ОРУЖЈЕ КОЈЕ ЛЕТИ БРЗИНОМ АСТЕРОИДА На велика врата: Америка и Британија улазе у хиперзвучну трку са Русијом и Кином (ВИДЕО)
СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе и Велика Британија убрзавају развој своје хиперзвучне технологије за коју тврде да је способна да постигне брзине веће од 27.000 км/х, односно чак 22 маха – дакле брже него што се крећу неки астероиди.

Фото принтскрин YouTube/rocket lab
У епицентру овог “револуционарног подухвата” налази се компанија Rocket Lab, чији се напредни систем ХАСТЕ (Hypersonic Accelerator Suborbital Test Electron-HASTE) промовише као кључни алат у модернизацији војних капацитета ове две западне земље.
ХИПЕРЗВУЧНИ УГОВОР ВРЕДАН МИЛИЈАРДЕ
У оквиру америчког програма EWAAC (Enterprise-Wide Agile Acquisition Contract) вредног чак 46 милијарди долара, Rocket Lab је изабран да развија и тестира нове технологије које ће, како наводе “обликовати будућност ратовања”. Уговори су дизајнирани да убрзају процес тестирања и усвајања напредних система, са флексибилним роковима до 2031. године.
Паралелно, Rocket Lab је укључен и у британски програм развоја хиперзвучних способности (ХТЦДФ) где компанија инкасира 1,3 милијарде долара, што им даје приступ ексклузивним уговорима за лансирање тестних летова, интеграцију система и инжењерску подршку за хиперсоничне технологије.
РАКЕТА ХАСТЕ – “ОРУЖЈЕ БУДУЋНОСТИ”
Главни адут компаније Rocket Lab-а је платформа ХАСТЕ – модификована верзија ракете Елецтрон, направљена за тестирање хиперзвучних летелица и мотора. ХАСТЕ користи лагану карбонску структуру и 3Д штампане моторе Rutherford, али уместо класичне орбиталне фазе поседује горњи степен посебно дизајниран за хиперзвучне тестове.
Ракета ХАСТЕ може да носи терет од 700 кг и достиже брзине од 7,5 км/с (22 маха), симулирајући реалне услове за тестирање хиперзвучних мотора, једрећих летелица и балистичких путања. До сада је успешно лансирана у више наврата са америчке источне обале, о чему смо већ извештавали.
ГЕОПОЛИТИЧКИ ЗНАЧАЈ
У ери када Кина и Русија апсолутно доминирају у развоју хиперзвучног оружја, партнерство САД и Велике Британије са Rocket Lab-ом представља још један покушај западног света да сустигне исток. На западу почињу да схватају како бржи, чешћи и јефтинији тестови морају бити приоритет, а ХАСТЕ тврди да омогућава управо то – високу фреквенцију лансирања уз “релативно ниске трошкове”.
Према мотивишућим речима оснивача и генералног директора Rocket Lab-а, Сира Питера Бека:
„Успели смо да спојимо брзину, прецизност и ефикасност у једној платформи. ХАСТЕ је доказ да хиперзвучна будућност није далеко – већ је почела.“
Као и за свако оружје до сада, и за ово важи иста најава: Из Rocket Lab-а се надају да ће управо њихово решење, уз средства пореских обвезника САД и УК, променити ток глобалне војне равнотеже. Са најавом пројектила који лете брзином већом од неких астероида, граница између научне фантастике и стварности постаје све тања на западу.
Подсетимо, да Министарство одбране САД не седи скрштених руку, говори податак да тренутно имају активних око 70 програма фокусираних на развој оружја и летелица који могу да лете и маневришу хиперсоничним брзинама.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

ДОК ПЕНТАГОН НАДГЛЕДА РУСКУ ВОЈСКУ: Американци на једном острву уче руски - за сваки случај
04. 04. 2025. у 22:45 >> 02:33

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

ЗВАНИЧНО - КРАХ БРАКА АНЕ ИВАНОВИЋ И БАСТИЈАНА: Швајнштајгер скинуо бурму (ФОТО)
АКО се уопште и сумњало у развод Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера, сада дилеме више нема.
18. 04. 2025. у 07:51
Коментари (0)