ОРУЖЈЕ КОЈЕ ЛЕТИ БРЗИНОМ АСТЕРОИДА На велика врата: Америка и Британија улазе у хиперзвучну трку са Русијом и Кином (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

16. 04. 2025. у 21:33

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе и Велика Британија убрзавају развој своје хиперзвучне технологије за коју тврде да је способна да постигне брзине веће од 27.000 км/х, односно чак 22 маха – дакле брже него што се крећу неки астероиди.

ОРУЖЈЕ КОЈЕ ЛЕТИ БРЗИНОМ АСТЕРОИДА На велика врата: Америка и Британија улазе у хиперзвучну трку са Русијом и Кином (ВИДЕО)

Фото принтскрин YouTube/rocket lab

У епицентру овог “револуционарног подухвата” налази се компанија Rocket Lab, чији се напредни систем ХАСТЕ (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron-HASTE) промовише као кључни алат у модернизацији војних капацитета ове две западне земље.

ХИПЕРЗВУЧНИ УГОВОР ВРЕДАН МИЛИЈАРДЕ

У оквиру америчког програма EWAAC (Enterprise-Wide Agile Acquisition Contract) вредног чак 46 милијарди долара, Rocket Lab је изабран да развија и тестира нове технологије које ће, како наводе “обликовати будућност ратовања”. Уговори су дизајнирани да убрзају процес тестирања и усвајања напредних система, са флексибилним роковима до 2031. године.

Паралелно, Rocket Lab је укључен и у британски програм развоја хиперзвучних способности (ХТЦДФ) где компанија инкасира 1,3 милијарде долара, што им даје приступ ексклузивним уговорима за лансирање тестних летова, интеграцију система и инжењерску подршку за хиперсоничне технологије.

РАКЕТА ХАСТЕ – “ОРУЖЈЕ БУДУЋНОСТИ”

Главни адут компаније Rocket Lab-а је платформа ХАСТЕ – модификована верзија ракете Елецтрон, направљена за тестирање хиперзвучних летелица и мотора. ХАСТЕ користи лагану карбонску структуру и 3Д штампане моторе Rutherford, али уместо класичне орбиталне фазе поседује горњи степен посебно дизајниран за хиперзвучне тестове.

Ракета ХАСТЕ може да носи терет од 700 кг и достиже брзине од 7,5 км/с (22 маха), симулирајући реалне услове за тестирање хиперзвучних мотора, једрећих летелица и балистичких путања. До сада је успешно лансирана у више наврата са америчке источне обале, о чему смо већ извештавали.

ГЕОПОЛИТИЧКИ ЗНАЧАЈ

У ери када Кина и Русија апсолутно доминирају у развоју хиперзвучног оружја, партнерство САД и Велике Британије са Rocket Lab-ом представља још један покушај западног света да сустигне исток. На западу почињу да схватају како бржи, чешћи и јефтинији тестови морају бити приоритет, а ХАСТЕ тврди да омогућава управо то – високу фреквенцију лансирања уз “релативно ниске трошкове”.

Према мотивишућим речима оснивача и генералног директора Rocket Lab-а, Сира Питера Бека:

„Успели смо да спојимо брзину, прецизност и ефикасност у једној платформи. ХАСТЕ је доказ да хиперзвучна будућност није далеко – већ је почела.“

Као и за свако оружје до сада, и за ово важи иста најава: Из Rocket Lab-а се надају да ће управо њихово решење, уз средства пореских обвезника САД и УК, променити ток глобалне војне равнотеже. Са најавом пројектила који лете брзином већом од неких астероида, граница између научне фантастике и стварности постаје све тања на западу.

Подсетимо, да Министарство одбране САД не седи скрштених руку, говори податак да тренутно имају активних око 70 програма фокусираних на развој оружја и летелица који могу да лете и маневришу хиперсоничним брзинама.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље

РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.

17. 04. 2025. у 11:29

Коментари (0)

ШВАЈНШТАЈГЕРОВА ТВ КОЛЕГИНИЦА ОБЈАВИЛА: ОЧЕКУЈЕМ ДЕТЕ! Цела Немачка прича о разводу Ане Ивановић и - овоме