ШОК У ПЕНТАГОНУ Америчке тајне на изволте: Најновија супер-бомба GBU-53/B StormBreaker нетакнута пала у руке Ирана и Хута (ВИДЕО)

Предраг Стојковић
Предраг Стојковић

27. 04. 2025. у 21:33

ДОК САД настављају нападе на јеменску побуњеничку групу Хути, у Јемену се појавила готово нетакнута америчка клизна бомба GBU-53/B StormBreaker. Ово откриће изазвало је озбиљну забринутост да би најновије и најсавременије америчко оружје могло пасти у руке америчких противника.

ШОК У ПЕНТАГОНУ Америчке тајне на изволте: Најновија супер-бомба GBU-53/B StormBreaker нетакнута пала у руке Ирана и Хута (ВИДЕО)

Фото: Принтскрин/Јутјуб/ Daily Aviation

Сједињене Америчке Државе бомбардују Хуте већ скоро шест недеља, у покушају да ослабе групу коју подржава Иран. Централна команда војске САД (ЦЕНТЦОМ) започела је бомбардовања средином марта, након што су Хути запретили да ће обновити нападе на Израел. Од 2023. године, Хути су извели бројне нападе на америчке, израелске и друге западне бродове у Црвеном мору, угрожавајући глобалну трговину.

Председник Доналд Трамп је обећао да ће уништити ову групу, наглашавајући да ће САД користити “надмоћну смртоносну силу” све док Хути не обуставе нападе. У том контексту коришћена је и бомба StormBreaker.

Фотографије GBU-53/B StormBreaker бомбе, делимично закопане у песку, појавиле су се 24. априла на друштвеним мрежама. Аналитичари су наводно геолоцирали слике у области Асилан у провинцији Шабва, у југоисточном Јемену. Бомба се види са делимично отвореним крилима, а западни стручњаци сматрају се да није експлодирала “због мекоће песка”.

Наравно, тим тврдњама нису објаснили како је бомба завршила неоштећена на терену и шта је био циљ на сред пустиње и песка. Узроци могу бити технички квар или електронско ометање, док је мало вероватно да је оборена пројектилом земља-ваздух.

САД су, попут других технолошки развијених сила, изузетно забринуте да њихова оружја не падну у руке непријатеља, чиме би америчке технологије попут сензора, радара и електронике биле угрожене.

Током последњих година, пристојан број америчких система пало је у непријатељске руке. На пример, беспилотна летелица RQ-170 пала је у Иран 2011. године, услед иранског сајбер-напада, што је наводно омогућило Техерану да направи сопствену верзију Шахед-191.

Иран није једини противник који је дошао до америчког оружја. Током друге Тајванске кризе 1958. године, кинеске снаге преузеле су америчку ракету AIM-9X Sidewinder, која је коришћена за развој совјетске Вимпел К-13.

Русија је у рату у Украјини запленила гомиле америчке и западне војне технике, укључујући гомиле различитих дронова, ракета, Брадлеy БВП возила, Абрамс тенкова, Јавелин противтенковских ракета, Стингер ПВО система, итд.

Потенцијално заробљавање релативно нетакнутог StormBreaker-а представља нове и то велике муке за САД, јер ће нова, поверљива технологија завршити у Русији, Кини или Ирану.

ШТА ЗНАМО О ПРОЈЕКТИЛУ STORMBREAKER?

StormBreaker, познат и као Small Diameter Bomb II (SDB II), је клизна бомба лансирана из ваздуха коју производи Raytheon Missile Systems. Дизајнирана за динамична борбена окружења и тешке временске услове, SDB II може нападати и покретне и стационарне циљеве са изузетном прецизношћу.

Ракету карактерише троструки систем за навођење који јој омогућава да продре кроз маглу, дим и кишу, користећи инфрацрвено снимање, милиметарски радар и полуактивно ласерско навођење.

StormBreaker поседује двосмерни дата-линк који јој омогућава ажурирање циљева током лета, пружајући изузетну флексибилност у променљивим борбеним условима. Ова способност омогућава директну сарадњу са контролорима на земљи и у ваздуху, побољшавајући координацију и свест о ситуацији.

Такође користи инерцијални навигациони систем уз ГПС подршку, омогућавајући јој да прецизно клизи ка циљу. Ракета поседује и вишеструку бојеву главу која комбинује експлозивне, фрагментационе и обликоване набоје, чинећи је веома ефикасном против широког спектра циљева.

Према доступним информацијама, StormBreaker може гађати покретне циљеве на удаљености од 72 километра и стационарне циљеве на максималној удаљености од 111 километара.

Осим што је имплементирана на Ф/А-18Е/Ф Супер Хорнетима, StormBreaker је предвиђена и за Ф-16Ц/Д и Ф-35 авионе. Војна компанија Раyтхеон, део RTX Corporation, развија копнено лансирану верзију своје GBU-53/B Small Diameter Bomb II – StormBreaker.

Финска, Норвешка и Немачка су већ наручиле ову бомбу, а очекују се и додатне наруџбине.

oruzjeonline.com

БОНУС ВИДЕО - ПОНУДА НА САЈМУ АУТОМОБИЛА: Погледајте како изгледају нови модели

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ГОВОРЕ ЈОЈ ДА НИЈЕ РЕАЛНА: Због Марије је гледаност ове ТВ станице нагло скочила (ФОТО/ВИДЕО)