НЕ ТРАЖИ ДА СЕ ПЛАТИ, А СЛУШАЋЕ ВАС САТИМА: Људи широм света све чешће користе вештачку интелигенцију као психотерапеута
САМО ми треба да разговарам са неким. Осећам се као да причам у зони без икаквог осуђивања.

Фото Shutterstock
Могу да плачем без осећаја нелагоде, за разлику када то чиним пред особом која седи испред мене. Делује исто као да разговарам са правим људским бићем, можда чак и боље од тога. Био је много пријатнији и привлачнији него што сам очекивала.
Ово су само неки од коментара корисника све популарнијег ChatGPT, апликације направљене путем вештачке интелигенције, којој се све више људи обраћа тражећи решење или утеху док се бори са тешким животним ситуацијама. Друштвене мреже пуне су искустава људи који тврде да им је четбот био попут терапеута, помогавши им да се изборе са анксиозним или депресивним мислима, да се ухвате укоштац са променама, превазиђу раскид или губитак драге особе итд.
Међутим, да ли још један продукт недовољно испитане вештачке интелигенције (АИ), која је у повоју и од које постоји оправдан бојазан јер јој се границе не могу одредити, може да замени правог, људског психотерапеута? Корисници ВИ истичу да постоје бројне предности. Међу првима се истиче брзина и доступност, потребна је само интернет конекција и кроз два клика корисник може да се упусти у бесконачне разговоре са "роботом" који му на крају неће "испоставити рачун".
- Могу да причам изнова и изнова и да не трошим ничије време - наводи Криста (32) са Флориде.
Романтични односи
КОМУНИКАЦИЈА са четботом дизајнираним да функционише као нормална особа може измаћи контроли толико да га људи због сличности замене за правог човека према коме могу да развију и осећања. Многи су се "упустили" у романтичне односе са својим виртуелним сапутницима, заборављајући да је реч о вештачкој интелигенцији.
Мелиса из Ајове истиче да за разлику од традиционалне терапије, која углавном захтева одлазак у ординацију код психотерапеута, за шта мора да издвоји више времена, то код четбота није случај.
- ВИ ми дозвољава да то урадим у слободно време и из удобности свог дома. Посебно ми се свиђа јер могу да сачувам транскрипте разговора, нарочито када се борим са истим проблемом. Могу да се вратим и прочитам поново - истиче она.
Стручњаци, насупрот, тврде да обраћање четботу као "рамену за плакање" није најбоље решење, нарочито јер није реч о правом терапеуту. Докторка Марлин Вел, психијатар и оснивач холистичке психотерапијске праксе у Њујорку, сматра да је један од ризика код коришћења општих четботова тај да они можда нису дизајнирани са менталним здрављем на уму.
"Могу да правим грешке"
CHATGPT је вештачки језички модел који може да генерише текстове на основу постављених питања или унетих информација. Основала га је компанија OpenAI у новембру 2022. године. Функционише попут саговорника или виртуелног асистента, који даје одговоре на основу информација са различитих извора на интернету. Четбот сам објашњава да је осим одговарања на питања, способан за опуштени разговор, разматрање и решавање одређених проблема, превођење, писање есеја, као и да дели општа знања о различитим темама. Али, напомиње да може да прави грешке.
- Четботови би могли да дају нетачне податке или информације које корисник жели да чује уместо онога што би људски терапеут могао да препоручи, имајући на уму ментално здравље - напомиње она, пренео је амерички Си-Ен-Ен.
Истиче да и даље постоји забринутост због пристрасности која постоји унутар ВИ, као и чињенице да вештачка интелигенција може да надокнади ствари:
- Мислим да би најкорисније било имати људског терапеута.
Доктор Расел Фулмер, председник Америчког саветовалишта за ВИ, истиче да ће се поједине особе пре отворити док разговарају са рачунаром, него са људским бићем.
- Четботови би могли да буду приступачнији одређеним људима, који немају новац или осигурање или довољно слободног времена. Међутим, корисници морају да разумеју шта четбот може, а шта не. Робот није способан за одређене људске особине, попут емпатије - напомиње он.
Фулмер препоручује да се четботови користе у сарадњи са правим терапеутом, с тим да га малолетници или осетљиве категорије не консултују без надзора родитеља или стручњака.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)