АПЕНИНИ ГУБЕ ЉУДСКИ КАПИТАЛ: Колико је Италију коштао убрзани одлив мозгова у последњих 12 година

Милица Остојић

07. 02. 2025. у 20:30

ЉУДСКИ "капитал" који је емигрирао из Италије између 2011. и 2023. године коштао је националну привреду око 134 милијарде евра.

АПЕНИНИ ГУБЕ ЉУДСКИ КАПИТАЛ: Колико је Италију коштао убрзани одлив мозгова у последњих 12 година

Фото: АП

Јасно је да одлив висококвалификованих људи представља озбиљан губитак за земљу из које је у последњих 10 година отишло више од 1,3 милиона младих.

Такав егзодус не само да одузима драгоцене људске ресурсе, већ доводи и до значајних економских губитака, угрожавајући будућност земље. Највећи део емиграната су млади од 25 до 34 године, од којих многи имају највише квалификације. Емиграција талената је посебно забрињавајућа с обзиром на низак број особа са дипломом у Италији, односно, 18,5 процената у поређењу са 31,5 у европским земљама.

Разлози за одлив мозгова су вишеструки, али су генерално повезани са проблемима италијанског тржишта рада, које карактерише предузетничка структура малих и средњих предузећа, која се боре да конкуришу на међународном нивоу. Штавише, ограничена улагања у иновације и обуку доприносе стагнирајућој продуктивности, што доводи и до стагнирања плата, смањених могућности професионалног раста, све до слабог тржишта рада. 

Недостатак динамике спречава систем да се прилагоди потребама тржишта, што за последице има да компаније мало запошљавају, а запослени ретко мењају посао, чак иако су незадовољни и са мало могућности за каријеру, или повећање плата.

Боље зараде у иностранству

МЛАДИ дипломац који оде да ради у иностранство зарађује годину дана после дипломирања у просеку нето месечну плату од 1.963 евра, у поређењу са 1.384 евра за оне који остану у Италији. И економска предност дипломе у Италији је нижа - премија на плате међу дипломцима је само 30 одсто, што је знатно ниже од 48 процената европског просека.

Стагнирајуће окружење огледа се и у несигурности уговора и високим стопама незапослености младих, које у Италији достижу 17,7 процената, премашујући европски од 15,2. Овоме се додаје и чињеница да плате нису расле више од 20 година и да нису конкурентне у односу на оне у иностранству.

Последице тог одлива и цене по националну економију повезане су и са повраћајем пореза, млади људи се школују у Италији, обучавају у италијанским институцијама, али потом дају фискални допринос страним земљама. Још тежи проблем је демографски пад, јер млади формирају породицу у иностранству, док италијанско становништво стари.
Важно је напоменути да 87 одсто исељеника искуство у иностранству оцењује као позитивно.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК ОБРТ У СЛУЧАЈУ ЖЕНЕ КОЈА ПРОСИ У КНЕЗУ: Откривена права истина о Јасмини Јовановић (24)

ШОК ОБРТ У СЛУЧАЈУ ЖЕНЕ КОЈА ПРОСИ У КНЕЗУ: Откривена права истина о Јасмини Јовановић (24)

МРЕЖЕ су преплављене последњих дана фотографијом младе мајке која проси у Улици кнеза Михаила у Београду, а која је, како се испоставило провером полиције, професионални преварант и професионално се бави породичним просјачењем.

07. 02. 2025. у 14:50

Коментари (0)

ОВО БИ МОГАО ДА БУДЕ НАЈВЕЋИ СКАНДАЛ У ИСТОРИЈИ Трамп раскринкао медије који фабрикују лажне вести