ТРАМП ЦАРИНАМА УЗБУРКАО СТРАСТИ У КИНИ И ЕУ: Шеф Беле куће жели да извуче уступке за САД?

А.Војиновић

23. 01. 2025. у 06:00

НАЈАВОМ да би већ од 1. фебруара могао да уведе више царине на робу из Кине, и то од 10 одсто, као и да ће се на удару тарифа у исто време наћи и земље Европске уније, амерички председник Доналд Трамп узбуркао је страсти у овим државама које још од његове победе на изборима у новембру страхују од трговинских потешкоћа са важним партнером, али и ривалом.

ТРАМП ЦАРИНАМА УЗБУРКАО СТРАСТИ У КИНИ И ЕУ: Шеф Беле куће жели да извуче уступке за САД?

Фото: Принтскрин

Трамп је на конференцији за медије у Белој кући образложио да превише фентанила из Кине улази у САД преко Мексика и Канаде, док је оптужио ЕУ да наноси велику штету САД, те да ће зато бити погођена царинама јер је то, како је навео, једини начин да се дође до правичности. Трамп је, претходно, поново запретио царинама од 25 одсто Мексику и Канади.

Очекује се да ће Трампово обећање довести до одмазде против америчких индустрија, док економисти упозоравају да би глобални трговински рат могао да доведе до опоравка инфлације и да успори економски раст САД. Иако Трамп верује да би веће царине могле да заштите радна места и повећају приходе од пореза, стручњаци сматрају да би ове мере против највећих трговинских партнера САД могле да доведу до виших цена за Американце.

После његове најаве, уследиле су и оштре реакције. Главни економски ривал Вашингтона, Пекинг, поручио је да Кина верује да нема победника у трговинском рату.

- Више пута смо изнели наш став. Кина ће увек чврсто да штити своје националне интересе - рекла је портпаролка кинеског МИП Мао Нинг.

Председница Европске централне банке Кристин Лагард истакла је да Европа мора да буде спремна за потенцијалне царине САД.

Фото: Танјуг/АП

- Очекујем да ће Трампове царине бити више селективне, али да Европа у сваком случају мора да предвиди дешавања како би могла да на њих одговори - прокоментарисала је она.

Лагардова је посебно позвала на уклањање препрека за трговину унутар ЕУ, напомињући да упркос тежњама за стварањем јединственог тржишта и даље постоје баријере које су понекад спречавале да роба и услуге путују без проблема.

- Мислим да је то једна од ствари које је председница ЕК Урсула фон дер Лајен изнела, да се постарамо да уклонимо баријере над којима имамо контролу - рекла је Лагардова, описујући то као "један од начина да се одговори на промену трговинске политике у САД".

Маск купује "Тик-ток"?

ЛИДЕР републиканаца је отворен за идеју да милијардер Илон Маск купи кинеску апликацију "Тик-ток": "Сложио бих се, ако буде хтео да га купи", рекао је Трамп новинарима. Раније је одложио ступање на снагу закона по коме се забрањује кинеска платформа у САД, због америчких захтева да Кина изађе из власништва матичне компаније "Бајтденс".

Канадски премијер Џастин Трудо обећао је да ће узвратити истим мерама.

- Ако председник САД одлучи да настави са тарифама, Канада ће одговорити. Све је на столу - упозорио је Трудо.

Познаваоци прилика оцењују да је, уколико Трамп заиста уведе веће царине Кини, мало вероватно да ће изазвати агресивну реакцију Пекинга, који жели да избегне ескалациони трговински рат, јер покушава максимално да појача извоз како би стимулисао своју економију која успорава.

- То би могло довести Пекинг у искушење да на царине САД одговори ометањем кинеског пословања са неким америчким компанијама, а не наметима - оцењује за "Политико" Питер Харел, бивши директор за међународну економију у Бајденовој администрацији.

Он сматра да би Пекинг чак могао да покуша да заустави нови трговински рат пре него што и почне тако што ће превентивно понудити Трампу договор да избегне нове царине или да стави трговинску понуду на сто, да покуша да спречи ескалацију.

Тужба 20 држава против Доналда

ДРЖАВНИ тужиоци из преко 20 америчких савезних држава тужили су администрацију Доналда Трампа како би блокирали његову извршну наредбу којом се укида вишедеценијско правило да деца рођена у САД, без обзира на имиграциони статус њихових родитеља, аутоматски добију америчко држављанство. Намера је да блокирају примену ове одлуке. Државни тужилац Њу Џерсија, демократа Мет Платкин, рекао је да председници САД имају широка овлашћења, али да "нису краљеви".

Трамп је још током кампање упозоравао да ће увести мере и према ЕУ коју је назвао "мини-Кином". Крајем октобра упозорио је да ће Унија на крају платити и обећао да ће донети "Трампов реципрочни трговински акт".

- Они не узимају наше аутомобиле. Не узимају наше пољопривредне производе. Они продају милионе и милионе аутомобила у САД. Мораће да плате велику цену - рекао је он на митингу у Пенсилванији.

Иако ЕУ заиста продаје далеко више у САД него што купује од њих, царински сукоб између Вашингтона и Брисела могао би да се претвори у проблем за обе економије. Америчке царине би несумњиво довеле до одмазде кроз контратарифе. То би учинило европску робу скупљом за америчке потрошаче, подстакло би цене уопште и допринело инфлацији. Високе америчке царине на кинеску робу такође би могле да нашкоде Европи. Ако Кина више не може да извози у Америку, гледаће да робу шаље у Европу.

- Трамп постиже договоре, а претњу царинама је користио раније да извуче уступке од трговинских партнера у прошлости. Не бих се изненадила да су земље са трговинским дефицитом већ почеле разговоре са долазећом администрацијом да купују више робе од САД - сматра Пени Нас, стручњак за политику у немачком Маршал фонду САД у Вашингтону.

Доста различитости!

ТРАМП је наредио да сви запослени у федералним службама за оснаживање различитости, једнакости и инклузије буду послати на плаћено одсуство. Планира да затвори и све канцеларије и програме и да уклони све веб странице и налоге друштвених медија за такве канцеларије, а тражи од федералних агенција да до 31. јануара доставе план за отпуштање запослених.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

МОЖЕ ДА БУДЕ У ПРВИХ 10 НА СВЕТУ“: Велике речи славне тенисерке о Српкињи