РУБИО ЈАСАН: Статус кво неприхватљив, кинески утицај на Панамски канал представља претњу за САД
АМЕРИЧКИ државни секретар Марк Рубио поручио је данас у разговору са председником Панаме Хозеом Раулом Мулином да та централноамеричка земља треба да смањи кинески утицај на Панамски канал и упозорио да ће у противном Вашингтон предузети мере да заштите своја права, према америчком споразуму са Панамом.

Фото Танјуг/Ап
Како је саопштила портпарол Стејт департмента Тами Брус, Рубио је рекао да амерички председник Доналд Трамп не жели да задржи статус кво у вези са Панамским каналом с обзиром на повећан утицај Кине у региону, преноси ЦНН.
Према њеним речима, Рубио је обавестио Мулину да је Трамп донео прелиминарну одлуку да тренутно стање утицаја и контроле Комунистичке партије Кине над подручјем Панамског канала представља претњу за канал и представља кршење Уговора о трајној неутралности и функционисању Панамског канала.
Брус је истакла да је "овај статус кво неприхватљив" и да ће "у недостатку тренутних промена САД морати да предузму мере неопходне да заштите своја права према Уговору".
Мулина је након састанка рекао да Панама неће обновити меморандум о разумевању са Кином за придруживање иницијативи Појас и пут и сугерисао да би тај споразум могао да се оконча пре времена. Он је навео да ће Панама настојати да сарађује са САД на новим инвестицијама, укључујући инфраструктурне пројекте. Мулина је истакао да се о суверенитету над Панамским каналом не може преговарати.
Панамски председник је понудио помоћ у репатријацији неких миграната ако САД плате за то.
Панама је раније оштро негирала да је уступила Кини управљање Панамским каналом инсистирајући да Панама управља саобраћајем кроз ову важну поморску саобраћајницу која повезује Атлантски са Тихим Океаном, преноси Ројтерс.
Иако самим каналом управља Панама, две луке су под управом јавне компаније ЦК Хачинсон из Хонг Конга док другим лукама у близини управљају приватне компаније из Сједињених Држава, Сингапура и Тајвана.
Сједињене Државе су изградиле Панамски канал почетком 1900-их, што је у то време био историјски подвиг који је отворио руту за војна и комерцијална пловила, а одустале су од контроле над тим пловним путем 1999. године у складу са споразумом који је годинама раније потписао председник Џими Картер - договором који је Трамп омаловажио, наводећи у ранијој изјави да је "препуштање Панамског канала Панами била велика грешка".
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО:
СВИ КАО ЈЕДАН: Нова ера почиње ,Латиноамериканци за Трампа
Препоручујемо


РУБИО О РАДУ СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТА: Неки приоритети биће замењени, неке праксе прекинуте
21. 01. 2025. у 23:24

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)