ЈЕЛИСЕЈ "ИСПИРАО" ЗАГАЂЕНУ ВОДУ: Афера у коју је уплетена велика швајцарска фирма и председничка палата у Паризу
Пречишћавање загађених извора познатих марки флашираних вода недозвољеним средствима уз сагласност Јелисејске палате, у срцу је афере која је погодила Француску.
Фото: Горан Чворовић
Истражна комисија француског сената закључила је ове седмице да је председничка палата била у току да је чувена швајцарска марка "Нестле" и њена филијала задужена за експлоатацију воде вршила нелегално филтрирање и дезинфекцију, микрофилтрирањем испод дозвољених прагова, уз коришћење активног угља и ултраљубичастих зрака.
Јелисеј је, чак, према ових налазима отворио врата одређених министарста овој компанији која пуни воде као што су "вител", "перије" или "контрекс". Анкетни одбор Сената је тешко оптужио председништво да је бар од 2022. године било упућено у то да компанија вара на квалитету воде.
Аферу су открили француски медији почетком прошле године, а притиснута доказом швајцарска компанија је признала да је користила забрањене технике у циљу одржавања прехрамбене безбедности својих минералних вода. Власти су оптужене да су интересе мултинационалне компаније ставиле изнад здравља потрошача, тако што су одобриле изузеће за коришћење недозвољених микрофилтера. Пренето је да је генерални директор за здравство Жером Саоломон још почетком 2023. године затражио да се одмах престане с том праксом.
У компанији су признали кривицу и пристали крајем прошле године да плате казну од два милиона евра да би избегли суђење на основу жалбе удружења за заштиту потрошача. После свега покренута је истарага у Сенату с циљем да се успостави транспарентност у предмету који су карактерисала заташкавања. Одређен је известилац Александар Изил који је утврдио непрестано лобирање помнеуте компаније при Јелисејској палати и поред тога што су у председништву били свесни њених незаконитих пракси. Комисија је закључила да је Јелисеј био свестан бактериолошке, па чак и виролошке контаминације у одређеним извориштима, на основу делова интерне преписке која им је достављена. У једном од мејлова, до којих је дошао истржни тим, наводи се да су, тамо где се пуни "перије", све чешће загађени извори, "посебно бактериолошки и делимично од фекалних материја".
Јелисејска палата је доставила 74 странице докумената који сведоче о честим разменама порука с овом компанијом. У Сенату наглашавају да су контакти настављени чак и у октобру прошле године, када је анкентна комисија већ започела истрагу. Тада је генерални секретар Јелисејске палате Александар Колер примио генералног директора "Нестле" Лорана Фрекса у пратњи руководиоца Мјријел Лијено задужене за сектор вода. Дозволом власти да се користи незаконито пречишћавање директно се утицало и на конкурентност према другим фирмама.
Француски председник Емануел Макрон је негирао да је упознат с постојањем афере, наглашавајући да није било ни договарања ни протекција. У оквиру парламентарне истраге саслушано је чак стотинак људи, међу којима су били садашњи и бивши министри, као и генерални директор "Нестле" који је изразио исрекно жаљење због читаве ситуације, истичући да она није у складу с вредностима фирме.
Колер, који ће бити генерални секретар Јелисејске палате још само до краја ове седмице, одбио је да буде испитан у Сенату, што је готово преседан.
- Јелисеј није забрањени град – љутио се известилац Изил.
Колер сада ризикује казну од две године затвора и 7.500 евра, а после свега сенаторски известилац је најавио предлог за измену закона, да се више не би догађала слична одбијања за сведочење.
РОЂАЦИ И ПРИСВАЈАЊЕ ИНТЕРЕСА
Александар Колер је осам година био генерални секретар Јелисејске палате, а колико је био утицајан, говори и то да га је пратио надимак "потпредседник". Против њега је пре три године покренута и истрага због нелегалног присвајања интереса док је као високи државни чиновник од 2009. до 2016. године донео више одлука у корист италијанско-швајцарске компаније за бродоградњу МСЦ којом руководе његови рођаци по мајчиној линији.
ШТА СПРЕМАЈУ БРИТАНЦИ НА БАЛКАНУ: Специјалац одржао састанак са војим лидерима Албаније, Црне Горе, БиХ, Македоније и Приштине
СПЕЦИЈАЛНИ изасланик Велике Британије за Западни Балкан Карен Пирс организовала је састанак са војним лидерима Албаније, Црне Горе, Северне Македоније, БиХ и самопроглашеног Косова, које је представљао заменик команданта КБС-а генерал-мајор Енвер Чикаћи.
13. 11. 2025. у 15:48
ЗЕЛЕНСКИ АЛАРМИРАО ЕВРОПУ: Русија ће покренути велику агресију на континент, позната и година
УКРАЈИНСКИ председник Володимир Зеленски тврди да Русија планира да покрене велику агресију на европском континенту 2029. или 2030. године, наводећи да на то указује повећана руска производња оружја.
13. 11. 2025. у 10:54
Дарко навео ШЕСТ ствари о животу у Немачкој о којима се ћути: Разбио велики мит, па открио због чега ПОЛИЦИЈА уме да дође на врата
ДАРКО Тешић, који стоји иза популарног Инстаграм профила „Балканац у Немачкој“ недавно је објавио видео који је привукао велику пажњу пратилаца, а у њему на духовит и искрен начин дели своја запажања о животу у Немачкој.
13. 11. 2025. у 18:15
Коментари (0)