РИМ ТРЕБА ДА ОТВАРА НОВА ТРЖИШТА У ЛАТИНСКОЈ АМЕРИЦИ: Италијанска премијерка сматра да њена земља треба да се окрене делу Истока и Трампов
„Није трагедија и не одлучити се на одмазду“, поручула је Италијанска премијерка Ђорђа Мелони, после састанка са министрима по објављивању нових царинских квота за ЕУ. На ТВ-у, она је објаснила, саветујући да треба преговарати, јер „није реч о трагедији и не треба потхрањивати панику“.

FOTO: AP/Tanjug
Од италијанског укупног извоза, 10 одсто је у САД, и, уверава Мелонијева, то неће престати. Остали део торте може да се диверсификује и Влада на томе већ ради. Можемо да се окренемо према Истоку и Меркосуру. Споразум о сарадњи слободног кретања робе и услуга са четири земље Латинске Америке, Аргентином, Бразилом, Уругвајем и Парагвајем, потписан је лане, очекује се ратификација на европском Парламенту. Меркосур може да има за италијански извоз значајне предности у сектору индустрије и пољопривредних производа без, или са малим царинским тарифама, и тако постане добар стратешки корак.
Споразум предвиђа да у десет годин Меркосур ослободи 90 процената увоза европскх индустријских добара и 93 процента пољопривредних производа, редукујући прогресивно царинске баријере. Тако би Италија могла да ужива значајне користи посебно у сектору механике, металне и фармацеутске индустрије. У 2024. години је из земаља Меркосура ЕУ увезла 35,6 процената пољопривредних производа, а Италија је продала у те земље, пре свега, возила за транспорт, хемијске и фармацеутске производе.
Очекују се наредни кораци ЕУ, Мелонијева је дала до знања како је усклађивање са ЕУ трајало веома кратко и приметила да је „могуће да италијанска стратегија и европска нису у перфектној подударности“. Рим ће изнети своје предлоге у ЕУ да би их поделио са другим партнерима, али је извесно да је став „не царине са другим царинама“, јер би то могло да донесе већи проблем италијанској економији као и односима ван државних граница. Треба отворити јасну и отворену дискусију са САД да би се скинуле толике царине, а не увећавати их погрешним одговорима ЕУ.
Скептизам је био и остао према отварању тржишта ка Кини, јер то није очигледна намера ЕУ. Зато се у плановима Рима и не помиње таква опција, која би и додатно компликовала односе са Вашингтоном.
Лане је размена САД и Италије достигла је 90,7 милијарди евра, од којих 64,8 италијанског у Америку и 25,9 америчког извоза у Италију. Са 39 милијарди, Рим је забележио вертикални пораст у последњих десет година, а САД су број један италијанско тржиште изван земаља ЕУ, са 10,5 процената укупног извоза у свет, што је резултат историјског односа између две државе.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

НЕМА КАМЕРА, РАДАРА, НИ ПОЛИЦИЈЕ: У Србији уведен НОВ НАЧИН мерења брзине - казне стижу на кућну адресу
СИСТЕМ који фунционише потпуно аутоматски.
03. 07. 2025. у 19:09
Коментари (0)