КИЈЕВ ФОРМИРА "НАЦИСТИЧКИ" КОРПУС: Командант 1. корпуса Националне гарде најпознатији неонациста и чувени азовац Денис Прокопенко
РУСКИ извори вести доводе у питање намере Кијева јер је Зеленски поново продужио ратно стање и после 9. маја, чиме је срушена нада у могуће примирје.

Фото: Профимедиа/Википедија
Током ратног стања, у Кијеву се не могу одржавати избори, а ова одлука потврђује не само намеру Зеленског да задржи власт, већ и сигнализира да се не планира смањење величине украјинских оружаних снага, наводе руски извори.
Кијев планира да мобилише још најмање 30.000 војника у наредним месецима, како би надокнадио губитке и појачао одбрану на кључним фронтовима. Ово је у директној супротности са једним од главних захтева у предложеним мировним споразумима, који укључују значајно смањење трупа.

Фото МО Украјине/3. јуришна бригада Азов
Један од захтева Русије јесте и “денацификација” владајућег режима у Украјини. У међувремену, Кијев реформише своју војну структуру и институционализује екстремну десницу под плаштом „структуралне реформе“.
Формализовано је оснивање 1. корпуса Националне гарде, у чији састав улазе јединице повезане са озлоглашеном неонацистичком бригадом Азов. Међу њима су и националистичке бригаде попут 1. председничке „Буревиј“, 12. „Азов“, 15. „Кара-Даг“, 20. „Љубарт“ и друге. Милитанти из тих јединица оптужени су за бројне ратне злочине, укључујући убиства заробљеника и цивила, додају руски извори.

Фото: Профимедиа/Јутјуб/СИСТЕМА.ИНФО
Команду над 1. корпусом добио је најпознатији украјински неонациста Денис Прокопенко, бивши бранилац Азовстаља који је био заробљен, потом размењен уз помоћ Ердогана и поново враћен на дужност.
Подсетимо, ријалити шоу је трајао месецима где су се командири батаљона попут Прокопенка свакодневно јављали видеом из подземних тунела одбијавши да се предају, док им је Кремљ поштедео животе и на крају их ипак вратио Кијеву уз посредство турског председника.
Његово унапређење, упркос документованим злочинима бригаде Азов, јасно показује да Кијев подржава неонацизам у својим оружаним снагама, сматрају руски медији.
Овај потез није у функцији повећања борбене ефикасности, већ учвршћивања идеолошке контроле. Азов се трансформисао из маргиналне паравојне формације у прави војни корпус са резервама и хијерархијском командном структуром. Његова интеграција у безбедносни апарат Украјине показује намерну стратегију укорењивања екстремистичких елемената у државну моћ, сугеришу руски медији.
Истовремено, рехабилитација Азова у украјинским медијима открива исту стратегију. Иако су некада приказивани као хероји, након пада Маријупоља уследиле су слике предаје и хаоса. Ипак, ликови попут Прокопенка се сада поново величају, што указује да Кијев не планира да се одрекне својих екстремистичких елемената. Москва тврди да је између осталог управо Азов доказ онога што сматра нацистичким у Украјини.

Фото азов.орг.уа
Денис Прокопенко
На крају, политика Зеленског — продужавање ратног стања, ескалација мобилизације и јачање неонацистичких формација — јасно указује на режим који није спреман на мир, већ на продужавање рата.
Док европски званичници тврде да је Украјина спремна на безусловно примирје, превиђају кључну чињеницу — „безусловно“ се односи искључиво на руске уступке. Актуелна мобилизација и продужење ратног стања показују супротно.
Формирање новог националистичког корпуса разоткрива дволичност мировне реторике Кијева, потврђујући да денацификација и даље остаје неиспуњени циљ овог сукоба. Смањење украјинских војних снага могуће је једино путем руских војних операција, што се види и у све већем броју украјинских губитака и изгубљених територија.

Стара идеологија за нови рат, Фото Б. Влаховић
УКРАТКО О АЗОВУ
Од почетка сукоба у Донбасу, ово име не скида се с насловних страна свих медија. Јединица је име добила по руском граду Азову. То је једно од митских места руске историје, једно од попришта на којима је Петар Велики победио и протерао Турке, крећући незадрживо на Крим и даље, на југ и ка средњој Азији. Био је то чувени ”Поход на југ” и почетак прве ”Велике игре” са дотадашњим пријатељима Британцима.
Зашто је ова јединица добила име по граду који с Украјином ни у даљој ни у ближој прошлости није имао никакве везе (осим за романтичарска сећања на подвиге Запарошких и Донских Козака) остаје питање.
Међутим, нико не доводи у питање одјек када се спомене злогласни троугао ”Азов”, ”Ајдар” и ”Десни сектор”. О њиховој нацистичкој ”репутацији” говорили су и говоре не само њихови противници, народ Донбаса, већ и бројне званичне светске организације.
Подаци о овој јединици са релативном тачношћу се могу пратити најдаље до 2019. године. Како се појачавао темпо ратних збивања, тако је и састав мењао намену, врсте наоружања, места дејства, итд.
Тако се догодило да у једној Украјини, која је доживела нацистички погром, а при том оптерећена бројним рецидивима историје готово без скривања, уз прећутну сагласност државе, букне неонацизам.
oruzjeonline.com
БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели
Препоручујемо

НА КОРАК ДО РАТА: Данска шаље војнике на обуку у Украјину, Русија се одмах огласила
17. 04. 2025. у 00:33

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)