ШОЛЦ: Трампове санкције Међународном кривичном суду су погрешна одлука

07. 02. 2025. у 13:23

НЕМАЧКИ канцелар Олаф Шолц оценио је данас као "погрешну" одлуку америчког председника Доналда Трампа да уведе санкције Међународном кривичном суду (МКС). "Санкције (МКС-у) су погрешно оруђе.

ШОЛЦ: Трампове санкције Међународном кривичном суду су погрешна одлука

Фото: Принтскрин

- Оне угрожавају институцију која треба да обезбеди да диктатори овог света не могу једноставно да прогоне људе и започињу ратове, а то је веома важно - рекао је Шолц на предизборном скупу уочи ванредних избора заказаних за 23. фебруар, преноси Дојче веле.

Немачки канцелар је одбацио и Трампов предлог да се Палестинци преселе из Појаса Газе.

- У потпуности одбацујем оно што је председник Трамп изнео. Не смемо преселити становништво Газе у Египат - рекао је Шолц на скупу у Лудвигсбургу, у покрајини Баден-Виртемберг.

Према његовим речима, мора се "учинити све" да се спречи даља ескалација на Блиском истоку и да се обезбеди мирна коегзистенција између палестинске државе и Израела.

Трамп је потписао уредбу о санкционисању Међународног кривичног суда (МКС) у Хагу због напада на Сједињене Америчке Државе и њихове савезнике, попут Израела. Том уредбом се уводе финансијске и визне санкције према "појединцима и члановима њихових породица који помажу у истраживањима МКС-а у вези са америчким грађанима или савезницима", наведено је у документу који је добио ЦНН.

Санкције су уследиле као одговор на налоге за хапшење које је МКС издао прошле године за високопозициониране израелске званичнике, укључујући премијера Бенјамина Нетанјахуа и бившег министра одбране Јоава Галанта, а због оптужби за ратне злочине и злочине против човечности у вези са војним акцијама Израела у Гази, након напада Хамаса 7. октобра 2023. године.

(Танјуг)

БОНУС ВИДЕО:

КАКО ИЗГЛЕДА ХАШКА ПРАВДА: Србима десет векова робије

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

ФИЦО ШОКИРАН ПОНАШАЊЕМ ТРАМПА: Видно узнемирен сусретом алармирао Европу

СЛОВАЧКИ премијер Роберт Фицо рекао је лидерима Европске уније на самиту прошле недеље да га је "шокирало" расположење председника Сједињених Америчких Држава Доналда Трампа током њиховог састанка у Мар-а-Лагу, изјавило је више европских дипломата, објавио је данас бриселски Политико.

28. 01. 2026. у 07:48

Коментари (0)

ЗВЕЗДА МОЖЕ ДИРЕКТНО У ОСМИНУ ФИНАЛА ЛИГЕ ЕВРОПЕ: На њој је да победи Селту, а за остало ћемо видети...