БЕСАНА НОЋ НА САНТОРИНИЈУ: Након серије земљотреса, грађани беже са острва - школе затворене (ВИДЕО)
ВИШЕ од 200 земљотреса регистровано је током 48 сати у околини грчког острва Санторини, а појачана сеизмичка активност изазвала је забринутост власти и научника, због чега је премијер Грчке Кирјакос Мицотакис јуче одржао састанак са представницима надлежних служби.

Фото: АП
Велики број земљотреса био је јачине четири степена Рихтерове скале, а најјачи јачине 4,7 степени Рихтерове догодио се синоћ, преноси "Прототема".
Грчке власти саветовале су становницима Санторинија да данас затворе школе, избегавају два мала пристаништа и не окупљају се у затвореним просторима.
Спасилачке екипе и лекари са возилима Хитне помоћи и опремом упућени су на острва Санторини, Иос и Аморгос, а на Санторинију ће бити успостављен оперативни центар за управљање могућом ванредном ситуацијом.
Како наводи грчки лист, многи становници Санторинија покушавају да напусте острво.
Министар цивилне заштите Василис Кикилиас рекао је након састанка са Мицотакисом да су предузете мере превентивне.
- Информације ће се добијати континуирано. Испитују се сви елементи сеизмичке активности - рекао је он.
Вулканолог-истраживач Хеленске управе за геолошка и рударска истраживања Јоргос Вугиукалакис рекао је да су епицентри земљотреса углавном на Анхидросу, ненасељеном острву у близини Санторинија.
Према његовим речима, власти су одлучиле да прошире мере безбедности на суседна острва Аморгос, Анафи и Иос, како би се избегле паничне ситуације и обезбедила заштита становника.
Једна од важних мера које препоручују стручњаци је евакуација базена у Калдери јер, како је објаснио, кретање воде у случају јаког земљотреса може да проузрокује оштећење конструкција и повећа ризик од урушавања.
Навео је да је најгори сценарио који научници испитују земљотрес магнитуде шест степени, али додаје да прорачуни показују да до тога не би требало да дође.
Низ земљотреса јачине до 4,3 степени регистрован је у петак и суботу на подручју између вулканског острва Санторини и Аморгоса, саопштило је Министарство цивилне заштите.
Министарство је навело да активност није повезана са вулканском активношћу и да опада, али су стручњаци предложили мере опреза.
Потреси јачине између 2,8 и 4,5 погодили су то подручје и јуче ујутро.
(Танјуг)
БОНУС ВИДЕО: РУСИ ПОКАЗАЛИ СНИМАК: Дрон камиказа уништио хаубицу француске производње
Препоручујемо

ТРАМП РЕШЕН: Спреман сам да играм игру колико год Мексико и Канада то желе
03. 02. 2025. у 07:42

ИЛОН МАСК ТВРДИ: УСАИД финансирао истраживања биолошких оружја, укључујући и ковид
02. 02. 2025. у 23:33

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)