РУМУНИЈА ПРЕД ВРАТИМА ПОЛИТИЧКОГ АМБИСА: Наредна два дана кључна, Ђорђеску повлачи последњи потез

10. 03. 2025. у 13:22

РУМУНИЈА је на ивици политичког хаоса док цела нација са зебњом чека одлуку Уставног суда о жалби независног десничарског кандидата Калина Ђорђескуа на забрану учествовања на изборима.

РУМУНИЈА ПРЕД ВРАТИМА ПОЛИТИЧКОГ АМБИСА: Наредна два дана кључна, Ђорђеску повлачи последњи потез

AP Photo/Alexandru Dobre

Одлука, која се очекује до среде, могла би имати далекосежне последице, потенцијално иницирајући још веће немире на улицама. Страхује се да би судска пресуда могла додатно распламсати незадовољство међу Ђорђескуовим присталицама, које су већ изашле на улице и сукобиле се са полицијом испред седишта Централне изборне комисије.

Уставни суд пресуђује – Ђорђеску тражи правду

Ђорђеску је поднео званичну жалбу Уставном суду након што је Централна изборна комисија у недељу одбила његову кандидатуру за председничке изборе заказане за мај, преноси ТВ канал "Реалитатеа Плус".

Према локалним законима, жалбе на одлуке изборне комисије морају бити поднете у року од 24 сата, а Уставни суд је најавио да ће донети одлуку до среде.

Одлука о одбацивању Ђорђескуове кандидатуре изазвала је бурне реакције јавности, док су његове присталице одмах изашле на улице и окупиле се испред седишта Централне изборне комисије у знак протеста.

Симион: "Њихово време је прошло – румунски народ мора одлучивати!"
Лидер Алијансе за уједињење Румуна (АУР) Ђорђе Симион, који је одржао састанак са Ђорђескуом, изјавио је да њихова подршка остаје чврста.

- Гарантовано, Калин Ђорђеску ће водити земљу. Наредних 48 сати је пресудно – морамо остати уједињени, опрезни, али мирни. Савест румунског народа је пробуђена. Њихово време је прошло. Морају пустити народ да одлучује о својој судбини. Верујмо Калину Ђорђескуу! - рекао је Симион, преноси Реалитатеа Плус.

Оптужбе о руском мешању и контроверзна истрага

Уставни суд је већ имао кључну улогу у претходним председничким изборима, када је два дана пре другог круга гласања у децембру поништио изборе, позивајући се на оптужбе о руском мешању у корист Ђорђескуа. Ове тврдње Москва категорички негира.

Поред политичког притиска, Ђорђеску се суочава и са шест тачака оптужнице, укључујући чланство у фашистичкој организацији и ширење лажних информација о финансирању кампање.

Исход одлуке Уставног суда могао би драматично променити политичку ситуацију у Румунији и одредити да ли ће Ђорђеску добити другу шансу или ће његови противници однети победу ван биралишта. Са растућим тензијама на улицама и све гласнијим оптужбама на рачун власти, Румунија је на ивици једне од највећих политичких криза у својој модерној историји.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима

Умрла хрватска политичарка (39): Позната по срамним изјавама о Србима

БИВША градска одборница Ријеке Ивона Милиновић изненада је преминула синоћ у Ријеци у 39. години. Вест о њеној смрти објављена је на Фејсбук групи Ријечка енциклопедија, а потврдио ју је портал Хрватски гласник са којим је Милиновић сарађивала, као и Нови лист.

17. 04. 2026. у 13:13

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРОВОЦИРАЛИ НА ГОДИШЊИЦУ НАТО АГРЕСИЈЕ: Ухапшена четворица Албанаца у Србији, погледајте снимке (ВИДЕО)

ПРИПАДНИЦИ Министарства унутрашњих послова, Управе криминалистичке полиције ухапсили су на територији Републике Србије А. С. (1989), Е. В. (1984), Е. Г. (1978) и А. Ц. (2005) држављане Републике Албаније због постојања основа сумње да су извршили кривично дело изазивање националне, расне и верске мржње и нетрпељивости.

24. 03. 2026. у 20:17

Коментари (0)

Која земља има највише временских зона? Има их чак 12 - овде сунце никад не залази