВОСАЂАНКА Тијана Р. (19), која је погинула 28. маја у застрашујућој несрећи у Будви, током парасејлинга, била је потпуно безбедна у седишту које је сајлама везано за падобран, који вуче глисер.

29. 05. 2025. у 14:31

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је током ноћи извела један од највећих напада дроновима од почетка рата, гађајући више циљева на територији Русије. Због напада су московски аеродроми били приморани да привремено обуставе рад, што је изазвало хаос у ваздушном саобраћају.

28. 05. 2025. у 09:45

ПОЗНАТИ ХРВАТСКИ ПОЛИТИЧАР СНИМИО ПОРНО ФИЛМ Његова партнерка га обрукала: Ипак је бољи у политици! (ФОТО/ВИДЕО)

ПОЗНАТИ ХРВАТСКИ ПОЛИТИЧАР СНИМИО ПОРНО ФИЛМ Његова партнерка га обрукала: "Ипак је бољи у политици!" (ФОТО/ВИДЕО)

БИВШИ хрватски политичар и саборски заступник Иван Пернар, чија је странка прошле недеље након стечаја избрисана из регистра, има нову "каријеру". Одлучио је да се опроба у снимању филмова за одрасле, а пре неколико дана је објавио и да је снимио свој први филм и то са порно глумицом Маријом Задравец, познатијом под надимком Свит Мери (Sweet Mary).

29. 05. 2025. у 14:49

Коментари (0)

РИВИЕРА MONTENEGRO SWISSÔTEL У БУДВИ БУДИ НАЈВЕЋИ ИНТЕРЕС КУПАЦА НЕКРЕТНИНА ЗБОГ ПОСЕБНОГ ПРОГРАМА РЕНТИРАЊА