НАУЧНО ОТКРИЋЕ: Остаци неурона у ушима покушавају да покрећу уши док слушамо

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

31. 01. 2025. у 23:22

ОСТАЦИ неурона у људским ушима покушавају да покрећу уши док људи слушају, открила је студија Универзитета Сарланд у Немачкој.

НАУЧНО ОТКРИЋЕ: Остаци неурона у ушима покушавају да покрећу уши док слушамо

Фото: Free Images Pixabay

-Верује се да су наши преци изгубили способност да померају уши пре око 25 милиона година, али тешко је рећи због чега. Међутим, успели смо да докажемо да су неуронска кола и даље присутна у неком стању, то јест наш мозак је задржао неке од структура потребних за померање ушију, иако више немају функцију, рекао је главни аутор истраживања Андреас Шроер.

У студији је откривено да је кретање ових мишића код људи повезано са смером звукова на које људи обраћају пажњу, а сада је откривено да се поједини мишићи активирају када људи имају потешкоћа да чују неки звук, преноси Гардијан.

У једном од експеримената у оквиру студије учествовало је 20 одраслих без проблема са слухом да слушају аудио-књигу која се репродукује истовремено са истог звучника на којем се репродукује поткаст. Употребљена су три сценарија. У најлакшем, поткаст је био тиши од аудио-књиге, а у најтежем сценарију пуштена су два поткаста истовремено кад и аудио-књига, при чему је један од поткаста био сличне јачине звука као и књига.

-Желели смо да сазнамо да ли соматски нервни систем код људи реагује на напорно слушање звукова. Као када покушавате да разумете шта неко говори у празном ресторану и када покушавате да разумете некога у веома прометном ресторану, рекао је Шроер.

Сви учесници носили су комплет електрода како би истраживачи пратили електричну активност коју производе мишићи потребни за померање ушију, а након експеримента требало је да оцене колико труда им је било потребно да слушају аудио-књигу.

Откривено је да су испитаници губили фокус на аудио-књигу како се сценарио кретао од најлакшег ка најтежем, док је активност у горњим ушним мишићима, који подижу уво нагоре и ка споља, била већа током најтежих услова слушања. Такође је откривено да су задњи ушни мишићи, који повлаче уво уназад, били активнији кад су звуци долазили иза учесника него испред њих.

-Покрети уха које смо снимили вероватно немају видљиве користи. Тако да мислимо да овај систем даје све од себе, али да вероватно не постиже много, навео је Шроер.

(sputnikportal.rs)

БОНУС ВИДЕО - ПИЈАН ВОЗИО 200 НА САТ ПО СУРЧИНУ: Пресретачи зауставили џип канадских таблица

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

БРИТАНСКИ ЕКСПЕРТ: Имамо посла са дилетантом – Зеленски не може да поднесе да је крај

ШЕФ украјинског режима Владимир Зеленски подсвесно не може да прихвати тему повлачења украјинских снага у зони борбених дејстава, изјавио је британски војни аналитичар Александар Меркурис

30. 01. 2025. у 07:58

РАСКИД ПОСЛЕ СМРТИ ПРИЈАТЕЉА: Последње појављивање Дачићевог сина са девојком

РАСКИД ПОСЛЕ СМРТИ ПРИЈАТЕЉА: Последње појављивање Дачићевог сина са девојком

НАКОН тога Милица се углавном сама појављивала на разним догађајима, кад је и почело да се шушка да је њиховој љубави дошао крај, јер раније никада није био случај да се певачица појави сама на јавном месту.

29. 01. 2025. у 18:41

Коментари (0)

ХИДРОЕНЕРГИЈА И ЊЕН ЗНАЧАЈ: Кључна улога воде у обновљивим изворима енергије